Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Potenie pod kontrolou

24.08.2008 Casprezeny.sk

Kvapká z vás ako z pokazeného vodovodného kohútika? S našimi radami prežijete leto v suchu!

Potenie pod kontrolou

Nejedna z nás by uvítala, keby to matka príroda vymyslela lepšie a neobdarovala nás potnými žľazami. Dôvodov je viacero:
1. Musíme neustále monitorovať a regulovať ich činnosť.
2. Niektorí „dobráci“ na to jednoducho kašlú a vlečú za sebou neviditeľný závoj, ktorý týra naše čuchové bunky.
3. Len zriedka nájdeme odvahu, aby sme to „smraďochom“ povedali do očí, a radšej potichu nadávame a trpíme.
4. Počas cestovania MHD musíme neraz nedobrovoľne vystúpiť z autobusu, lebo sa to už fakt nedá vydržať... a keď sa natrieskame do ďalšieho, zistíme, že vzduch nie je o nič lepší.
Určite by ste vedeli pridať ešte mnoho ďalších dôvodov, prečo by bolo prijateľnejšie nevlastniť potné žľazy. Žiaľ, matka príroda nezaložila knihu sťažností, takže nám ostávajú len dve možnosti – pôjdeme sa sťažovať na lampáreň, alebo sa zmierime s týmto nechceným „zariadením“ a naučíme sa ho obsluhovať. Neviem, čo by ste rady vy, ale ja som sa rozhodla, že vyskúšam druhú možnosť a dám si poradiť od odborníčky. Oslovila som MUDr. Janu Šrámekovú z 1. laserového a dermatokozmetického centra v Bratislave (www.ldc.sk).

Nebolo by lepšie, keby sme sa vôbec nepotili?

Bolo, ale veľmi rýchlo by nastali horúčkovité stavy a smrť z prehriatia organizmu. Dopadli by sme ako automobil bez chladiča. Prvoradou úlohou potných žliaz je totiž termoregulácia, teda prirodzená ochrana nášho tela pred prehriatím. Často sa im pripisuje význam aj pri vylučovaní škodlivín, ale to nie je úplne pravda. Táto funkcia je v porovnaní s pečeňou a obličkami zanedbateľná.

V poriadku... ale prečo ten nepríjemný odór?

Pot, ktorý sa tvorí z tepla, obsahuje 98 až 99 percent vody a je bez arómy. Produkujú ho takzvané ekrinné potné žľazy, ktoré sa nachádzajú po celom tele. Pot s charakteristickým zápachom vyrábajú apokrinné žľazy. Začínajú fungovať v puberte a sú umiestnené v podpazuší, okolo prsných bradaviek a genitálií. Produkt týchto žliaz obsahuje aj bielkoviny, ktoré baktérie pokožky rozkladajú, a preto charakteristicky zapácha.

Kedy už potenie prekračuje hranice normálnosti?

Potenie nie je nič zlé. Treba však rozlíšiť, či sa potíme normálne, teda počas horúčav, v chorobe či pri silnom strese, alebo nadmerne, to znamená pri takmer všetkých bežných denných činnostiach, dokonca i v pokoji. Prílišné vylučovanie potu môže byť príznakom cukrovky, malígneho ochorenia, poruchy štítnej žľazy či hypofýzy. S nadmerným potením sa často stretávame i pri obezite a v období menopauzy.

Niektorí vedci tvrdia, že používanie antiperspirantov je nebezpečné. Aký je váš názor?

Som presvedčená o tom, že moderné antiperspiranty neškodia. Tie kvalitné sú klinicky testované a dobre tolerované. Treba si však uvedomiť, že parfumy a dezodoranty pot len prekrývajú a nezabraňujú jeho tvorbe. Preto ľudia, ktorí sa nadmerne potia, by mali dať prednosť antiperspirantom. K nim jednoznačne patrí aj správna hygiena spojená s pravidelným sprchovaním, nosením čistého bavlneného oblečenia a holením podpazušia, čo platí i pre mužov. V letných horúčavách je dobré vojsť do sprchy viackrát denne.

Kedy by sme mali so svojím potením obťažovať lekára?

Je dôležité rozlíšiť, či sa problém týka celého tela, alebo ide len o lokalizované potenie, napríklad v podpazuší, na dlaniach či šľapách nôh. Ďalej záleží na tom, či sa potíme aj v pokoji, alebo len pri záťaži a emočnom strese a či mieru potenia považujeme za prekážku v medziľudskej komunikácii. Ak je produkcia potu mierna, stačí používať antiperspiranty. Pri výraznom potení, ktoré vám denne strpčuje život, odporúčam navštíviť lekára. Po vylúčení endokrinologického či neurologického ochorenia môže predpísať účinnú liečbu. Po príčinách potenia by ste mali pátrať aj vtedy, keď správne hygienické návyky a používanie antiperspirantov nie sú dostatočne účinné.

Ktoré liečebné metódy sú dnes najpopulárnejšie?

Keď je problém spojený len s emóciami a stresom, pomáha psychovegetatívna terapia, napríklad autogénny tréning alebo psychoterapia. Pri nadmernom potení dlaní a šliap nôh sa osvedčila fyzikálna terapia známa pod názvom ionoforéza. Ide o vodný kúpeľ rúk a nôh v spojených nádobách, cez ktoré vedie slabý jednosmerný prúd. Procedúra pozostáva zo šiestich až ôsmich sedení v priebehu niekoľkých týždňov a robí sa na pracoviskách fyziatrie a balneológie. Rozšírená je aj injekčná aplikácia botulotoxínu A. Zákrok je veľmi jednoduchý, robí sa ambulantne v centrách estetickej dermatológie a efekt vydrží 7 až 10 mesiacov. Jeho jedinou nevýhodou je vyššia cena. Chirurgicky sa potenie odstraňuje iba u vybraných pacientov, ktorí sa hodia na tento druh liečby, a to na niektorých pracoviskách hrudnej chirurgie. Počas operácie sa buď úplne odstránia potné žľazy, alebo sa prerušia nervové dráhy, ktoré k nim vedú.

Nemôžu takéto zásahy narobiť viac škody ako osohu?

Nie, pretože ku každému pacientovi pristupujeme individuálne. Navyše cieľom zákrokov nie je zastaviť normálne fyziologické potenie, ktoré je pre život nevyhnutné, ale riešiť nadmerné potenie, ktoré je v 90-ich percentách lokalizované len na určitú časť tela.

Trochu iný pohľad...

Podľa tradičnej čínskej medicíny má nadmerné potenie na svedomí vyčerpanie životnej energie „či“, ktoré súvisí s dlhodobým oslabením niektorých orgánov. Ide najmä o slinivku brušnú a slezinu – v spolupráci so žalúdkom získavajú životnú energiu z potravy. Významnú úlohu zohrávajú aj oslabené pľúca – sú spojené s kožou a ovládajú otváranie i zatváranie kožných pórov.
Ďalšou príčinou neustále mokrého oblečenia môže byť konzumácia zahrievajúcich potravín, napríklad alkoholu, kofeínu, cesnaku, cibule, vyprážaných a pečených jedál. K prílišnému poteniu prispievajú okrem toho aj prehnané emócie a následné oslabenie obrannej energie, ktorá zviera póry.
Významným pomocníkom pri harmonizácii orgánov je podľa čínskych lekárov masáž shiatsu, akupresúra, tlaková masáž chodidiel či arómoterapeutické kúpele s prírodnými éterickými olejmi – rozmarín dokáže rozprúdiť energiu v tele, tymian podporuje činnosť pľúc, zázvor povzbudzuje slezinu, céder odvádza z organizmu vlhkosť a celkovo ho posilňuje.

Alternatívne riešenie

O suché leto sa postarajú aj bylinky. Ktoré sú najúčinnejšie?

1. ŠALVIA
Obmedzuje činnosť potných žliaz a pôsobí na centrum tepelnej regulácie v mozgu, ktoré riadi vylučovanie potu. Môžete ju aplikovať zvnútra i zvonka.
– Pri potení chodidiel sú ideálne kúpele nôh: na 2 litre vriacej vody pridajte 4 až 6 lyžíc usušených šalviových listov a nechajte štvrťhodinku lúhovať.
– Ak máte mokré viaceré časti tela, navarte si šalviový čaj: 2 čajové lyžičky šalviových listov zalejte šálkou vriacej vody a 10 minút lúhujte. Čaj pite ráno, na obed i večer, ale nie dlhšie ako štyri týždne.
– Účinná je aj šalviová tinktúra z lekárne: mali by ste ju užívať trikrát denne.

2. DUBOVÁ KÔRA
Odvar z dubovej kôry pôsobí vysúšajúco. Môžete ho použiť na kúpele rúk, nôh alebo celého tela. Do litra vriacej vody vhoďte 5 gramov sušenej kôry (na kúpeľ celého tela si pripravte väčšie množstvo odvaru) a na miernom plameni varte 20 minút. Po vychladnutí preceďte roztok cez gázu.

3. SENOVKA GRÉCKA
Semená tejto rastliny obsahujú látky, ktoré upokojujú pokožku i potné žľazy. Osvedčili sa ako prísada do kúpeľa: 12 kopcovitých lyžíc semien pridajte do litra studenej vody a nechajte máčať 6 hodín. Nakoniec nálev priveďte do varu, vychlaďte a nalejte do väčšej nádoby. Ponorte si doň na 15 minút najskôr ruky a potom nohy.

Sme milionári!

- Na každom štvorcovom centimetri pokožky je okolo 350 potných žliaz, v celom tele až 3 milióny.
- Denne organizmus vyrobí 0,5 až 1,5 litra potu (v horúčavách a pri telesnej námahe aj viac).
- Problémy so zvýšenou činnosťou potných žliaz má podľa odhadov jeden človek zo sto.
- Najčastejšou príčinou býva psychické zaťaženie (stres, rozčúlenie, strach).
- Nadmerné potenie môže vyvolávať i kofeín, nikotín a niektoré lieky, napríklad s obsahom kyseliny salicylovej alebo kortikoidov.

Tlačiť Diskusia
Focus Media