Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na začiatku nič necítite a nič vás nebolí, no dôsledky sú hrozivé: Toto si naozaj kontrolujte!

21.08.2019 KaD

Neľútostný zabijak. Terorista ciev. Kat srdca. Hrobár potencie. Vysoký tlak alebo hypertenzia nebolí, no je to jedna z najčastejších a najťažšie liečiteľných civilizačných chorôb.

Vysoký tlak  alebo hypertenzia nebolí, no je to jedna  z najčastejších a najťažšie liečiteľných  civilizačných chorôb. 9 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Vysoký tlak alebo hypertenzia nebolí, no je to jedna z najčastejších a najťažšie liečiteľných civilizačných chorôb.

Nenápadne ničí náš organizmus a keď ju nezastavíme, skončíme zle. Ako chorobe predchádzať a čo robiť, keď ju už máme?

Keby sme komplikovaný problém vzniku a vývinu krvného tlaku chceli zachytiť v jednej vete, znela by: Každý má taký tlak, aký si zaslúži. Nepatria sem iba geneticky predurčení ľudia. Tí svoj „tlakový osud“ životným štýlom neovplyvnia. My ostatní áno.

Ale ja sa cítim dobre...

„Spočiatku nemusíte mať žiadne príznaky, ktoré by varovali, že niečo nie je v poriadku,“ upozorňuje hlavná odborníčka MZSR pre všeobecné lekárstvo MUDr. Jana Bendová. „Aj človek s vyššími hodnotami krvného tlaku sa môže cítiť dobre, pretože ak sú cievy ešte pružné, komplikácie sa neobjavia. Je preto dôležité, aby ľudia vedeli, že hypertenzia je reálna a veľmi častá. Každý by mal poznať svoje hodnoty krvného tlaku,“ dodáva odborníčka.

Hypertenzia sa najskôr správa nenápadne. Nestraší nás mimoriadnymi varovnými príznakmi. Nevyháňa na vyšetrenia k lekárovi. A pritom spôsobuje také vážne zdravotné komplikácie, ktoré nakoniec vedú k invalidite alebo smrti. Ateroskleróza, cievne ochorenia mozgu, srdcové zlyhania a obličkové komplikácie patria medzi tie najzávažnejšie. Hlavná odborníčka MZSR pre všeobecné lekárstvo  MUDr. Jana Bendová. 9 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: RCA Hlavná odborníčka MZSR pre všeobecné lekárstvo MUDr. Jana Bendová.

Tlačiť
Focus Media