Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Výlet so zvieratami bez následkov

03.09.2008 Casprezeny.sk

Vychystali ste sa na dovolenku a nechýba ani váš zvierací člen rodiny? Vyhnite sa nepríjemnostiam a buďte pripravení v najhoršom prípade aj zasiahnuť a poskytnúť mu pomoc.

Výlet so zvieratami bez následkov

Na výletoch sa môže pritrafiť všeličo. Váš pes môže ochutnať niečo, čo mu uškodí, alebo mačička môže spadnúť do vody a nebude vládať dostať sa von. Ako sa vyhnúť takým kritickým situáciám a čo robiť, keď sme im nezabránili? Otrava Psy a mačky občas prehltnú niečo nedopatrením a následky sú často vážne, až tragické.

Mačky napríklad veľmi rady obhrýzajú rastliny, takže ak je v okolí difenbachia, brečtan, ibištek, oleander alebo povedzme vianočná hviezda, mali by ste zostriť pozornosť. Pre mačku je jedovatá aj voda z misky pod črepníkom a tiež môže kvôli prečisteniu žalúdka obhrýzť niečo jedovaté. Psom zase veľmi chutí návnada na slimáky, nemrznúca zmes unikajúca z vášho auta či jedom otrávené hlodavce. Pozor na voľne pohodené lieky, tiež môžu byť nebezpečné. Ak už nezabránite zvieratám v konzumácii týchto nebezpečných látok, snažte sa aspoň, aby zviera jed vydávilo.

Do krku mu nalejte horčicu rozmiešanú vo vode, mydlovú vodu alebo dvojpercentný peroxid vodíka rozriedený v pomere jedna lyžica peroxidu, tri lyžice vody. Pozor – „prst do krku“ pri zvieratách nezaberá. Postup s vracaním však môžete využiť iba vtedy, ak viete, čo a najmä kedy to zviera zhltlo. Dávenie má zmysel 20 minút, maximálne polhodinu po zhltnutí. Príznaky otravy môžu byť rôzne, podľa typu jedu. Patria sem: malátnosť, únava, vracanie, hnačka, krvácanie z ďasien a ňufáka, triaška, kŕče a následne kóma. Ak sa na vašom zvierati prejaví akýkoľvek z uvedených príznakov, prípadne ich kombinácia, urýchlene vyhľadajte zverolekára. Pokiaľ sa vám podarí zistiť, čo vaše zvieratko vlastne skonzumovalo, prineste do ordinácie vzorku, aj keby to mal byť iba list z obhryzenej rastliny.

Zviera sa topí Môže sa stať, že vaša mačka spadne do vody a nebude mať dosť sily na to, aby sa sama včas dostala von. Vytiahnite ju z vody a dosucha ju vyutierajte uterákom. Ak je zviera bezvládne, uchopte ho pevne za zadné nohy a podržte ho dolu hlavou, aby z pľúc vytiekla voda. Keď nepomôže ani to, držte ho za zadné labky a rýchlo ním otáčajte dookola. Odstredivou silou sa odstráni zábrana v dýchacích cestách. Ak sa to nepodarí, môžete sa pokúsiť o umelé dýchanie: vezmite do úst celú papuľku mačky a plynulo tri sekundy vydychujte. Potom dve sekundy počkajte a celý postup zopakujte.

Tlačiť Diskusia
Focus Media