Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slnko + kozmetika? Na svojich krémoch si všimnite TOTO, inak pri pohľade do zrkadla zaplačete

10.06.2019 Beata Suchá

Dnes je samozrejmé chrániť si pleť krémom s ochranným faktorom. Napriek tomu si poriadne preštudujte zloženie svojej kozmetiky, pretože mnohé účinné látky zvyšujú citlivosť pleti na slnečné žiarenie. Kto by si chcel v lete rátať nové vyrážky a pigmentové fľaky?

 Pri suchšom type pleti a prvých známkach starnutia je vhodné použitie AHA kyselín (glykolová, mliečna). 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Pri suchšom type pleti a prvých známkach starnutia je vhodné použitie AHA kyselín (glykolová, mliečna).

Prečo nepoužívať kozmetiku s obsahom ovocných kyselín počas slnečného obdobia? A ako je to s vitamínom C, ktorý má pleť chrániť pred vznikom pigmentácií a predčasným starnutím? Na tieto zložky si dajte pozor!

Tuky a emulgátory

Znie to paradoxne, ale v niektorých prípadoch môže kombinácia ochranného faktora a slnečného žiarenia pokožku dráždiť. Objaví sa takzvané Mallorca akné – na chrbte, ramenách, v dekolte, niekedy aj na tvári. Môže mať formu drobných červenkastých a svrbivých vriedkov, ale aj hnisavých vyrážok. UV žiarenie spúšťa v tkanivách tvorbu obávaných voľných radikálov, ktoré reagujú s tukom – s prirodzeným kožným mazom, ale aj s mastným zložením kozmetiky. Výsledkom je zápal vlasových folikulov a následný vznik vyrážok. Podobné problémy môžu spôsobiť aj emulgátory a parfumy.

Tip:

Ak máte sklony k Mallorca akné, siahnite po nemastnom zložení opaľovacích produktov bez obsahu emulgátorov. Dajte si pozor aj na tieto látky: lanolín (Lanolin), parafín (Paraffinum liquidum) alebo polyetylénglykol (Polyethylenglykole – PEGy), laureth-4, ceteareth-15, či PEG-8. A ako je to s vitamínom C, ktorý má pleť chrániť pred vznikom pigmentácií a predčasným starnutím? 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock A ako je to s vitamínom C, ktorý má pleť chrániť pred vznikom pigmentácií a predčasným starnutím?

Pleťové mlieko na ochranu pred UV žiarením SPF 30 Optimals, Oriflame, 10,90 € 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív firiem Pleťové mlieko na ochranu pred UV žiarením SPF 30 Optimals, Oriflame, 10,90 €

Tlačiť
Focus Media