Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Povedzte mu to tak, aby pochopil!

31.10.2005 Casprezeny.sk

Či už ho opúšťate, alebo mu oznamujete, že vás služobne preložili do iného mesta, musíte to povedať jazykom, ktorému rozumie. EVA ho dekódovala.

Povedzte mu to tak, aby pochopil!

Vlastne je to o tom, že mužská duša je dosť zraniteľná a šokujúce správy nezvláda dobre, ak sú podané surovo a bez rozmyslu. Preto sa musíte najskôr zhlboka nadýchnuť, kým vyklopíte, že:

„Je koniec, drahý.“
Toto je riadna skúška pre vaše nervy. Aj pre jeho. Vy to chcete mať čo najskôr za sebou, ale vzhľadom na to, čo ste spolu prežili, mu chcete ublížiť čo najmenej. On, netušiac, že ho práve čaká emocionálna gilotína, sa bude snažiť nemiestne vtipkovať a možno sa zníži aj k otázke, či by ste si ešte z času na čas nezasexovali... Ak ste sa rozhodli definitívne ukončiť tento vzťah, urobte to najmä JASNE, podľa možnosti udajte konkrétne dôvody a nenechávajte mu žiadne zadné dvierka alebo plané nádeje. „Pauzy“ si dávajú len nezrelé páry. Keď budete hovoriť o príčinách vášho rozhodnutia, skúste vynechať vety typu – nezaslúžiš si ma, nie je to tebou, ale tým, že ťa nedokážem doceniť... Dobre viete, ako smiešne sa cítime, keď to počúvame od nich. Ak máte tú odvahu a opúšťate ho pre iného muža, povedzte mu to. Nebude vám telefonovať, že sa skúsi polepšiť a že mu máte dať druhú šancu. Dôležité je, aby ste sa správali racionálne a bez zbytočných emócií. Nech vidí, že to nie je len váš rozmar, ale pevné a nemenné rozhodnutie.

„Chcem, aby sme spolu začali žiť.“
Túto vetu šikovná ženská nikdy nemusí vysloviť. Ak je váš vzťah v poriadku a vyvíja sa normálnym smerom, chlap si počas majstrovstiev sveta v hokeji ani nevšimne, že v jeho kúpeľni máte okrem zubnej kefky už aj župan, vosk na holenie a kozmetickú taštičku. A keď bude niekedy urputne vo svojej skrini hľadať tričko, v ktorom hráva tenis, sladko mu oznámte, že ho má u VÁS doma. On sám časom dospeje k záveru, že pendlovanie medzi dvoma domácnosťami je – neefektívne. Čo si pokojne môžete preložiť ako prosbu, aby ste každý večer zaspávali vedľa neho. A máte to!

„Toto leto pôjdem na dovolenku k moru s kamarátkami.“
Možno tak trávite dovolenku už roky, možno sa vám zapáčila aktivita vašich priateliek, ktoré chcú zažiť kvalitnú babskú jazdu. Možno si chcete naozaj len nevinne vyraziť s partiou dievčat – ale to jemu nevysvetlíte. Ani sa o to nepokúšajte. Keď bude počuť slovné spojenie babská dovolenka, bude vidieť len domorodých opálených krásavcov, ktorí sú o dve triedy lepší v posteli ako on a ktorí vám nosia drinky priamo na ležadlo pri bazéne. To je celé. Skúste ísť na neho prešibane. Povedzte mu, že Zuzka to medzi dievčatami navrhla, že je to presne v čase, keď má on veľa práce, ale máte z toho zmiešané pocity... Servírujte mu to postupne, po častiach, aj v prípade, že už budete mať zájazd zaplatený. Ak sa postaví k celej veci nekompromisne negatívne už na začiatku, tvárte sa prekvapene – to ťa dokáže rozhodiť fakt, že plánujem pár dní s kamarátkami? Ak bude tvrdohlavý a neústupčivý aj pri taktike postupného podsúvania informácií, dva dni pred odchodom sa s ním pohádajte. Strašne. A na znak toho, že je spolužitie s ním na nevydržanie, vycestujte do zahraničia.

„Podviedla som ťa.“
Žiada sa nám napísať, že k prehreškom tohto typu by ste sa vôbec nemali priznávať. Ale keď už veľmi chcete... Musíte rátať s tým, že s ním vaša nevera riadne zamáva. Raní jeho lásku, dôveru. Bude zlostný. Veľmi zlostný. Ale vzťah môžete zachrániť. Priznajte sa mu v súkromí, určite to nerobte v reštaurácii alebo inde na verejnosti. Povedzte mu, ako veľmi vás to trápi (aj keď vás to netrápi), ako veľmi sa hanbíte (aj keď sa až tak nehanbíte). Podčiarknite, ako si vážite vzťah, ktorý je medzi vami. Neopisujte mu podrobnosti toho sexuálneho aktu ani mu neprezraďte meno človeka, s ktorým ste ho spáchali. Načo? Aby ho dal zbiť? A nečakajte, že ešte v ten deň, ako sa mu priznáte a uľaví sa vám, bude váš vzťah opäť ako predtým. Dlho predlho budete čeliť nedôvere, výčitkám a smutnému pohľadu. Bude v práve a vy to budete musieť vydržať.

„Zlatko, strašne sa obliekaš.“
Áno, niektorí z nich... vieme. Ale aby sme to zmenili, potrebujeme mať stratégiu. To, čo vy považujete za prežité a obnosené handry, on možno charakterizuje ako svoj štýl. Začnite najskôr darčekmi. Nie vo veľkom množstve. Našťastie sú tu Vianoce, meniny, narodeniny, Valentín, výročie vášho zoznámenia, prvého bozku, sexu, hádky, návštevy u rodičov... Vždy môže dostať niečo univerzálne, čo sa dá dobre kombinovať, snažte sa, aby to bolo oblečenie pohodlné a nie príliš trendy, aby sa necítil ako „teploš“... Pri najbližšej spoločenskej akcii ho nahovorte na oblek a ukážte mu, že ho nemusí nosiť len s košeľou a viazankou – pokojne ho môže kombinovať s rolákom. A nezabúdajte ho chváliť, keď vyzerá dobre. Postupne by mu to malo dôjsť.

„Náš sex je trocha nudný, neskúsime niečo pikantnejšie?“
Teoreticky by to nemal byť žiadny problém, muži majú pod perinou radi dráždivé a hriešne veci. Prakticky sa každý normálny chlap dá nahovoriť na niečo nové. Len musíte túžbu po nich vedieť podať. Vyhnite sa narážkam typu – ty nikdy neskúsiš to či ono... Ak sa budete tváriť „rajcovne“ a navrhnete mu polohu, ktorú nalistujete v Kámasútre, skôr si ju užijete, ako keď ponížite jeho sexuálne ego. Niekedy sú muži málo aktívni aj preto, lebo sa boja, čo by ste na ich vzrušujúce túžby povedali vy. A keď zistia, že ste prístupná čomukoľvek, zmenia svoje správanie. Sexuológovia radia, aby ste sa o svojom sexe rozprávali mimo spálne. Pri obede alebo v aute, na ceste k rodičom. Aby ste potom v posteli mali čas už len na... TO.

„Ponúkli mi povýšenie, ale v inom meste (štáte).“
Ťažká vec. Hlavne nečakajte, že vám pomôže rozlúsknuť otázku, či to zobrať, alebo nie. Iste, je pyšný, že dostávate šancu, ale neporadí vám, či ísť preč, alebo ostať. Ak vám povie, že rozhodnúť sa musíte sama, neznamená to, že mu nezáleží na vašom vzťahu, naopak. Chce, aby ste sama usúdili, kde budete šťastnejšia, a bude sa len tešiť, ak bude súčasťou vašich plánov. Preto je dobre, keď mu o ponuke poviete až vtedy, keď budete mať predstavu, čo urobíte. Priority si vyriešte sama so sebou – chcete budovať kariéru, alebo vám viac záleží na vzťahu s ním? Bol by schopný odsťahovať sa s vami? Máte právo žiadať to od neho? S alternatívou šťastne fungujúceho vzťahu na diaľku nerátajte. Ak nie je vaše preloženie len dočasné, na pár mesiacov, situáciu musíte riešiť ako definitívnu.

„Dnes večer sa mám stretnúť so svojím bývalým.“
Musíte vedieť, či to váš partner zvládne. Ak ide o obyčajnú kamarátsku schôdzku alebo vyriešenie si nejakých vecí, nemáte problém povedať mu pravdu. Ale v ňom môžu hlodať pochybnosti. Ak viete, že by to uňho zbytočne vyvolalo obavy alebo žiarlivosť, radšej sa vyhovorte na kamarátku.

„Spala som so štyridsiatimi troma mužmi.“
Experti na ľudské duše sa zhodujú, že tu treba klamať, klamať, klamať! Pravda nikomu nepomôže, zbytočne ublíži. (Hneď budú totiž nasledovať ďalšie kontrolné otázky.) V žiadnom prípade sa mu nepriznávajte, že ste pred rokmi spávali s jeho kamarátom, šéfom, susedom... Najlepšie je úplne sa konkrétnym číslam vyhnúť. Keď sa vás opýta, koľkých ste mali milencov, môžete duchaplne odpovedať – až doteraz to za nič nestálo... a bozkami zastaviť jeho ďalšie zvedavé otázky.

Tlačiť Diskusia
Focus Media