Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na dôchodok nemyslíte a riešenie odkladáte na „potom“? Dajte si na to VEĽKÝ pozor! Aha, prečo

20.06.2019 Katarína Dobrovodská

„Je to ďaleko,o tom nerozmýšľam... Asi mám druhý pilier, ale neviem, čo to znamená.“ Je veľa dôvodov, prečo nemyslíte na časy, keď už nebudete zarábať.

Aj vás otravuje pomyslenie na dôchodok? Pozor na to. 9 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Aj vás otravuje pomyslenie na dôchodok? Pozor na to.

Kontrolujte svoju firmu Peter Višváder radí aktívne sa o svoju budúcnosť zaujímať. „Informácie sú dostupné na webovej stránke Sociálnej poisťovne či DSS. Kontrolujte zamestnávateľa, či vás prihlásil do systému. Ak nie ste prihlásené, toto obdobie sa vám do poistenia nepočíta. Preukazovať to spätne je ťažké, kontrolujte si to priebežne v pobočkách Sociálnej poisťovne (na počkanie). Ak vás zamestnávateľ prihlásil, ale poistné neplatil, toto obdobie sa vám započítava a SP bude dlh vymáhať od zamestnávateľa.“

Nenechajte to len na štát

Okrem sporenia v troch spomínaných dôchodkových pilieroch, rôzne závislých od rozhodnutí vlády, si môžeme náš príjem v penzii zlepšiť aj samy. Riaditeľ portálu Finančný kompas radí nespoliehať sa len na štát: „Keď mladá žena uvažuje o penzii, tak do I. piliera musí vstúpiť, do II. sa do 35 rokov môže rozhodnúť vstúpiť, no potom to už nemôže zmeniť. Podľa mňa by každý mladý človek mal do II. piliera vstúpiť automaticky. V II. pilieri sú tie peniaze vaše. Pri dôchodkoch totiž hovoríme vždy o ich ochrane. Len I. pilier chránený nie je. Čokoľvek vláda spraví, aké rozhodnutia urobí, sa vás dotkne a vy nemáte možnosť s tým nič urobiť,“ vysvetľuje finančný expert.

Môžem aj ja investovať?

Pri zabezpečení sa na dôchodok je dobré rozložiť si riziko. „V takom dlhom časovom horizonte má zmysel hovoriť o investičných produktoch, pretože vklady v bankách uložené v peniazoch môže znehodnotiť inflácia. Pri investovaní finančné spoločnosti nakupujú konkrétne cenné papiere. Za vaše peniaze teda máte nakúpené majetkové podiely firiem na trhu. Ak by došlo k veľkej inflácii či rozpadu eurozóny, čo v 50-ročnom horizonte nie je vylúčené, firmy s vysokou pravdepodobnosťou na trhu zostanú a budú mať svoju hodnotu.“

Aj z mála bude dosť

Keď začnete investovať v 20 a do dôchodku pôjdete v 64 rokoch, máte na zhodnocovanie peňazí 44 rokov. „Môžete začať 20 eurami mesačne a keď budete mať vyšší plat, zvýšite vklad na 50 eur. V dlhodobom horizonte akciové trhy zarábajú. Ak si to raz dobre nastavíte a viete, že máte do dôchodku 20, 30 či 40 rokov, tak sa nemusíte báť ,“ vysvetľuje expert. Teto dámy boli odmlada šikovné, tak si aj vo vyššom veku môžu dovoliť viac. 9 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Teto dámy boli odmlada šikovné, tak si aj vo vyššom veku môžu dovoliť viac.

Tlačiť
Focus Media