Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Robíte to, čo nechcete?

14.11.2005 Casprezeny.sk

Pri mnohých veciach veľmi dobre vieme, že by sme ich nemali robiť. A napriek tomu ich robíme... Prečo? Pretože náš rozum má, žiaľ, veľkého protihráča – naše podvedomie.

Robíte to, čo nechcete?

Niekedy prežívame momenty, v ktorých sa nám zdá, že zdravý rozum akoby prestával fungovať. Prečo nás najviac lákajú veci, ktoré sú zakázané? Prečo sa vždy zamilujeme do toho istého typu muža, o ktorom už dopredu vieme, že je neperspektívny?

Prečo sa zamilujeme do nesprávneho?
„Čo na ňom, preboha, vidíš?“ pýtajú sa vás nechápavo najlepšie priateľky. Nielenže nevyzerá práve ako Brad Pitt, ale je aj nespoľahlivý. Napriek tomu mu túžobne padáte do náručia, aby ste si vzápätí mohli sypať popol na hlavu. Vždy si však vyberáte typ silných mužov s tmavými vlasmi a modrými očami. Nedokážete im odolať, aj keď dopredu viete, že to nie je ten správny princ na bielom koni. Nečudujte sa, vo veciach lásky si zdravý rozum dá občas pauzu. Hlboko v našom vnútri sú od detstva uložené určité vzory fungovania vzťahov. Tie sa starajú o to, že si s istotou vyberáme práve tie typy mužov, s ktorými budeme mať problém vychádzať. Väčšinou sú to muži, ktorí svoje partnerky využívajú, podvádzajú alebo dokonca bijú. Ak chcete tieto vzory v sebe prelomiť, musíte na sebe tvrdo pracovať.

Prečo sú mnohé z nás „padavky“?
Existujú ľudia, ktorí sú osobitne citliví na bolesť. Iní, naopak, statočne znášajú aj silné bolesti. Pocity bolesti sú u každého individuálne. A pri tom nehrá statočnosť žiadnu rolu. Vedci dokázali, že očakávania bolesti sa odrazia na skutočných pocitoch. Napríklad, ak očakávate veľkú bolesť a pritom ide len o uštipnutie komára, tú bolesť naozaj pocítite. Ak si však dopredu poviete, že musíte vydržať, vydržíte ju. Jednoducho ten, kto si povie, že to nemôže byť také zlé, pocíti bolesť menej prudko.

Prečo je láska taká slepá?
Kto prežil také silné ľúbostné omámenie, že na chvíľu stratil rozum, vie, o čom hovoríme. Zamilovaní nemajú v tej chvíli zmysel pre realitu. Keď sme zavalení pocitmi, sú celé oblasti mozgu akoby ochromené. Dokázali to britskí vedci. Oslovili údajne zaľúbené osoby, položili pred ne fotografie milovaných partnerov a registrovali ich reakcie. Oblasti mozgu, ktoré využívali pri riešení problémov, mali v tom čase prestávku. Oproti tomu chuťové centrum bežalo na plné obrátky. Výsledok: v tejto fáze nemáte šancu na objekt vašej túžby pozerať kritickým zrakom.

Prečo milujeme sladkosti?
Keď ide o čokoládu alebo šľahačkové torty, nedokážete sa udržať. Fakt, že obsahujú obrovské množstvo kalórií, však vaše podvedomie vôbec netrápi. Maškrtnosť tak bez problémov premôže všetky vaše predsavzatia. V takomto prípade vám pomôže, ak si budete stále opakovať, že ovocie je tiež sladké, je nízkokalorické, chutné, dodá vám energiu a môžete si ho dopriať toľko, koľko vládzete. Po čase by sa vám malo podariť presvedčiť aj vaše podvedomie.

POHĽAD ŽENY
Lenka Sulovská
Podvedomie je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Odráža to, čo prežívame v našom vnútri, a občas sa to ukáže aj navonok. Myslím, že ho nemožno posudzovať ako zbytočné alebo nebodaj negatívne. Stáva sa, že pri niečom si povieme: To som urobila podvedome. Cítite, že v túto chvíľu by vôbec nebolo potrebné spomenúť, čo ste všetko zažili a skúsili, pretože ten chlapec, ktorý sa vám páči, je veľmi plachý a vystrašili by ste ho. Alebo kúpite mame turecký med bez toho, aby vám to povedala, a ona v ten deň má práve naň obrovskú chuť. Podvedomie k nám prehovára veľmi často, vždy je však len na nás, či sa ním budeme riadiť. Nemôžeme sa vyhovárať, že „za všetko môže naše podvedomie“. Voľby a rozhodnutia ostávajú vždy len na nás.

POHĽAD MUŽA
Stano Pavelka
Každý z nás zažil, do akej miery nás dokáže podvedomie ovplyvniť. Je užitočné uvedomovať si pocity a objektívne zhodnotiť svoje ego. Aby nezvíťazilo podvedomie nad rozumom, musíme presvedčiť sami seba, že to, čo chceme dosiahnuť, je správne. Treba však veľkú dávku vôle a rozumu, lebo súperíme sami so sebou. Pri zamilovaní hrá podvedomie dôležitú úlohu, lebo tam niekde „drieme“ predstava nášho budúceho partnera a podľa toho sa aj rozhodujeme. Ak sa naša predstava podobá reálnemu človeku, sme na najlepšej ceste zaľúbiť sa. V takom prípade treba mať len šťastie, aby sa predstava a skutočnosť zásadne nelíšili. Škoda, že až čas potvrdí správnosť našej voľby.

Tlačiť Diskusia
Focus Media