Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najväčšie mýty o hypnóze

12.05.2009 Casprezeny.sk

Hypnóza môže pomôcť pri nadváhe, nespavosti aj obhrýzaní nechtov.

Strach môže byť veľkou prekážkou pri hypnoterapii. Strach môže byť veľkou prekážkou pri hypnoterapii.

Hypnotický stav nie je pre človeka vôbec prirodzený.

Je to práve naopak, a preto občas môže viesť k pocitom, že v hypnóze ani nebol. Profesionálny hypnoterapeut však dokáže klientovi poskytnúť hneď niekoľko dôkazov, ktoré zaženú všetky jeho pochybnosti. V priebehu terapie totiž testuje mieru hypnotického stavu klienta a on si to prirodzene pamätá. Najčastejším dôkazom je tzv. časová amnézia, keď má klient po hodinovej hypnóze subjektívny pocit, že ubehol výrazne kratší čas.

Hrozí mi, že sa z nej nezobudím.

Fyzická relaxácia je iba sprievodným javom, nie podmienkou prechodu do hypnotického stavu. Počas hypnózy človek nespí ani nie je v bezvedomí, takže sa vlastne ani nemá z čoho zobudiť. Človek sa z hypnózy môže kedykoľvek sám spontánne vrátiť do plne bdelého stavu.

Stratím nad sebou kontrolu a budem v moci hypnotizéra.

Človek nie je v bezvedomí, nestráca kontrolu nad svojimi schopnosťami a sebou samým a ani po hypnóze neurobí veci, ktoré by inak nebol ochotný urobiť.

Môže mi ublížiť a dokonca mi z nej môže preskočiť.

Tak ako nemôže človeku ublížiť prirodzený spánok či bdenie, tak nemôže ublížiť ani hypnotický stav. Naopak, už samotný hypnotický stav je pre zdravie človeka veľmi prospešný a užitočný, okrem iného spontánne znižuje mieru stresu, zlepšuje prekrvenie organizmu, zvyšuje vyplavovanie toxínov a veľa ďalších vecí.

Niektorým ľuďom môže uškodiť.

Samotná hypnóza priamo uškodiť nemôže. Ale nie je vhodná pre ľudí trpiacich rôznymi formami psychóz, ktorých sprievodným symptómom sú halucinácie a poruchy vo vnímaní reality, najčastejšie schizofrénia a paranoja.

Nie každého je možné zhypnotizovať.

Zhypnotizovaný môže byť každý človek, ktorý je na základe svojej psychickej kondície schopný koncentrovať sa a nasledovať inštrukcie hypnotizéra. Problémovou skupinou sú teda ľudia trpiaci istými formami mentálnej retardácie, výrazne zníženou schopnosťou koncentrácie, ale aj inak zdraví ľudia, ktorých inteligencia je taká nízka, že nedokážu splniť uvedené podmienky.

Nebudem si pamätať, čo všetko sa so mnou dialo.

Ak by hypnoterapeut nezasahoval do toho, čo si klient bude či nebude pamätať, vo väčšine prípadov si klient pamätá všetko alebo aspoň veľkú väčšinu podstatných vecí. Jednoduchými sugesciami však zväčša terapeut umožní klientovi, aby si pamätal úplne všetko. Sú prípady a situácie, keď je v najlepšom záujme klienta a terapie, ak sa použijú sugescie, ktoré znižujú klientovu citlivosť a schopnosť úplne jasne vnímať traumatizujúce či negatívne spomienky. To však musí byť v súlade s najlepšími záujmami človeka a jeho hodnotami.

Tlačiť Diskusia