Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pomáhajú vám doma DETI?

23.05.2006 Casprezeny.sk

Prídete domov z práce a vaše deti sú hladné, smädné, v detskej izbe je neuveriteľný neporiadok. Často majú utkvelú predstavu, že čisté ponožky sa liahnu v šuplíkoch, prach sa z nábytku sám vytratí, vaňu a podlahu očistí geniálny kreslený mužíček. Môžeme si za to sami. Nenaučili sme ich doma pomáhať.

Pomáhajú vám doma DETI?

Deti sa nerodia lenivé

Keď sú malé, rozmaznávame ich. Potom frfleme a pýtame sa, prečo nám nepomáhajú. Ako často od nás dospelých počujú: To nesmieš! Na to si ešte malý! Do toho sa mi nepleť! Potom sa čudujeme, že nám nepomáhajú. Koľkokrát snahu dieťaťa zbytočne a nešetrne zarazíme , že by mohlo niečo pokaziť, a to len preto, že nemáme práve čas a trpezlivosť. Určite je rýchlejšie zaviazať mu šnúrky, ako čakať, až si to urobí samo. Je rýchlejšie utrieť mu nos, ako ho učiť smrkať. Výchovne je to však neúčelné a neekonomické.

Takto to určite nerobte

Existuje niekoľko zaručených spôsobov, ako sa nikdy nedočkať pomoci v domácnosti. Ak žena mlčky všetko robí sama a dúfa, že si to niekto všimne a pomôže, pomoci sa nedočká. Väčšina žien podvedome očakáva, že každý člen domácnosti vie, s čím a ako často by mal pomáhať. Krutý omyl. Je to rovnaké, ako keby si podnikateľ len tak najal pár zamestnancov a očakával, že sa sami dovtípia, čo majú vo firme robiť. Možno to znie neuveriteľne, ale väčšina členov domácnosti si ani poriadne neuvedomuje, čo všetko treba pre jej riadny chod urobiť.

Napíšte si zoznam domácich prác

Autorka projektu rodinného inžinierstva Virginia Satirová navrhuje najprv napísať zoznam domácich prác. Musí obsahovať úplne všetky práce, ktoré vykonávate, tie, ktoré sa robia denne, mesačne aj tie, ktoré robíte raz za pol roka či pred veľkými sviatkami. Potom by sa mala uskutočniť domáca porada. Pre deti je to veľmi atraktívne.

Ak je zoznam domácich prác kompletný, zaberie aj niekoľko strán. Každý asi pochopí, že nie je možné, aby všetky tieto činnosti robil len jeden človek, teda mama. Druhým dôležitým krokom je burza práce, na ktorej si každý člen rodiny vyberie, čo by rád robil. Práce, o ktoré nemá nik záujem, by sa mali rozdeliť podľa schopností.

Platiť za domáce práce či nie?

Je to asi najdiskutovanejšia otázka týkajúca sa výchovy detí. Názory detských psychológov nie sú jednoznačné. Niektoré domáce práce, ako je vynášanie odpadkov, umývanie riadu, vysávanie, utieranie prachu, by deti mali robiť spontánne a, samozrejme, rodičia by za ne nemali deťom platiť. Ani mamička predsa nedostáva peniaze za vypratie alebo vyžehlenie bielizne a šiat. Na zvýšené vreckové by si mohli zarobiť za tzv. práce navyše, ako je pomoc pri natieraní okien, maľovaní bytu, čistení kobercov.

Čo všetko ZVLÁDNU

3- až 4-ročné:
upratať si hračky,
prestrieť stôl,
odložiť špinavé oblečenie do koša.

5- až 6-ročné:
utierať prach,
zalievať kvety,
pomáhať pri varení,
prestrieť a odpratať riad zo stola,
vyniesť kôš s odpadkami.

7- až 8-ročné:
zametať, pripraviť si desiatu do školy, olovrant,
nakupovať,
čistiť si topánky,
vysávať,
umývať riad (aj chlapci).

9- až 10-ročné:
umyť auto,
uvariť jednoduché jedlo (praženicu, omeletu),
obsluhovať práčku,
upratovať v byte,
ukladať vyžehlené veci,
upratovať v skriniach,
natierať.

12-ročné a viac:
prať,
žehliť,
umývať zem, okná, zrkadlá,
vyčistiť chladničku,
kosiť trávnik,
variť,
vymieňať žiarovky.

Tlačiť Diskusia