Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dcéra sa mi odcudzila! Môže za to puberta?

10.02.2008 Casprezeny.sk

Vzťah matky a dcéry je jedným z najdôležitejších v živote ženy. Hoci sa z nich raz stanú dobré kamarátky, inokedy sa k sebe správajú ako úplne cudzie ženy, ich vzťah je nenahraditeľný.

Dcéra sa mi odcudzila! Môže za to puberta?

Alena tomu vôbec nerozumie. Prednedávnom bola jej dcéra Simonka (14) jej sladkým dievčatkom, ktoré sa dokázalo pritúliť a povedať: Mama, ja ťa mám tak rada. Dnes príde domov zo školy a bez pozdravu sa zavrie do svojej izby. Na otázky odpovedá len stroho: Mama, nechaj ma na pokoji! Keď sa jej Alena spýta, ako sa mala či s kým tak dlho telefonovala, odpovedá, že sa jej to netýka. To, čo prežíva Alena, pozná veľa matiek, ktoré majú dcéru. Z jedného dňa na druhý sa z ich usmievavého slniečka stane večne nahnevané, podráždené a nekomunikatívne dievčisko. Môže za to puberta.

Čo na to psychologička?

Mgr. Michaela Sokoliová odporúča: Alena i matky v podobnej situácii by si mali uvedomiť, že problémy či konflikty medzi matkou a dcérou sú v období dospievania bežné. Hoci toto obdobie nemusí vždy prebehnúť dramaticky. Ak však bolo dievčatko výbojnej povahy aj v detstve, s najväčšou pravdepodobnosťou si túto vlastnosť prinesie aj do adolescentného obdobia. Nezabúdajte, že vaša dcéra vás v tomto období formovania svojej osobnosti potrebuje. Je pravda, že dospievajúci sa zameriava na vzťahy mimo rodiny, na priateľov a kamarátov, ale z výskumov vyplýva, že rodičia sú na najdôležitejšom mieste. A vždy aj budú. Deti si to aj uvedomujú, hoci to nie vždy dajú najavo. Nech vaša dcéra vie, že ste pripravená vypočuť ju, keď vás sama vyhľadá. Vymyslite spoločné podujatia, ale akceptujte, ak sa na nich odmietne zúčastniť a chce tráviť čas so svojimi rovesníkmi.

Ste dcérin vzor

V búrlivom mori puberty potrebuje každé dieťa rodičov ako záchytný bod. Preto by ste sa práve v tomto období nemali vytratiť zo života svojej dcéry. Stojte si za svojimi názormi, čo sa týka alkoholu, fajčenia, obliekania či výsledkov v škole. Stanovte jasné pravidlá, pretože dievča v puberte potrebuje silný ženský vzor, ktorý jej poskytne zázemie a určí hranice. Dcéra vás potrebuje ako vzor, pretože dnes svet médií stvárňuje ženy síce ako perfektne upravené, ale zároveň len s jedinou vlastnosťou – krásou. Mnoho dievčat dnes reaguje na nadhodnocovanie vonkajšej krásy odmietaním. Takéto dievčatá si lepšie rozumejú s chlapcami, obliekajú sa ako chlapci či majú rovnaké záľuby. Ďalší pohľad na ženu je pohľad „superžena“. Žena- superžena dobýja atraktívne posty, je emancipovaná a nezávislá. Vašu dcéru však skôr obklopujú pracujúce ženy s deťmi, ktoré majú nedostatok uznania a pohybujú sa medzi prácou a zamestnaním. Svet je pre vašu dcéru v puberte veľmi mätúci.

Čím sa môžete trápiť, ale musíte počítať

Keď sa vaša dcéra dostane do puberty, možno si bolestivo začnete uvedomovať svoje starnutie. Vaša dcéra je mladým, sviežim dievčaťom, z ktorej sa stáva sexuálne atraktívna žena. A v časoch, keď je pre ženu dôležité vyzerať mlado, fit a atraktívne v každom veku, môže tento fakt predstavovať problém. Vtedy môžete nevedome reagovať na správanie dcéry prísne, až prehnane kriticky. Jej puberta a vaše starnutie vám naznačujú, že vás vaše dieťa potrebuje čoraz menej a že sa pomaly, ale isto pretrháva medzi vami pupočná šnúra.

Tipy, ako zachovať chladnú hlavu

● Ak sa vám dcéra s niečím zdôverí, berte jej pocity vážne.
● Vyhnite sa zovšeobecňovaniu a výčitkám.
● Chváľte dcéru a ukážte jej, že ste na ňu hrdá.
● Nemusíte byť vždy pripravená dať jej hneď odpoveď. Povedzte, že si to musíte premyslieť alebo prerokovať s otcom.
● Ak sa aj pohádate, snažte sa s dcérou udržať kontakt a povedať jej, čo a ako cítite. Vybudujete si tým dôveru.
● Nezabúdajte do výchovy zapájať aj jej otca!
● Nesnažte sa vyhýbať konfliktom.
● Preneste na dospievajúcu dcéru viac zodpovednosti: za domácnosť či hospodárenie s peniazmi.
● Nechajte dcére vlastný priestor, tajomstvá i súkromie.
● Ak si neviete rady, nehanbite sa vyhľadať odbornú pomoc.

Tlačiť Diskusia
Focus Media