Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Skrachovalo vám manželstvo? Odborníčka varuje: Striedavú starostlivosť zvládne len TAKÝTO pár

08.08.2019 Zlatica Beňová

Rodičia sa rozchádzajú a deti majú problém. Nedajú sa rozdeliť ako majetok. Čo robiť, aby deti zvládli striedavú starostlivosť, a pre koho je najvhodnejšia, sme sa pýtali odborníkov.

Rodičia sa rozchádzajú a deti majú problém. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Rodičia sa rozchádzajú a deti majú problém.

Diana (44) z Trenčína

Keď mala dcéra asi desať rokov, prestalo jej to vyhovovať

Striedavú starostlivosť sme navrhli my rodičia. Chceli sme to preto, aby dieťa malo v živote čo najmenej zmien. Dcéra vtedy nastupovala do prvej triedy a znášala to relatívne dobre. Súd určil týždňové striedanie. Približne po roku-dvoch dcéra povedala, že jej to nevyhovuje, že sa stále sťahuje, a sama navrhla dlhšie intervaly. Tak sme sa striedali po dvoch týždňoch. V domácnosti otca mala pôvodnú izbu, ja som si kúpila byt blízko pôvodného bytu, takže prostredie jej zostalo, tiež škola, kamaráti... Stres som z toho mala skôr ja, pretože sme s manželom mali problém komunikovať a pri odovzdávaní dieťaťa sa to niekedy prejavovalo. Ako zvládnuť striedavú starostlivosť? 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ako zvládnuť striedavú starostlivosť?

Veci dvojmo alebo sťahovať hore-dole?

Spočiatku sme fungovali tak, že keď niečo potrebovala, ten, u ktorého práve bola, to kúpil a potom sme si náklady delili. No otec nie vždy súhlasil s tým, čo som kúpila ja, vznikali z toho veľké napätia. Zároveň sa mi zdalo nezmyselné, aby mala dcéra všetko dvojmo, je to plytvanie peniazmi. Preto si myslím, že „striedavka“ nie je pre každého. Ale u nás to bolo osožné. Časom som si založila novú rodinu, pribudlo dieťatko, ale nedá sa žiť s dvoma deťmi na dvoch rôznych miestach (ako riešiť školy, škôlky?). Väčšina „striedavkových“ rodičov sa nakoniec súdi o zverenie dieťaťa jednému z nich.

Tlačiť
Focus Media