Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zuzana už od narodenia trpela, ale nikto to netušil: Vážnu chorobu prezradila až čierna sponka

12.08.2019 Janka Rebeka Štefková

Zuzana Merta (43) z Prešova sa narodila s poškodením zrakového nervu. Genetická choroba, ktorá sa nedá liečiť, mladej žene komplikuje život. Vidí iba na meter od seba a choroba sa pomaly zhoršuje.

Čo je to atrofia zrakového nervu? 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Čo je to atrofia zrakového nervu?

O tom, že Zuzka vidí zle, nik v rodine netušil. „Jedného dňa mame spadla na zem sponka do vlasov a chcela, aby som ju zdvihla,“ vysvetľuje Zuzka, ktorá vtedy mala iba tri roky. „Nezdvihla som ju, lebo som ju nevidela. Mama nelenila a vzala ma k lekárovi v Prešove, ktorý však tvrdil, že som len spomalená vo vývine a že sa nedeje nič vážne. Mama však už bola v strehu a vybrala sa aj k inému lekárovi – k uznávanému očnému do susedných Košíc.“

Život sa jej razom skomplikoval

Zuzanu vyšetril a diagnóza znela – atrofia zrakového nervu. Keďže ide o chorobu, ktorá sa nedá liečiť a nepomáhajú ani okuliare, dievčatku sa poriadne skomplikoval život už v detstve. „V škole som sedávala v prvej lavici, učitelia sa snažili písať veľkými písmenami a ani tak som nevidela dobre. Zle sa mi čítalo aj učilo, prvú lupu na čítanie som dostala, až keď som bola piatačka. Neraz na mňa kričali, že pri písaní mám dávať hlavu vyššie. Tak som im hovorila, že ju nedám vyššie, lebo nevidím. Za totality to bolo ťažšie ako dnes, keď majú takto postihnutí ľudia viac pomôcok,“ vysvetľuje a dodáva: „Vidím len veľké predmety, ale aj to rozmazane a neraz len ich obrysy,“ približuje situáciu Zuzana, ktorá však nestráca optimizmus. Pri meraní a vážení sa trápi, lebo na odmerku nevidí. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: JRŠ Pri meraní a vážení sa trápi, lebo na odmerku nevidí.

Tlačiť
Focus Media