Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hypnotický tanec

18.10.2008 Casprezeny.sk

Daniela Česneková (27) je prvá profesionálna cvičiteľka zumby na Slovensku. Fitnesový hit na latinskoamerickú hudbu k nám priniesla priamo zo slnečnej Floridy.

Hypnotický tanec

Ona sama ju objavila náhodou, keď si počas pobytu v Spojených štátoch hľadala hodiny aerobiku. Tomuto tancu prepadla hneď na prvej hodine. Bolo to pred tromi rokmi. „Pamätám si to ako dnes, dokonca aj viem, čo mala inštruktorka oblečené.“ Danielu horúce latino rytmy úplne dostali. Začala sa podľa nich vlniť trikrát do týždňa. Dokonca tomu prispôsobovala aj prácu v hoteli. „Predtým som sa takmer 10 rokov venovala aerobiku, ale toľko zábavy a takú skvelú atmosféru na hodine som ešte nevidela.“ Dôležité je, aby sa spojením tancov, ako sú salsa, čača či merengue, navodila na hodine párty atmosféra. „Pri zumbe naozaj nemáte pocit, že cvičíte. Počúvate hudbu, necháte sa ňou strhnúť a tancujete. Má v sebe nejaký zvláštny druh energie, ktorý človeka pohltí.“ Keď bola Daniela presvedčená, že zumba je to, v čom sa našla, začala na sebe pracovať. Boli to hodiny hľadania pesničiek a vymýšľania choreografií. Potom prišli vlastné kurzy v malom fitnescentre a prvý certifikát v kolíske zumby, Miami, priamo u zakladateľa Beta Pereza. Zumba je určená pre všetkých bez ohľadu na vek či kondíciu.

Krútenie zadkom zabralo aj u nás
Po návrate na Slovensko začala Danka predcvičovať v Žiline a zumba mala úspech. Po presťahovaní do Bratislavy prišli obavy, či sa uchytí. Podarilo sa. Na prvé hodiny pred dvomi rokmi prišlo asi 15 ľudí, teraz ich chodia desiatky. „Najviac záujemcov, ktorých som mala na jednej hodine, bolo vo februári, kde sa spratalo do jednej sály 130 dievčat. Keď vidím oproti sebe to množstvo usmiatych žien, ktoré si vrtia zadkami a úprimne sa z toho tešia, je to pre mňa najlepšie zadosťučinenie,“ hovorí s úsmevom o svojom úspechu Daniela.

Spálite až 700 KJ
Pri zumbe netancujete v pároch. Je to druh aeróbneho cvičenia a odporúča sa všetkým, ktorí chcú schudnúť a vyformovať si postavu. Je založená na intervalovom tréningu, teda striedaní rýchleho a pomalého tempa. Tým sa maximalizuje efektivita pohybu. Na hodine zumby sa dá spáliť až 700 kalórií. Zapájajú sa všetky svaly, najmä nohy, zadok, oproti aerobiku vo veľkej miere aj brucho a pás, pretože vlnivé latino pohyby väčšinou využívajú krútenie bokmi. Samozrejme, dôležitá je pravidelnosť a vyvážená strava.

Na veku nezáleží
Zumba je určená pre všetkých bez ohľadu na vek či kondíciu. Každý si môže kroky prispôsobiť. „Ešte v USA na moju hodinu chodila aj 75-ročná babička a veľmi ju to bavilo.“ Aj teraz sa na jej hodiny chodia odreagovať vyše 50-ročné dámy, prídu aj mamičky s deťmi. U nás zatiaľ iba v plienkach Zumba sa cvičí iba v Bratislave. Postupne sa však rozmáha. Daniela pripravuje ďalších inštruktorov. „Záujem o certifikát a predcvičovanie už majú aj dievčatá v iných mestách. Verím, že v blízkej budúcnosti sa zábavná zumba rozšíri po celom Slovensku.“

Čo je zumba?
Názov zumba pochádza zo španielského „zumbear“ – baviť sa, pozvať ľudí na párty alebo rýchlo sa hýbať. Tanec zumba kombinuje dynamickú latinskoamerickú hudbu (salsa, merengue, flamenco, hip-hop, čača, samba, kalypso, Belly Dancing) a unikátne exotické tanečné a aeróbne pohyby. Vychádza z princípu, že cvičenie by malo byť zábavné a jednoduché. Zameriava sa na svalové partie ako zadok, nohy, ruky, brucho a na najdôležitejší sval tela, srdce.

Tlačiť Diskusia (1)