Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Máme sa báť hypnózy?

07.05.2009 Casprezeny.sk

Nejde o žiadne šarlatánstvo, ale ľudia majú z toho strach. Zábavný priemysel ju využíva na šokovanie ľudí, ale v skutočnosti to funguje úplne inak.

Ilustračné foto Ilustračné foto

Aj vy ste videli film s Woodym Allenom Prekliatie žltozeleného škorpióna, kde vďaka hypnóze hlavní hrdinovia strácali nad svojím konaním kontrolu a boli ovládaní niekým tretím? Ešteže je to len bláznivá komédia, ktorej hádam málokto uverí. Alebo že by predsa?

„Ovládanie človeka je niečo, čo nás fascinuje, a aj filmy zakorenili mylné názory na hypnózu. Práve tento fenomén stojí hypnoterapeutov veľa času a námahy v snahe vyvrátiť všetky nepravdy a tým eliminovať strach klienta pred samotnou terapiou. Kým hypnóza pre zábavu si vyberá kandidátov vhodných na šou a má v úmysle len pobaviť, terapeutická sa snaží pomôcť,“ hovorí Miroslav Danaj, odborník v oblasti klinickej a kognitívno-behaviorálnej hypnoterapie, ktorý sa jej venuje už niekoľko rokov. Nejde o žiadne šarlatánstvo, ale ľudia majú z toho strach. Zábavný priemysel ju využíva na šokovanie ľudí, ale v skutočnosti to funguje úplne inak. „Hypnózy a hypnoterapie sa netreba báť,“ hovorí člen britskej Národnej rady pre hypnoterapiu Miroslav Danaj.

Ľahká hypnóza niekoľkokrát za deň
Kým napríklad vo Veľkej Británii či Írsku ľudia bežne riešia určité problémy pomocou hypnoterapie, u nás sa tento pojem ešte len udomácňuje. „Hypnóza a hypnoterapia nie je to isté, aj keď spolu úzko súvisia. Kým to prvé je účinným nástrojom terapeuta, druhý pojem predstavuje ucelený proces riešenia problému klienta. Hypnóza je prirodzený fyziologický stav, pri ktorom dochádza k dočasnej zmene vnímania, prežívania, správania, myslenia a pamäti, ale najmä k zvýšenej vnímavosti na sugesciu. Toto hypnotizovanému umožní, aby sa dočasne vzdal orientácie na realitu a kritického úsudku a dovolil hypnoterapeutovi, aby usporiadal jeho zážitky bez ohľadu na subjektívnu zmysluplnosť sugescií. Pritom nie je v bezvedomí ani nestráca nad sebou kontrolu. Iba je fyzicky silne relaxovaný, ale jeho mozgová aktivita je veľmi podobná mozgovej aktivite v bdelom stave, často i oveľa vyššia. Úlohou hypnotizéra je do toho procesu vstúpiť, prehĺbiť ho a udržať na čas potrebný na realizovanie terapie. Mnohí budú prekvapení, ale v ľahkom stave hypnózy sa každý z nás spontánne ocitne niekoľkokrát za hodinu. To, čo človek v hypnóze prežíva, je možné prirovnať k tomu, keď po výdatnom nedeľnom obede relaxujeme a máme zatvorené oči. Vieme, kde sme, ale myšlienky nám občas uletia niekam inam. Keď nás však niekto osloví, vnímame ho a sme schopní reagovať,“ vysvetľuje hypnoterapeut, ktorý získal svoje vzdelanie a prax v Londýne.

Hypnoterapia je zas kombináciou hypnózy a práce terapeuta, ktorý prostredníctvom verbálnych a iných sugescií vedie klienta k pozitívnym zmenám v jeho živote. Je to jeden z najúčinnejších spôsobov, ako urobiť pozitívne a trvalé zmeny v živote. Je všestranná, a preto môže pomôcť takmer každému. „Staré nežiaduce vzory správania ako fajčenie, prejedanie sa, ale i stres, rôzne závislosti, ohrýzanie nechtov a ďalšie návyky môžu byť odstránené a nahradené novým želaným správaním v prekvapivo krátkom čase. Je veľmi účinná tiež pri fóbiách, stavoch úzkosti, depresívnych náladách, nespavosti, nadváhe, chronických bolestiach, kožných problémoch či migrénach. Rovnako sa často využíva pri zlepšovaní a posilňovaní pozitívnych stavov mysle s cieľom zvýšiť úspech v podnikaní, zamestnaní, športe, umení alebo aj vo vzťahoch,“ pokračuje odborník na hypnoterapiu.

Relaxácia a práca s emóciami
Zdá sa vám neuveriteľné, že vďaka niekoľkým sedeniam u hypnoterapeuta môžete výrazne skvalitniť svoj život, zbaviť sa zlozvykov, s ktorými bojujete niekoľko rokov, či nadbytočných kilogramov po nedávnych veľkonočných sviatkoch? Ako to teda celé funguje? „Na úvodnom bezplatnom stretnutí klientovi vysvetlím celý proces a objasním všetky fakty a mylné predstavy spôsobujúce obavy, lebo strach môže byť významnou prekážkou úspechu celej terapie. Spoločne zadefinujeme problém a ja pátram po príčinách, ktoré ho spôsobili a udržujú. Na ďalších stretnutiach už prebieha samotná terapia, pri ktorej klient sedí v pohodlnom kresle. Jej dĺžka je individuálna. Úlohou klienta je fyzicky relaxovať a nasledovať inštrukcie terapeuta. Prechod z bdelého stavu do hypnózy obvykle trvá od niekoľkých sekúnd až do štyroch minút. Pracujem s emóciami, myšlienkami a postojmi klienta, ale vždy pri zachovaní jeho osobnosti. Zmeny prebiehajú najmä na úrovni podvedomej mysle, výrazne zasahujú do nášho myslenia, konania a rozhodovania,“ odpovedá. Ako to vyzerá pri jednom z najpálčivejších problémov, ktorým je nadváha? „Ak príde za mnou napríklad žena, ktorá chce schudnúť, najprv pomocou šesťstranového formulára zistím dôvody a sprievodné javy jej problému, taktiež preverím, či nemá organický pôvod. Najčastejšími príčinami sú omyly v myslení, neschopnosť adaptácie na traumatizujúce životné situácie a zlé stravovacie návyky. Celá terapia je zameraná na eliminovanie uvedených faktorov a ich náhradu za také, ktoré vedú k správnemu spôsobu stravovania a celkovo k zdravému životnému štýlu. Kvalita a množstvo stravy do významnej miery záležia len na nás samých a pomocou hypnoterapie môžeme získať schopnosť a silu rozhodnúť sa správne. Takto schudnete zdravo a tempom, ktoré je pre váš organizmus prirodzené. Zmena je trvalá, preto je riziko jojo efektu veľmi nízke,“ vraví Miroslav Danaj.

Tlačiť Diskusia