Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čo sa musíte naučiť z iných manželstiev

02.11.2005 Casprezeny.sk

Nie je dôležité, či ste slobodná, alebo už máte deň „D” za sebou. Ak sa poučíte z chýb druhých, máte väčšiu šancu prežiť život v šťastnom zväzku.

Prvá lekcia: Je lepšie, keď vás miluje o štipku viac ako vy jeho
Áno, na prvé počutie alebo na prvý pohľad to znie čudne, ako pritiahnuté za vlasy. Ale keď sa nad tým zamyslíte, uznáte, že s týmto mužom budete celý život šťastná. Tu je príklad. Jeden rok som sa ocitla na Valentína sama samučičká ako prst. Moje dve najbližšie kamarátky brali ako samozrejmosť, že časť večera strávia so mnou. Jedna z nich, Sandra, je vydatá za spolužiaka z vysokej školy, druhá, Petra, si vzala neuveriteľne atraktívneho muža, ktorého spoznala na divokom žúre v Tatrách, kde so svojou kapelou zabával hotelových hostí. Všetky chceli byť na jej mieste. Sandrin manžel prišiel na našu spoločnú večeru s veľkou kyticou kvetov a s útlou knižkou jej obľúbeného „básničkára”. Petrin muž prišiel neskoro, bez darčeka („nemal som čas a vôbec, tieto infantilné sviatky...”) a pokojne reagoval na flirty drzej mladej čašníčky. Bolo jasné, že necíti potrebu živiť svoju lásku k manželke, zatiaľ čo Sandrin muž si ju pestoval ako tú najcitlivejšiu exotickú rastlinu. Čo je teda lepšie? Mať doma muža, ktorý fantasticky vyzerá, ľudia ho zbožňujú a ženy vám ho závidia, alebo muža, ktorý zbožňuje predstavu, ako fantasticky vyzeráte VY? Moja mama mi vždy hovorila, že sú „zlí chlapci”, s ktorými treba prežiť výšky a pády divokej vášne, a sú muži na celý život. Ak sa rozhodneme prežiť dobrodružné manželstvo po boku muža z prvej kategórie, musíme rátať s tým, že hovoríme „áno” aj iným ženám, alkoholu, osamelým nociam a večným pochybnostiam o partnerovej náklonnosti. Bez nároku na výčitky, lebo „čo by iné za to dali, keby nosili moje priezvisko”! Mali by sme myslieť na to, že len muž, ktorý nás bude milovať ako najväčší poklad na svete, nám do postele prinesie čaj, keď budeme prechladnuté a naše spoločné deti nebude pokladať za domáce zvieratká, ktoré stačí raz za čas pohladkať a inak ich treba len okrikovať stručnými príkazmi.

Druhá lekcia: Manželstvo nezaručí najlepší sex na svete
Prirodzene, kvalitný sex patrí k základnej výbave dobrého manželstva. Ale ak to nešlo pred svadbou, nepôjde to ani po nej. Alebo, presnejšie povedané, budete musieť na svojom intímnom živote pracovať rovnako, ako keby ste neboli svoji. Moja kamarátka Táňa mala pri milovaní vždy bolesti, ale pripisovala to skutočnosti, že sa nevie uvoľniť, lebo sa bojí, že otehotnie a ešte nie sú s Tomášom manželia. Zobrali sa a ona s úprimným zdesením zistila, že všetko ide po starom. Až sexuológ im poradil, ako problém vyriešiť. Sex sa v manželstve rokmi mení, raz je pestrý, raz nie. Ale treba rátať s tým, že asi ťažko si po siedmich rokoch manželstva žena navlečie podväzky a bude LEN v nich servírovať večeru. Namiesto toho je rada, že deti vo večeri neobjavia rozmixovanú zeleninu a že sa s partnerom pri jedle konečne trocha porozprávajú. Všetky si myslíme, že NAŠE manželstvo bude iné a aj po desiatich rokoch budeme zo seba dychtivo strhávať šaty. A namiesto toho sa všetky časom budíme v prázdnej posteli a uprostred noci trasieme našou polovičkou, ktorá zaspala pred televízorom, aby si šiel ľahnúť do spálne, lebo ráno bude dolámaný. Moja sesternica Anka je dvanásť rokov šťastne vydatá. Keď deti v lete odchádzajú na prázdniny k babičke, do telefónu jej hovorím, že sa musí tešiť, lebo sa im s manželom začínajú medové týždne. A ona sa veselo zasmeje, že si dajú na večeru pizzu, možno vybehnú do kina a ak nezaspia, tak sa aj lenivo pomilujú...

Tretia lekcia: Pravda NIE je nadovšetko
V tých najšťastnejších pároch, ktoré poznám, partneri až tak nebazírujú na tom, kto má pravdu a kto nie. Sú ochotní uprostred nezmyselnej hádky, kto dal do chladničky mlieko tak, že vytieklo, povedať – dobre, asi som si to nevšimla (nevšimol), aj napriek tomu, že si uvedomujú svoju nevinu. Moja suseda, ktorá má tri malé deti, hovorí, že nie je nič horšie, ako si pokaziť víkend tým, že budeme nezmyselne trvať na svojich argumentoch. Bolo to v piatok, jej manžel sa snažil do ich malého auta napchať celú batožinu, s ktorou sa vybrali na chalupu, a keď mu to už druhýkrát nevyšlo, zvýšeným hlasom jej pripomenul, že nemusí zabaliť všetko, čo v byte majú. A ona, namiesto toho, aby sa bránila, že na chalupe nič nie je, povedala niečo v zmysle – dobre, zlatko, dám si na to pozor, veď nejakú tašku môžem mať aj na kolenách. Keď som od nej neskôr chcela vysvetlenie, povedala: „V manželstve nejde o to, kto z koho a kto vyhrá. Ide o to, kto má v danej chvíli pevnejšie nervy. On si uvedomuje, že vybuchol zbytočne a keď sa to stane nabudúce mne, odpustí mi rovnako pokojne.” Keď sme slobodné, sme prirodzene sebecké. Keď s mužom len chodíme, snažíme sa zachovať si svoj vlastný priestor a niekedy aj za cenu niekoľkodňovej NEkomunikácie neupustíme od svojho názoru. Ale ak má manželstvo fungovať ako s namazanými kolieskami, kompromisy musia byť naši kamaráti. Lebo v manželstve by sa konflikty mali riešiť rýchlo a s vedomím, že sme tím, ktorý len tak niečo nerozdelí. Búchanie dvermi, trucovanie a balenie kufrov prenechajme tým, ktorí svojich pravých ešte len hľadajú.

Štvrtá lekcia: Manželstvo NEVYRIEŠI vaše problémy
Fakt, že bude mať na prste obrúčku, vlastne nič nezmení. Ak ste si do svadby nevyjasnili veci, ktoré vás rozdeľovali, po svadbe nemáte právo žiadať nápravu len preto, že ste už manželia. Kolegyňa Janka sa vydala za Petra, ktorý si rád a často vyšiel s kamarátmi von. Dosť jej to prekážalo, aj mu to párkrát naznačila, ale nie tak rázne, aby prestal. Keď svoj životný štýl nezmenil ani po svadbe, plakala. Okrem toho, že pochopila, aká bola naivná, sa ocitla v pasci. Dávať ultimáta v manželstve je totiž oveľa ťažšie ako vo vzťahu, ktorý nie je potvrdený papierom. Jedna z mojich známych, Zuzana, si dlho nevedela nájsť prácu, nedarilo sa jej naštartovať kariéru. Potom spoznala muža, za ktorého sa veľmi rýchlo vydala, aj preto, lebo si sľubovala zmenu. Ale pocit prázdnoty z toho, že nemá vlastné profesionálne zázemie sa ešte umocnil. Nepomohla ani objektívna príčina, že zostala doma s dieťaťom, absolútna finančná závislosť od manžela ju ubíjala. Svadba má byť spečatením vzťahu, v ktorý veríte a o ktorom ste presvedčená, že bude fungovať dlhé roky. Má byť potvrdením, že tento človek je vaše druhé ja zo všetkých stránok. Ak si myslíte, že práve sobáš z neho urobí chlapa, akého ste si vysnívali – riskujete nemilé prekvapenie.

Piata lekcia: Nestraťte samu SEBA ani v tom najlepšom manželstve
Nevzdávajte sa najbližších priateliek (hoci budete spolu menej často), svojich koníčkov (hoci nebudete cvičiť každý deň), svojho života, ktorý ste viedli pred svadbou. Keď sa vydávala naša kamarátka Lucia, netušili sme, že na svadbe ju na dlhý čas vidíme poslednýkrát. Začala sa stretávať s ľuďmi, ktorí patrili do života jej manžela, a to napriek tomu, že nie vždy ju to napĺňalo. Po čase z toho pretvarovania začala byť nervózna a keď sa s tým manželovi zdôverila, povedal jej, že nechápe, prečo sa z času na čas nestretne s nami – starými kamarátkami. Lucia nám neskôr vysvetľovala, že chcela byť dobrou manželkou, čo sa však dá aj bez toho, aby zabudla na svoj život pred svadbou. Nezabúdajte, že rada čítate, maľujete, chodíte do kina... Všetko, čo ste robili za slobodna, z vás spravilo človeka, do ktorého sa váš manžel zaľúbil. Tak žiadne extrémne obete!

Tlačiť Diskusia
Focus Media