Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Otestujte sa: Prechladnutie alebo chrípka?

06.02.2008 Casprezeny.sk

Každý z nás reaguje na prechladnutie inak. Tento test vám prezradí, ktorý spôsob liečby najlepšie a najrýchlejšie funguje.

Každého dospelého postihnú za rok v priemere 2 až 3 chrípkové ochorenia, väčšina z nich v zime. Príčinou týchto chorôb nie je však chlad, ale málo otužilý imunitný systém nášho organizmu. Podľa typu: Nie každý reaguje na prechladnutie rovnako. Zatiaľ čo niektorí potláčajú infekciu liekmi, iní zase odmietajú spomaliť. Pravdaže, ani jeden postup nie je vhodný a skrýva rôzne zdravotné riziká. Máme pre vás pomoc: zistite prostredníctvom nášho jednoduchého testu, ktorý nájdete na konci tohto článku, svoj typ (vyhodnotenie testu sa objaví na konci článku po odoslaní vašich odpovedí). Poradíme vám tiež, ktoré opatrenia by ste mali podniknúť.

Ak ste typ: USTRÁCHANÁRobí si zbytočné starosti o svoj zdravotný stav, aj keď má len malé ťažkosti, a má výborne naštudované všetky spôsoby liečby.

Dávate pozor na každý malý náznak choroby a ste extrémne bojazlivá, keď ide o váš zdravotný stav. To vám neprinesie nič dobré, pretože každý, kto si neustále pridáva (neopodstatnene) starosti, vystaví sa stresu, a práve tým oslabí svoj imunitný systém.

Správna stratégia
Skúste trošku viac veriť vášmu telu a jeho samoliečebným schopnostiam. Myslite pritom aj na prekonané infekcie: väčšinou bol strach z nich väčší ako samotná choroba. Aj prehnané starosti môžu oslabiť imunitný systém. Naopak práve radosť a optimistický postoj k životu udržujú aj obranný systém v pozore.

Tip pre zdravie
Pravdepodobne ste už v oblasti zdravia expertkou. Majte však na pamäti: menej je často viac. Takže skôr než vyskúšate všemožné terapie, mali by ste si uvedomiť, že na všetko je potrebný dobrý základ: vyváženou stravou, dostatkom spánku a prechádzkami na čerstvom vzduchu udržíte vaše telo v pohotovosti proti vírusom. Predstavujte si so zavretými očami, ako prekypujete energiou a silou.  Ak ste typ: PRIRODZENÁUprednostňuje biopotraviny a bylinkové čaje, aj keď liečba prírodnými prostriedkami trvá dlhšie. Nikdy by do úst zbytočne nevložila antibiotiká či iné silné lieky.

Hlavne prirodzene! Dôverujete domácim prostriedkom a rastlinným liečivám. Odsudzujete chemické lieky a antibiotiká. Je to v poriadku, ale mali by ste dávať pozor na mnohé ďalšie veci.

Správna stratégia
Ak by sa počas liečenia prírodnými metódami príznaky zhoršili alebo by sa ani po 3 dňoch nezlepšili, mali by ste vyhľadať lekára a dodržiavať jeho rady! Niekedy sú antibiotiká naozaj potrebné, zabránite nimi šíreniu bakteriálnej infekcie. A aj keď nemáte rada injekcie, lekári odporúčajú dať sa zaočkovať najmä ľudom starším ako 60 rokov, deťom a chronicky chorým.

Tip pre zdravie
Rastlinné prípravky nie sú vždy neškodné: radšej si pozorne prečítajte vedľajšie účinky v letáku a tieto prípravky kupujte zásadne iba v lekárňach, kde vám ich správne užívanie vysvetlí lekárnik.  Ak ste typ: NETRPEZLIVÁNajpodstatnejšie pre ňu je okamžite vyzdravieť. Najmä preto nestráca čas pomalou liečbou a radšej hneď siaha po silných medikamentoch.

Byť čo najrýchlejšie zdravá je pre vás to najdôležitejšie! Pochopiteľne. Ale nemali by ste okamžite pri prvých náznakoch siahať po tabletkách: potlačenie symptómov liekmi hneď na začiatku nepodchytí ohnisko choroby.

Správna stratégia
Tabletka proti bolesti hlavy, pastilka proti bolestiam v hrdle – netreba hneď použiť to najsilnejšie. Vyskúšajte najprv dostať telo do poriadku jemnými metódami. Pozor aj pri užívaní liekov vo veľkom: mix rôznych látok môže viesť k nebezpečným vzájomnému pôsobeniu medzi liekmi.

Tip pre zdravie
Horúčku pod 39 stupňov neutišujte liekmi! Horúčka zvyšuje prirodzeným spôsobom odolnosť tela. Radšej otestujte naše domáce prostriedky.  Ak ste typ: VYTRVALÁPrechladnutie či chrípku nepovažuje za skutočnú chorobu. Keďže má neustále povinností vyše hlavy, pracuje až do vyčerpania všetkých síl.

Ostatní už dávno ležia v posteli a vy stále chodíte do práce. Tým však škodíte sama sebe a aj kolegom. Vaša obľúbená veta znie: Veď mne predsa nič nie je! No prechodená chrípka môže byť nebezpečná!

Správna stratégia
Prechladnutie pre vás nie je žiadna choroba. Napriek tomu chrípkové ochorenia nie sú neškodné. Keď ich nepreliečite, môžu sa tieto vírusy dostať krvným obehom napríklad do srdcového svalu a spôsobiť jeho zápal. Tzv. myokarditída spočiatku nespôsobuje žiadne ťažkosti. Až po istom čase od infekcie sa cíti človek unavený, vyčerpaný, k tomu sa pridajú ešte aj symptómy ako búšenie srdca a podobne. Vtedy by ste si už mali naozaj odpočinúť a ostať v posteli!

Tip pre zdravie
Pri prechladnutí spomaľte svoj životný štýl a doprajte telu oddych. To znamená: veľa spať a vynechať šport. Dôležité je aj to, aby ste sa čoskoro opäť neprepínali. Doprajte si niečo príjemné, napríklad kúpeľ s éterickými olejmi. Plán: ZDRAVÁ ZA 6 DNÍTak ako hovorí základné pravidlo: Prechladnutie trvá 7 dní s lekárom, jeden týždeň bez neho. S našimi radami aspoň trošku urýchlite liečebný proces a budete sa cítiť lepšie.

1. deň
Ako sa cítite?

Ste unavená a ťažšie sa na niečo sústredíte. Máte zimnicu, škriabe vás v hrdle, prípadne máte aj bolesti hlavy.
Čo by ste mali robiť?
Odvolajte večerné termíny a choďte skoro spať. Pite horúci čaj zo zmesí so zázvorom a cmúľajte cukríky na hrdlo. Pustite si príjemnú relaxačnú hudbu a čo najviac odpočívajte.

2. deň
Ako sa cítite?

Teplota stúpa, nos sa vám upcháva alebo začína tiecť. Prípadne vás bolia aj rôzne časti tela.
Čo by ste mali robiť?
Každé tri hodiny kloktajte hrdlo slanou vodou. Pite veľa čaju, aj keď necítite smäd. Proti dráždeniu na kýchanie vám pomôže nejaký homeopatický prípravok, najlepšie s výťažkom z kuchynskej cibule. Skôr ako si ľahnete do postele, vypite šálku lipového čaju.

3. deň
Ako sa cítite?
Prechladnutie vrcholí: nos je upchatý, v hlave vám duní a cítite sa úplne bez síl.
Čo by ste mali robiť?
Ak je to možné, ostaňte v posteli a nechoďte do práce. Inhalácie nad miskou vrelej vody vám uvoľnia nos. Ďalej kloktajte. Čo najmenej rozprávajte, šetrite si hlas.

4. deň
Ako sa cítite?
Stále máte nádchu. Začína sa aj suchý kašeľ.
Čo by ste mali robiť?
Aj naďalej ostaňte v posteli a veľa pite. Stravujte sa ľahko. Najideálnejšie by bola slepačia polievka, zrieďuje hlieny a pomáha pri príznakoch prechladnutia. Cmúľajte pastilky proti kašľu. Večer si hrudník natrite masťou proti prechladnutiu.

5. deň
Ako sa cítite?

Nádcha je už na ústupe, ale kašeľ silnie.
Čo by ste mali robiť?
Na suchý kašeľ pomáhajú obklady: položte si na hrudník horúci a vlhký uterák, cez to prehoďte suchý uterák a nechajte 15 minút pôsobiť, opakujte častejšie! Pite tymianový čaj, pomáha pri vykašliavaní hlienov.

6. deň
Ako sa cítite?

Ešte ste stále trochu malátna, no cítite sa už lepšie.
Čo by ste mali robiť?
Treba opäť doplniť vitamínové zásoby, ktoré ste počas prechladnutia vyčerpali. Jedzte veľa čerstvého ovocia a zeleniny. Veľa pite. Fyzicky sa ešte šetrite, ale krátka prechádzka na čerstvom vzduchu určite pomôže. Nachladnutie, alebo predsa chrípka? Zatiaľ čo prechladnutie si môžeme vyliečiť samy, pri pravej chrípke treba ísť hneď k lekárovi. Na základe porovnania symptómov rozlíšite tieto dve choroby:

Prechladnutie Pravá chrípka
Začiatok choroby pomalý náhly
Nádcha veľmi silná skôr zriedkavá
Kašeľ dostaví sa až neskôr od začiatku choroby
Teplota zvýšená teplota často vyše 39 stupňov
Bolesti tela zriedkavé veľmi časté
Bolesti hlavy mierne často veľmi silné
Stav malátna, unavená extrémne vyčerpaná

Tlačiť Diskusia
Focus Media