Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na dôchodok nemyslíte a riešenie odkladáte na „potom“? Dajte si na to VEĽKÝ pozor! Aha, prečo

20.06.2019 Katarína Dobrovodská

„Je to ďaleko,o tom nerozmýšľam... Asi mám druhý pilier, ale neviem, čo to znamená.“ Je veľa dôvodov, prečo nemyslíte na časy, keď už nebudete zarábať.

Aj vás otravuje pomyslenie na dôchodok? Pozor na to. 9 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Aj vás otravuje pomyslenie na dôchodok? Pozor na to.

Ako si usteliete...

Treba to dobre nastaviť hneď na začiatku a poradiť sa s niekým, kto tomu rozumie. „Buď s dobrým finančným poradcom, alebo v banke, či s obchodníkom s cennými papiermi,“ radí odborník. Potom už len každý mesiac vložíte dohodnutú sumu a nemusíte robiť nič. „Tých 20 eur sa každý mesiac investuje do akcií napríklad v Amerike, do slovenských či iných cenných papierov. Je to to najlepšie, čo môžete spraviť pre svoj dôchodok,“ uzatvára Maroš Ovčarik.

Kliknite a rátajte

Podľa finančného experta pri pravidelnom investovaní (vyrátajte si na Finančnom kompase) 50 eur počas 30 rokov bude mať výnos okolo 5 % – vložíte 18 000 a na konci máte 34 000. „Túto sumu si môžete pred dôchodkom buď vybrať, alebo si necháte vyplácať rentu, pričom sú vaše peniaze dedičné. Aj počas vyplácaní renty sú peniaze stále investované a máte z nich ďalší výnos. To nie sú žiadne čary. To sú základné princípy investovania na dôchodok,“ usmieva sa finančný odborník.

Ako som na tom teraz?

Urobte si SWOT analýzu. Papier si rozdeľte na štyri časti: S ako Strengths (silné stránky), W ako Weaknesses (slabé stránky), O ako Opportunities (príležitosti) a T ako Threats (hrozby). Do kolóniek si zapíšte všetko, čo vám v súvislosti s budúcou penziou napadne a na základe všetkých za a proti sa rozhodnite. Urobte si SWOT analýzu. 9 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: RCA Urobte si SWOT analýzu.

Tlačiť
Focus Media