Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dáme si kura, morku, hus...

30.08.2008 Casprezeny.sk

Hydina nie je v slovenských domácnostiach žiadny nováčik. Jej príprava je rýchla a jednoduchá. S našimi radami ju zvládne naozaj každý.

Dáme si kura, morku, hus...

- Najobľúbenejšou hydinou sú kurence, ktoré sa môžu predávať aj pod označením brojlery – výkrmné kuratá. Mäso jednotlivých druhov hydiny sa od seba líši najmä v závislosti od krmiva, hmotnosti a veku.

- V súčasnosti vzrastá trend vykrmovať hydinu čo najprirodzenejším spôsobom, čiže vo voľných výbehoch. Kurence z prirodzených chovov sa vo veľkej miere dovážajú, čo sa odráža aj na ich vyššej cene. Chuť a kvalita mäsa však jednoznačne hovoria samy za seba.

- Chladeným kurencom dávame prednosť pred mrazenými. Môžeme si tak ľahšie overiť ich čerstvosť alebo prípadné nedostatky. Skladovanie Čerstvé očistené kura bez vnútorností možno skladovať v chladničke dva dni. Kura vyberieme z plastového obalu, položíme na veľkú misu a voľne zakryjeme.

Mrazené kura rozmrazujeme v chladničke. Rozmrazené ho však neskladujeme dlhšie ako dva dni.

Tepelne upravenú hydinu uchovávame v chladničke voľne zabalenú a spotrebujeme ju najneskôr do 3 dní. Pečenie Z hľadiska zdravej životosprávy je najvhodnejšie hydinu dusiť, variť alebo piecť. Pri vyprážaní sa do mäsa dostáva veľké množstvo tukov a úprava v mikrovlnnej rúre nie je vyhovujúca, keďže nedosahuje dostatočne vysokú teplotu a čas varenia v nej sa skracuje.

Pred úpravou hydiny vždy odstránime všetky mazové žľazy na zadnej časti. Ak tak neurobíme, mäso bude mať nepríjemnú chuť. Ak pečieme hydinu v celku a chceme, aby si zachovala svoj tvar, odporúča sa ju zviazať. Krídla zahneme za chrbát a nohy priviažeme k telu.

Mäso bude šťavnatejšie, ak ho pred pečením pokvapkáme citrónovou šťavou.

Konce krídiel a nohy pri pečení môžeme ochrániť kúskami hliníkovej fólie. Hydinu pečieme najskôr prsami nadol, potom ju v polovici času pečenia otočíme.

Ak mäso pri pečení nechce zhnednúť, po upečení ho potrieme zmesou sójovej omáčky a medu (1 : 1) a dáme krátko zapiecť pri vysokej teplote.

Ak chceme, aby kuracina alebo morčacie mäso boli chutnejšie, pred dopečením ich pokvapkáme studenou vodou. Chrumkavú kôrku dosiahneme tak, že kura počas pečenia budeme potierať tmavým pivom. Ako dlho ich piecť?

DruhTeplotaČas
Kura200 °Czákladných 20 minút + 20 minút na každých 500 g mäsa
Kačica200 °C30 minút na každých 500 g mäsa
Hus180 °Czákladných 30 minút + ďalších 30 minút na každých 500 g mäsa
Morka180 °Cpodľa veľkosti 3 hodiny na 3 kg až 5 hodín na 7 kg

Tlačiť Diskusia
Focus Media