Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Auto zo zahraničia

31.08.2008 Casprezeny.sk

Túžite po peknom, aj keď ojazdenom tátošovi za dobrú cenu? Možno ho aj vy plánujete doviezť z krajiny Európskej únie, no zrejme neviete, čo vás čaká na úradoch.

Auto zo zahraničia

Pri individuálnom dovoze vozidla z Európskej únie musíte ako vlastník vozidla požiadať o schválenie jeho technickej spôsobilosti, resp. uznanie typového schválenia Európskeho spoločenstva (ES), a následne ho prihlásiť do evidencie vozidiel na príslušnom okresnom dopravnom inšpektoráte. O schválenie technickej spôsobilosti vozidla (o uznanie typového schválenia ES jednotlivo dovezeného vozidla) písomne požiadajte príslušný obvodný úrad dopravy. Viac informácií získate na webovej stránke Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, a to www.telecom.gov.sk. Ako a kde prihlásiť vozidlo?Na to, aby bolo vaše auto evidované a opatrené evidenčným číslom, musíte ho prihlásiť do evidencie na príslušnom okresnom dopravnom inšpektoráte. Spraviť by ste tak mali do siedmich dní po jeho kúpe a pri prihlásení predložte tieto doklady:

- osvedčenie o evidencii vydané príslušným obvodným úradom dopravy,
- rozhodnutie obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie o schválení technickej spôsobilosti vozidla alebo uznaní jeho typového schválenia,
- platný doklad totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas),
- vyplnené príslušné tlačivá (žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie),
- spôsob nadobudnutia vlastníctva auta (napr. faktúra o kúpe vozidla, pričom DPH pri ojazdenom vozidle sa odvádza v štáte jeho kúpy),
- potvrdenie, preukazujúce uzatvorenie povinne zmluvného poistenia,
- odborný posudok o kontrole originality vozidla,
- splnomocnenie s úradne overeným podpisom vlastníka auta, ak je zastupovaný, treba kolky v hodnote 2 000 Sk/ 66,39 €,
+ privezte samotné auto na porovnanie s údajmi uvedených v dokladoch. Technická a emisná kontrolaPo uznaní typového schválenia ES a po prihlásení vozidla do 7 dní podrobte auto technickej a emisnej kontrole. Obe kontroly sa vykonávajú na staniciach STK a po skončení vám vydajú protokol o kontrole. Ak je auto spôsobilé na premávku, dostanete osvedčenie o technickej a emisnej kontrole spolu s kontrolnými nálepkami. Kontrola originalityOd 1. januára 2008 sa kontroly originality povinne vykonávajú v zásade pri všetkých motorových vozidlách dovezených zo zahraničia v stacionárnych alebo mobilných pracoviskách kontroly originality. Tam meraním a nedeštruktívnym skúmaním stôp zisťujú neoprávnené zásahy do konštrukcie auta alebo do dokladov. Recyklačný fondPri dovoze auta je nutné uhradiť poplatok do Recyklačného fondu (RF) vo výške 2 000 Sk/66,39 €. Správne vyplňte a pošlite formulár do RF alebo vyplňte predtlačený šek. Príspevok do fondu zaplaťte najneskôr v deň prvého zapísania auta do evidencie.

Tlačiť Diskusia
Focus Media