Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kašlite naňho! Obzrite sa po niekom lepšom, kým je ešte čas!

22.11.2005 Casprezeny.sk

Všetko, čím vás štve, trápi, doháňa k slzám a k zúrivosti a vy viete, že to nezmeníte, vynásobte desiatimi. Taký raz bude. Budete oňho stáť aj potom? Ak áno, pokojne otočte stranu. Alebo sme vám nasadili chrobáka do hlavy?

Archív Archív

Nikto nechce prežiť život s hulvátom, psychopatickým egomaniakom, chorobným žiarlivcom, nezodpovedným alkoholikom, notorickým klamárom, sukničkárom... (doplňte podľa potreby). Napriek tomu, väčšina takto postihnutých partnerku má. Prečo aj schopné, inteligentné a pekné ženy žijú s tými najhoršími chlapmi, to by vydalo na samostatnú dizertačnú prácu. Zjednodušené a povedané jednou vetou – nepostrehli včas varovné signály a dnes už nevedia, ako z toho von. Vzťah, ktorý vám prináša viac zlého než dobrého, v ktorom len dávate a strácate, ktorý vás pripravuje o vlastné sebavedomie a všetky ilúzie, taký vzťah treba ukončiť.

Čím skôr, tým lepšie.
Dbajte na prevenciu. Možno máte chlapa, ktorého vám závidia všetky kamarátky, no nikdy neviete, či sa život s ním nezmení na nočnú moru. Stále je tu riziko náhleho pominutia mysle, nezvládnutia krízy stredného veku či premeny na sebastredného sebca pod vplyvom enormných kariérnych úspechov a narastajúcich aktív na osobnom účte. Spoznali ste ho ako svetrového intelektuála so zmyslom pre romantiku a nadšením pre veci krásne jednoduché a dnes máte vorkoholika, ktorý domov chodí iba doplniť energiu v podobe spánku a teplých večerí a na komunikáciu s vami mu stačia tri vety týždenne. Jedného dňa zistíte, že kým vy ste všetko, čo bolo pre vás dôležité, vymenili za to, čo je dôležité preňho, sama ste sa ocitli mimo rebríčka jeho priorít. Vydržali, urobili a prehltli ste mnoho vecí, aby sa dostal tam, kam vždy chcel, aby dosiahol, po čom vždy túžil. A keď to má, už vás nepotrebuje. Netvrdíme, že každý muž vás časom nevyhnutne opustí alebo vymení za mladšiu a atraktívnejšiu milenku, no pre istotu treba byť v strehu a neobetovať sa až do špiku kostí. Väčšina mužov si to vždy vie zariadiť tak, aby mohli žiť aj bez vás. Pamätajte na to.

Vlastné peniaze, vlastné záujmy a priatelia, vlastné ambície – to sú veci, na ktorých vždy môžete stavať svoj život. Nevzdávajte sa ich – v prospech nikoho.
Zhodnoťte situáciu. Ak ste sa už zamotali v kolotoči hádok, planých sľubov, ublížení, odpustení a nekonečných druhých šancí, položte si otázku, prečo v tom vzťahu vlastne ste. Lebo spolu bývate, žijete hlavne z jeho peňazí, bojíte sa všetkého, čo by rozchod priniesol, alebo iba preto, aby ste neboli sama? Nehľadali ste si partnera náhodou preto, aby ste mali v živote spojenca v dobrom i v zlom? Nechceli ste pokojný život a lásku až za hrob? Chceli! A máte to? Nemáte! Tak na čo ešte čakáte? Ak ste dotyčnému nesľubovali vernosť oficiálne – až kým vás smrť nerozdelí a neporodili ste mu žiadne deti, niet čo riešiť. Dočasný pocit prázdnoty, nečakaná voľnosť a neznesiteľná melanchólia je to najhoršie, čo vás môže čakať. A verte, že to prežijete ako tisícky iných. Ak vás viažu spoločné sľuby, dlhy a deti, bude to oveľa, oveľa ťažšie. No aj tak to stojí za to. Pre možnosť slobodne sa nadýchnuť a začať odznova.
Až na dno? Alebo inak, otázka znie, ako podrobne túžite spoznať jeho najodpornejšie stránky. Mnohé ženy v zúfalej a márnej snahe zachrániť vzťah, ktorý aj tak nefunguje, posúvajú hranice svojej tolerancie až do extrémov. To, čo by kedysi považovali za neodpustiteľné, dnes prijímajú s apatiou a odovzdaním. Kdesi medzi tým sa z nich stali ušliapnuté a s osudom zmierené nešťastnice, ktoré si už možno ani nevedia predstaviť, že by ich život vyzeral inak. Zmeny a bremena zodpovednosti za vlastný život sa zrejme boja viac ako zlej a často neznesiteľnej „istoty“, ktorú majú s terajším partnerom. Večne ustupovať, odpúšťať, prispôsobovať sa, robiť prvé i posledné, len aby dobre bolo, to je priama cesta do pekla. Lebo dobre nikdy nebude. Ak nedokážete vo vzťahu od začiatku zaujať rovnocennú úlohu, trvať na tom, čo je pre vás podstatné a čo skrátka nepripustíte, budete stratená. Každý človek sa môže meniť, k lepšiemu i k horšiemu a každý vzťah má svoje ťažké obdobia a krízy. Skúste si povedať, či váš partner ešte dokáže byť tým človekom, do ktorého ste sa zamilovali a s ktorým by ste chceli žiť. Máte problém, ktorý chcete obaja riešiť a dokážete sa s ním vyrovnať, alebo len sama márne dúfate v návrat niečoho, čo už nie je možné? Ak vo vašom prípade „bé je správne“, len zbytočne strácate čas a to najlepšie zo seba.
Dajte si šancu. Žiť tak, ako chcete. Kto povedal, že máte len jeden pokus? Rozhodli ste sa zamilovať, vydať, porodiť deti... alebo hrať ruskú ruletu? Ak viete, že to nie je a už nikdy nebude ono, pozbierajte všetky sily a kašlite naňho! Skôr ako sa vykašle on na vás. Skôr ako z vás vysaje to najlepšie. Skôr než bude neskoro.
DVÍHAJTE KOTVY! OKAMŽITE. KEĎ... ... vám ten vzťah prináša oveľa viac utrpenia než radosti.
... vás klame a podvádza.
... vás ponižuje, fyzicky napáda, či dokonca sexuálne zneužíva.
... má pred vami čoraz viac tajností a často evidentne klame.
... sa nemôžete naňho v ničom spoľahnúť a na všetky povinnosti ste sama.
... je chorobne žiarlivý, majetnícky a obmedzuje vás.
... vedie nebezpečný život (drogy, zbrane, drobná kriminalita...).
ROZÍĎTE SA AKO MRCHA Zbrane najťažšueho kalibru určené na odstrel škodnej. Zlí chlapi si zaslúžia tie najhoršie rozchodové scenáre:

Na jeho narodeniny. Alebo na Valentína, alebo na vaše výročie či v deň, keď ho povýšia... Skrátka kruto a hlavne nečakane. Pozve vás na romantickú večeru, na ktorej plánuje okato a pateticky (ako vždy) vyžehliť nejaký zo svojich prešľapov. Veľké gestá, nákladné kytice, drobné šperky, slizké úsmevy – hlavne nech všetci vidia, aké šťastie vás s ním postretlo. Dary neprijímajte, ku kvetom ani neprivoniavajte, vyklopte stručne svoje a odkráčajte. A nedajte sa zastaviť.

Po telefóne. Čím väčšie ego, tým lepší efekt. To, že si ho nevážite ani natoľko, aby ste mu čosi také povedali do očí, mu vypumpuje tlak na maximum. Konverzáciu sa snažte čo najskôr ukončiť a neskrývajte, že vás všetky jeho pokusy o dialóg otravujú. Nemáte čas, skončili ste, zbohom! In flagranti. Nechať sa prichytiť pri čine a neprejavovať žiadne známky úľaku, viny či aspoň zahanbenia, to je fakt silná káva. Ale keď myslíte, že si to zaslúži... Najprv sa však presvedčte, že so sebou nenosí strelnú zbraň.
ODPLAŠTE HO Váš společenský kredit bude síce vyšší, keď kopačky dáte, no môžete to skúsiť aj naopak. Ak vo vzťahu postrehnete choroboplodné zárodky, vyskúšajte nasledujúce rady a ručíme za to, že zakrátko budete „single“.

Každú hádku ukončite tým, že mu šplechnete do očí nejaké veľmi intímne tajomstvo, s ktorým sa vám v slabej chvíľke zveril. Vždy sa tvárte zhnusene. Buďte prvou ženou v histórii, ktorá partnerovi prezradila, s koľkými mužmi v živote naozaj spala.

Zakaždým, keď sa pokúsi o vtip, prevráťte oči a sucho povedzte: „Ha, ha, ha, smejem sa hlasno.“

Vždy, pri každej príležitosti, hovorte o spoločnej budúcnosti. Nahlas snívajte o dome, v ktorom budete bývať, ťahajte ho po obchodoch s nábytkom a detským tovarom, vyberajte mená pre dcéru a syna, rasu vášho psa (chcite zásadne nejakú malú uštekanú kefku – čivava, yorkshir a pod.) a trvajte na tom, že s vami bude bývať vaša matka.

Predstierajte, že ste bosorka alebo satanistka. Doma majte rituálne predmety, v kabelke noste zajačiu labku a uprostred rande na hodinu zmeravejte a pozerajte do prázdna. Občas rande zrušte so slovami: „Ja a sestry máme seansu.“ (Najlepšie, keď máte len brata alebo ste jedináčik.)

Žobrite, aby vám požičal auto a nikdy ho nevracajte v pôvodnom stave: ohnite blatník, rozbite svetlo, odtrhnite spätné zrkadlo, rozlejte na sedadlo jahodový koktail... Alebo mu ním prejdite psa. Jeho psa.

Máte ešte niekde svoju prvú súpravu bavlnených nohavičiek a podprsenky bez výstuže? Noste ju!

Ak máte vyššie vzdelanie alebo zarábate viac než on, stále mu to pripomínajte.

Tlačiť Diskusia
Focus Media