Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Paulo Coelho - Veronika sa rozhodla zomrieť

03.03.2008 Casprezeny.sk

Zdá sa, že Veronika má všetko, čo si môže mladé dievča želať. Chodí na večierky, stretáva sa s atraktívnymi mladými mužmi, a predsa nie je šťastná. Niečo jej chýba. A tak sa jedno ráno Veronika rozhodne zomrieť.

Paulo Coelho - Veronika sa rozhodla zomrieť

Po neúspešnom pokuse o samovraždu sa ocitá v luxusnom sanatóriu pre duševne chorých a za niekoľko vypätých dní, ktoré jej lekári dávajú do konca života, s prekvapením v sebe objavuje nepoznané city: nenávisť, strach, zvedavosť, lásku – aj sexuálnu túžbu. Nové zážitky ju napokon privedú k poznaniu, že každú sekunda jej života je voľbou medzi životom a smrťou. Veronikin príbeh je o tých, ktorí nezodpovedajú predstavám o normálnych ľuďoch. Je o šialenstve, ľudskej zraniteľnosti a ľudských predsudkoch.

Veronika sa rozhodla zomrieť.

Bláznovstvo je neschopnosť komunikovať. Medzi normálnosťou a bláznovstvom, čo je v podstate to isté, existuje prechodný stav: nazýva sa „byť inakší“. A ľudia sa čoraz väčšmi boja „byť inakší“. Rozhodol som sa napísať knihu o svojich vlastných skúsenostiach z psychiatrickej liečebne. Román Veronika sa rozhodla zomrieť som napísal v tretej osobe, uchýliac sa k ženskej časti svojho ega, lebo som vedel, že ľudí znepokojuje riziko odlišnosti a hrôza rovnakosti.

www.ikar.sk

Tlačiť Diskusia