Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Autorka fámy o mŕtvom študentovi napojenie na ŠtB odmieta

Autorka fámy o mŕtvom študentovi napojenie na ŠtB odmieta

Zdroj: aktualne.cz

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Autorka kľúčovej fámy Nežnej revolúcie Drahomíra Dražská odmietla, že by v minulosti pracovala pre komunistickú Štátnu bezpečnosť.

Fáma o mŕtvom študentovi podľa názoru mnohých prispela k tomu, že po zásahu polície proti študentom na pražskej Národnej triede 17. novembra 1989 sa udalosti dali do pohybu rýchlejšie.

Dražská, ktorá bola na konci demonštrácie zranená a musela byť ošetrená v nemocnici, vytvorila legendu o mŕtvom študentovi Martinovi Šmídovi a dvadsať rokov o tom nechcela s nikým hovoriť. Exkluzívny rozhovor s touto ženou, ktorá stále skrýva svoju tvár, priniesla v utorok večer Česká televízia.

V rozhovore 42-ročná Drahomíra Dražská odmietla, že by bola informátorkou, ktorú riadil dôstojník ŠtB Ludvík Zifčák. Ten bol v čele sprievodu študentov a vydával sa za študenta Růžičku. Po zásahu polície zostal ležať na chodníku a účastníci protestu si mysleli, že je v bezvedomí.

„Musím potvrdiť, že to bol iba môj vlastný výmysel. Nebola som nastrčená ŠtB, nikdy som pre ňu nepracovala, ani som nebola agentkou. Nikdy som nebola ani v žiadnej politickej strane. Bol to skutočne môj výmysel,“ tvrdí žena, ktorá priznáva, že mala problémy s drogami, ale už nie v roku 1989 – v tom čase už bola tri roky po úspešnej liečbe.

„Zifčáka som nepoznala. To meno som počula po prvý raz v roku 1990, keď ma vypočúvala vojenská prokuratúra. Toho pána som nepoznala, nikdy som sa s ním osobne nestretla. Tak, ako som si ja vymyslela smrť študenta, on si vymyslel to, že som s ním spolupracovala,“ tvrdí Dražská s odstupom 20 rokov.



Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac