Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Spálňa na mieru

01.09.2008 Casprezeny.sk

Názor, že spálňa je iba praktickým priestorom, kde sa musia zmestiť posteľ a skriňa, pomaly vytláča nový trend, ktorý tento priestor povyšuje na rovnocenný s ostatnými časťami bytu.

Spálňa na mieru

Ste si istí, že ste urobili všetko pre to, aby ste sa v miestnosti, kde sa ukladáte na nočný odpočinok, cítili vo svojej koži? Kvalitu spánku ovplyvňuje množstvo faktorov, ale jedným z najvýraznejších je práve základná „výzbroj“: posteľ, matrac a posteľná bielizeň. Aj keď je trh plný lákavých ponúk, uvedomte si, že v prípade postele investujete nielen do kusu nábytku, ale najmä do vlastného zdravia. Všetko pre pohodlie Miestnosť, z ktorej si plánujete zriadiť spálňu, by mala byť orientovaná, ak je to možné, na tichú stranu, nie do ulice. Miestnosť by mala byť svetlá, dobre vetrateľná a najmä bez výskytu škodlivých látok a plesní. Farebnosť závisí od vášho vkusu, ale všeobecne platí, že v spálni sa najlepšie uplatnia studené farby, napríklad modrá, ktoré upokojujú. Ako si ustelieš... Ľudská chrbtica má tvar písmena S, a aby dosiahla optimálnu polohu v ľahu, musí sa jej systém (matrac a konštrukcia) optimálne prispôsobiť. V oblasti panvy a ramien by sa mal matrac „podvoliť“ a naopak, časť medzi panvou a hrudníkovou časťou chrbtice „vystužiť“. Príliš tvrdý, alebo mäkký matrac nie je vhodný. Odporúčame zvoliť správny stupeň tvrdosti podľa vašej telesnej hmotnosti: 1 (do 60 kg), 2 (do 80 kg) a 3 (nad 80 kg).

- Čalúnenie matraca by malo byť dostatočne hrubé, aby mohlo absorbovať priemerne pol až trištvrte litra potu, ktorý bežný človek za noc vylúči.

- Životnosť matraca je maximálne desať rokov, a to ani nie tak z technických, ako z hygienických dôvodov. Pot, prach, roztoče, plesne a lupiny, ktoré sa napriek upratovaniu za mesiace „intenzívnej prevádzky“ nazbierajú, sú dosť pádnym argumentom. Nie je posteľ ako posteľ V prípade postele záleží aj na dĺžke! Princíp je celkom jednoduchý – k svojej telesnej výške pripočítajte aspoň 20 centimetrov. Aj šírka sa významne podieľa na pohodlí a každý centimeter navyše je plusom. Každá osoba by mala mať k dispozícii aspoň 90 centimetrov, dvojitá posteľ by teda nemala byť užšia ako 180 centimetrov. Výška postele by nemala klesnúť pod 45 a vyskočiť nad 60 centimetrov. Sadnite si na posteľ a skontrolujte, či vaše kolená zvierajú pravý uhol. Viete sa správne prikryť? Jeden paplón, aj keď je tento mýtus dosť rozšírený, nie je vhodné používať po celý rok. Potreba tepla je individuálna záležitosť, ale v princípe by ste mali mať aspoň dva druhy prikrývok – letnú a zimnú. NÁŠ TIP: Prikrývku máte vtedy presne na mieru, ak vám po prikrytí ramien spod nej nevytŕčajú nohy.

Tlačiť Diskusia (3)
Focus Media