Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Syn nedokáže prehrávať

18.05.2009 Casprezeny.sk

Jana si nevie poradiť so synom. „Je piatak a nedokáže prehrávať. Len čo sa mu niečo nepodarí, hneď je nahnevaný na seba alebo sa vyhovára na druhých...

Ilustračné foto Ilustračné foto

...Nedokáže sa nad veci len tak povzniesť. So všetkým sa dlho trápi. Je perfekcionista. Ako ho naučiť prehrávať?“ pýta sa.

Odpovedá Maroš Majko, PhD., psychológ

Hneď na úvod by som sa rád spýtal priamo vás: Dokážete prehrávať? Robia vám prehry a sklamania radosť? Dokážete sa nad všetko len tak povzniesť? To dokáže naozaj len málokto. Väčšina ľudí v skutočnosti radšej vyhráva.

„Vy ste dospelá osoba. Prežili ste rôzne situácie a mnohé veci vás už zrejme netrápia tak ako kedysi. Uvedomte si, že váš syn je ešte dieťa. Pre jeho sebavedomie je úspech dôležitý. Musí sa však postupne vyrovnať s tým, že nie všetko sa podarí tak, ako si naplánoval. Nie všetko bude dokonalé, no napriek tomu to bude stačiť. Na to však potrebuje čas, skúsenosti a vašu podporu. Možno ste si v minulosti neuvedomili, že určitú dokonalosť či bezchybnosť ste očakávali aj od neho. Mohlo ísť napríklad o školské výsledky či o niečo úplne iné. Vtedy ste si priali, aby bol čím lepší, veď predsa na to má,“ hovorí psychológ.

Mnohé deti tieto očakávania najbližších rýchlo pochopia ako vlastnú hodnotu, ktorú by mohli pred druhými stratiť. Ak sa im nebude dariť, nikto ich nebude mať rád. „Musíte synovi dávať neustále najavo, že ho máte radi napriek jeho neúspechom. Musíte ho pochváliť vždy, keď si to zaslúži,“ radí Maroš Majko, PhD. Stačí, ak ide o drobnosti. Postupom času iste získa aj on určitý odstup a dokáže prehry prijať oveľa lepšie.

Tlačiť Diskusia
Focus Media