Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Andrea sa nestihla vydať za milovaného partnera: Keď sa im dvakrát stalo TOTO, radšej to vzdali

13.08.2019 Zlatica Beňová

Žijú spolu niekoľko rokov, vychovávajú deti, ale svadobné zvony im doteraz nevyzváňali. Vzťah na divoko im vyhovuje, majú pocit väčšej slobody. Navyše, podľa nich sobášny list na vzťahu dvoch ľudí nič nemení...

Podľa niektorých sobášny list na vzťahu dvoch ľudí nič nemení... 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Podľa niektorých sobášny list na vzťahu dvoch ľudí nič nemení...

Čo hovorí legislatíva?

● Zákony na Slovensku upravujú len manželstvo (zákon o rodine, zákon o matrikách). Partnerstvo nemáme legislatívne upravené.

● Podľa slovenského právneho poriadku je možná civilná i cirkevná forma uzavretia manželstva, ktoré majú u nás od 1. júla 1992 rovnoprávne postavenie a vzájomne sa rešpektujú.

● V prípade, že snúbenci uzatvoria najprv občiansky sobáš, môžu následne uzavrieť cirkevný sobáš, ktorý však bude mať už len charakter obradu, ale v skutočnosti ním nevzniknú žiadne právne následky.

● Naopak, uzavretie civilného sobáša po tom, čo snúbenci uzavrú cirkevný sobáš, už nie je možné, keďže manželstvo vzniklo a právne účinky nastali uzavretím cirkevného sobáša.

Ako je to inde?

● V niektorých členských štátoch EÚ môžete svoje partnerstvo úradne potvrdiť bez toho, aby ste uzavreli manželstvo, a to formou civilného zväzku alebo registrovaného partnerstva.

● Civilné zväzky umožňujú dvom osobám, ktoré spolu žijú ako pár, zaregistrovať svoj vzťah na príslušnom verejnom orgáne štátu svojho pobytu. Slovenský právny poriadok nepozná registrované alebo neregistrované partnerstvá. V susednom Česku už áno, páry už môžu uzákoniť vzťah aj registrovaným partnerstvom. Slovenský právny poriadok nepozná registrované alebo neregistrované partnerstvá. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Slovenský právny poriadok nepozná registrované alebo neregistrované partnerstvá.

Tlačiť
Focus Media