Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ženy chcú byť krásne, ale často robia 1 základnú chybu: Ak TO zanedbáte, telo vám to spočíta

19.08.2019 KaD

Keď sa narodíme, naše telo tvorí z 80 % voda. Možno preto sú bábätká také jemné, voňavé a hebké. Ak aj vy chcete vyzerať a cítiť sa super, myslite na to, že každá kvetinka potrebuje dostatok vlahy. Akej a koľko?

Nezabúdajte na dostatok prijatých tekutín. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Nezabúdajte na dostatok prijatých tekutín.

Voda je stavebný materiál každej bunky tela. Tkanivá obsahujú rozdielne množstvá vody od 25 do 75 %, krvná plazma až 90 %. „Svalnáči“ sú na tom najlepšie, každý sval totiž obsahuje takmer trikrát toľko vody ako tukové tkanivo. Voda rozpúšťa životne dôležité látky a umožňuje tak vstrebávanie živín, iónov a vitamínov rozpustných vo vode. Vďaka nej sa prostredníctvom moču vylučujú z organizmu splodiny látkovej premeny a škodlivé látky aj nadbytok glukózy a nespotrebované vitamíny. Voda riadi tok energie buď svojím rozkladom, alebo spájaním.

O 70 % mladšie bunky, o 50 % silnejšie svaly, o 30 % nižšie riziko, že ochoriete..

Žiadne rezervy

Telo si neodkladá vodu na horšie časy, ale ju neustále stráca buď močením, alebo potením. Primeraný príjem vody zabezpečuje bezproblémové fungovanie základných procesov v tele. Ak jej máme dosť, všetko je v poriadku. Elektrolyty sú vyvážené, zápcha nehrozí, žalúdok pracuje, mozog myslí a celý organizmus má dostatok kyslíka a živín.

Oko by tiež nefungovalo

V mozgovomiešnom priestore voda chráni mozog pred nárazmi rovnako ako plodová voda plod. Kĺbová tekutina ochraňuje kĺbové chrupavky pred poškodením. Ani oko by bez vody nebolo tým, čím je – súčasťou oka je totiž sklovec, priezračný vodný rôsol, cez ktorý prechádzajú svetelné lúče. Žiadna časť ľudského organizmu nefunguje bez vody.

Správny pitný režim

Prísun tekutín do organizmu si rozložte na celý deň. Základ je denne vypiť 8 pohárov vhodnej tekutiny a zjesť 5 porcií surového ovocia alebo zeleniny (porcia = približne 100 g). Je to jednoduchý a prístupný spôsob zlepšenia kondície a celkového zdravotného stavu. Žiadna časť ľudského organizmu nefunguje bez vody. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Žiadna časť ľudského organizmu nefunguje bez vody.

Tlačiť
Focus Media