Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Keď máte svoje dni

11.02.2008 Casprezeny.sk

Bolí vás celé telo a kŕče vám nedovolia ani poriadne chodiť. Nejednu z nás raz mesačne vyradia z aktívneho života menštruačné bolesti. Ako sa im brániť?

Ženy dostanú menštruáciu približne 400-krát v živote. Jedny ju prežijú bez väčších zdravotných ťažkostí, iné si musia pre bolesti, ktoré im spôsobuje, dokonca vziať v práci voľno. Nie sú schopné ani len vstať z postele. Čo to zapríčiňuje?

„Bolestivá menštruácia, čiže dismenorea, znamená bolesti brucha spôsobené kŕčmi maternice, ktoré vznikajú pri menštruácii. Môže ísť o primárnu dismenoreu, ktorá postihuje až 50 percent žien, presné príčiny medicína nepozná. Ďalšou je sekundárna dismenorea, ktorej príčina je v pohlavnom ústrojenstve. Primárna dismenorea zmizne buď hneď so začiatkom krvácania, alebo počas neho. Stáva sa, že po prvom tehotenstve sa už neobjaví. Najčastejšou príčinou sekundárnej dismenorey je endometrióza, zmeny v tkanive maternice,“ vysvetľuje MUDr. Jana Kováčiková.

Kedy k lekárovi

Ak sú menštruačné bolesti také silné, že výrazne zasahujú do kvality života, situácia si vyžaduje podrobnejšie vyšetrenie a špecifickejšiu liečbu, keďže príčina môže byť vo vaječníkoch, v endometrióze a podobne.

Pomoc z lekárne

Ak je bolesť priveľmi silná, užite liek s obsahom ibuprofeínu. V lekárni dostanete aj špeciálne cielené prípravky proti bolestivej menštruácii. Nezabúdajte na dostatočný prísun vitamínov a minerálov. Vyberte si vhodný multivitamínový prípravok s obsahom minerálov. Dôležitý je najmä vápnik a horčík, ktoré pôsobia proti kŕčom. Pomáhajú aj antikoncepčné pilulky. Pôsobia tak, že potláčajú ovuláciu, simulujú telu tehotenstvo, zastavujú prirodzenú menštruáciu a vyvolávajú len falošné krvácanie, upravené syntetickými hormónmi.

Ako sa zbaviť bolesti

● Naplňte fľašu teplou vodou a položte si ju na brucho, prípadne na chrbát.
● Cvičte – rozprúdi sa vám krv v celom tele a budete sa cítiť vnútorne silnejšia.
● Jedzte potraviny bohaté na železo.

Štamperlík radšej nie

Počas menštruácie to nepreháňajte s alkoholom, dožičte si nanajvýš 1 až 2 poháre ľahkého vína denne. V období menštruácie pite radšej veľa teplého čaju.

Nenafúknite sa

Obmedzte konzumáciu najrôznejších maškŕt. Väčšinou spôsobujú len plynatosť či pocit únavy. Vášmu organizmu väčšmi prospeje zelenina, ovocie, kuracie mäso a ryby. Pri nafúknutí vám pomôže vitamín B6, ktorý nájdete v banánoch, avokáde, orieškoch alebo v sójových výrobkoch.

Kofeín zhoršuje bolesti

Obmedzte kávu a kolové nápoje, kofeín má totiž povzbudzujúce účinky a môže zosilniť bolesti. Počas menštruácie vynechajte aj každodenný hrnček kávy. Kofeín obsiahnutý v káve môže podráždiť sliznicu tráviaceho ústrojenstva.

Slaný kúpeľ

Aj keď počas svojich dní ste zvyknutá skôr na sprchu, vyskúšajte kúpeľ. Do vane s teplou vodou nasypte za pohár morskej soli a pohár jedlej sódy. Relaxujte tak aspoň 20 minút. Teplo uvoľní všetky svaly.

Z babičkinej lekárne

● Napätie v maternici uvoľňuje rasca, čaj zo škorice, sladkého drievka, klinčekov či zázvoru.
● Pomôže aj čaj z rumančeka, lipového kvetu či kvetu kozlíka lekárskeho. Odporúča sa piť trikrát denne.
● Ak sa kŕče spájajú s návalmi, skúste nálev z listov maliny.
● Listy alchemilky obmedzujú bolesť a nadmerné krvácanie. canie. Urobte si silnejší čaj a pite trikrát denne.

Tlačiť Diskusia
Focus Media