Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nebezpečným príznakom často nevenujeme pozornosť: Ak cítite TOTO, okamžite bežte k lekárovi!

14.06.2019 Katarína Dobrovodská

Príznaky nebezpečného chronického zlyhávania srdca si nemôžeme nevšimnúť, no napriek tomu im často nevenujeme pozornosť.

Nebezpečné je, že si ľudia na symptómy často zvyknú a uvedomia si to až vtedy, keď sa dusia či lapajú dych,“ konštatuje pani primárka. 12 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Nebezpečné je, že si ľudia na symptómy často zvyknú a uvedomia si to až vtedy, keď sa dusia či lapajú dych,“ konštatuje pani primárka.

Sme vyčerpané, nič nevládzeme, nemôžeme dýchať, ani to nás však nenasmeruje do ordinácie lekára a pokračujeme v sebazničujúcom kruhu. Ako sa doň nedostať a čo robiť, keď už ste v ňom?

Prečo nemáme strach?

„Väčšina z nás si myslí, že na Slovensku nás najčastejšie zabíja rakovina. No čísla hovoria niečo iné. Napriek tomu, že srdcovo-cievne ochorenia nepovažujeme za veľkú hrozbu, berú nám zdravie a životy najčastejšie zo všetkých zdravotných diagnóz. V roku 2017 na následky rakoviny zomrelo vyše 13 000 ľudí, no na srdce a komplikácie s ním spojené až 24 000,“ upozorňuje na alarmujúci stav MUDr. Peter Hlivák, prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti. No podľa najnovšieho prieskumu agentúry 2muse ľudia na Slovensku kardiovaskulárne ochorenia výrazne podceňujú. Oveľa viac sa obávame onkologických ochorení a neuvedomujeme si, aké nebezpečné až smrteľné následky majú práve ochorenia srdca. Na kardiovaskulárne  ochorenia zomierame  častejšie ako  na rakovinu. 12 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Na kardiovaskulárne ochorenia zomierame častejšie ako na rakovinu.

Tlačiť
Focus Media