Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na dôchodok nemyslíte a riešenie odkladáte na „potom“? Dajte si na to VEĽKÝ pozor! Aha, prečo

20.06.2019 Katarína Dobrovodská

„Je to ďaleko,o tom nerozmýšľam... Asi mám druhý pilier, ale neviem, čo to znamená.“ Je veľa dôvodov, prečo nemyslíte na časy, keď už nebudete zarábať.

Aj vás otravuje pomyslenie na dôchodok? Pozor na to. 9 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Aj vás otravuje pomyslenie na dôchodok? Pozor na to.

Takto to funguje

Podľa riaditeľa odboru komunikácie s verejnosťou Sociálnej poisťovne Petra Višvádera je náš dôchodkový systém trojpilierový. No na dôchodok si môžete tvoriť rezervu aj dlhodobým investovaním, čo je v podstate IV. pilier. Sporenie na dôchodok teda môže byť jedno- alebo až štvorpilierové.

Tri piliere, ktoré máme

I.: „I. pilier je priebežný a povinný. Sú v ňom zapojení občania v produktívnom veku a ich zamestnávatelia, ktorí platia povinné odvody z miezd zamestnancov,“ hovorí Peter Višváder. „Ak prispievate len do I. piliera, dôchodok závisí od odpracovaných rokov a výšky príjmov, z ktorých sa platia povinné odvody,“ dodáva.

II.: II., sporiaci pilier je do 35 rokov dobrovoľný. Tvorí sa z časti peňazí (dnes 4,5 % hrubej mzdy), ktoré by inak šli do I. piliera, v tomto prípade idú na váš účet. „Do II., sporiaceho piliera ide časť odvodov na váš osobný dôchodkový účet v správcovských spoločnostiach. Tie ich investujú na kapitálových trhoch a môžu tak prinášať výnosy. Výška dôchodku tak priamo závisí od nasporenej sumy na osobnom dôchodkovom účte človeka v čase odchodu do dôchodku (netýka sa Sociálnej poisťovne),“ ozrejmuje Peter Višváder prvé dva piliere. III.: III. pilier je doplnkové dôchodkové sporenie v súkromných dôchodkových spoločnostiach (netýka sa Sociálnej poisťovne). Štát podporuje III. pilier úľavou na dani, no peniaze nemožno vybrať predčasne.

Ako sa počíta penzia z I. piliera?

Výšku dôchodku si nedokážeme vypočítať samy a ani nemáme šancu dozvedieť sa ju ešte pred tým, ako si o dôchodok požiadame. Napríklad v Spojenom kráľovstve si poistenci môžu výšku dôchodku sledovať. To, že je situácia zložitá, potvrdzuje aj Peter Višváder. „Výpočet je veľmi zložitý. Zjednodušene povedané – dôchodky sa počítajú podľa vzorca stanoveného zákonom a individuálne sa zohľadňuje každý jeden deň dôchodkového poistenia získaného po ukončení povinnej školskej dochádzky do posledného dňa pred dovŕšením dôchodkového veku. Všeobecne platí, že čím je obdobie dôchodkového poistenia dlhšie a vymeriavací základ (zárobok) vyšší, tým vyšší je aj dôchodok.“ Aj vás otravuje pomyslenie na dôchodok? Pozor na to. 9 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Aj vás otravuje pomyslenie na dôchodok? Pozor na to.

Tlačiť
Focus Media