Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hádajte sa S HAPPYENDOM

08.11.2005 Casprezeny.sk

Aj v harmonickom vzťahu sa občas vyskytnú spory. Ako ich vyriešiť tak, aby ste sa celý deň na seba nehnevali a od zlosti netrieskali dverami?

Hádajte sa S HAPPYENDOM

Beáta sa neskoro večer po náročnom dni v práci vracia domov a hneď pri vstupe do obývačky jej padne pohľad na stôl, kde je položený tanier so zvyškami z večere, na zemi sa povaľuje vrecúško s čipsmi a ponožky. Všetky tieto maličkosti ju privedú do zúrivosti a vybuchne: „Vyzerá to tu ako v svinčíku! Nemôžeš aspoň raz po sebe upratať?“ Roman nezaváha ani chvíľu a začne jej kontrovať: „Ešte len vojdeš do dverí a hneď na mňa začneš kričať, si normálna?“ Ani sa nenazdajú a hádka je na svete!

Bežné spory
Keď spolu dvaja ľudia žijú, je normálne, že po čase sa medzi nimi vyskytnú konflikty. Je však dôležité vyriešiť ich tak, aby obidve strany urobili prijateľný kompromis. Pritom nikto z dvojice nechce toho druhého uraziť alebo nadávať mu. Ako však zo strašnej hádky urobiť plodnú debatu?

Radšej riešte ihneď
Ak sa v mene vašej lásky snažíte niektoré veci radšej premlčať ako zakaždým niečo vyčítať partnerovi, vedie to len k tomu, že váš hnev pomaly prerastá do zúrivosti, ktorá sa môže raz skončiť neovládateľným výbuchom. Lepším riešením je vydať zo seba momentálny hnev a všetko si navzájom vysvetliť.

Povedať „teraz nie“ je dovolené
Keď hádka vznikne na nevhodnom mieste alebo v zlom čase, napr. v spoločnosti návštevy alebo večer, keď ste obidvaja unavení, radšej ju preložte na neskôr. Hádku by ste mali prerušiť aj vtedy, ak ste obaja príliš nahnevaní, pretože v takomto stave spor určite nevyriešite. Vysvetlenie alebo vyriešenie nedorozumenia by ste však nemali odkladať dlhšie ako dva dni.

Priznajte pocity
Je lepšie priznať vlastné pocity, ako zahrnúť partnera množstvom výčitiek. Napríklad: „Mala som strach, že sa ti niečo stalo, keď si nezavolal, ako si mi sľúbil.“ Zapôsobí to určite lepšie ako: „Zase si mi zabudol zavolať. Prečo?“

Držte sa témy
Pri hádke sa držte témy, pre ktorú ste ju začali, lebo to potrebujete vyriešiť. Neodbočujte a zbytočne nepripomínajte staré nezhody.

Partner je ten, koho ľúbite
Najhoršie na hádkach je, že v momente hnevu často zraňujeme človeka, ktorého milujeme. Preto sa snažte nezabudnúť na to, že to nie je partner, ktorý vás hnevá, ale len jeho zlá vlastnosť alebo konkrétna situácia.

Slovíčko VŽDY je zakázané
Psychológovia označujú vyjadrenia typu Vždy musíš mať pravdu! alebo Nikdy pre mňa nič neurobíš! za zabijakov vzťahov. Namiesto všeobecných vyjadrení radšej detailne opíšte, čo konkrétne vám prekáža.

NESMEJTE SA partnerovi
Ako úder pod pás väčšinou prijme vaša polovička vtipné, ironické alebo karikujúce výroky na svoju adresu. Preto sa im radšej vyhnite.

Tlačiť Diskusia
Focus Media