Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slnečný Burgenland: Tip na výlet, víkend aj dovolenku

31.05.2009 Casprezeny.sk

Úžasnú pohodu a pokoj, šport, zábavu, kultúru aj kulinárske zážitky: toto všetko môžete nájsť neďaleko našich západných hraníc, v slnečnom kúte Rakúska – v Burgenlande.

Vinohradnícke mestečko Rust – pokoj, pohoda, dobré jedlo aj víno dostanete doslova v každej bráne. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Profimedia.sk Vinohradnícke mestečko Rust – pokoj, pohoda, dobré jedlo aj víno dostanete doslova v každej bráne.

Je to skvelý tip na jednodňový výlet, víkend aj dovolenku, závisí od toho, samozrejme, z ktorého kúta Slovenska sem pocestujete. Mierne zvlnená krajina, ale aj rozsiahle nížiny ponúkajú naozaj veľkú rozmanitosť: obrovské jazero, step, hrady, zámky, malebné dedinky. Všade je čisto, na námestiach žiari kvetinová výzdoba, do diaľky sa vlnia polia s repkou, slnečnicami a všadeprítomné vinohrady sa tiahnu až po obzor.

Do prírody

Naši susedia si prírodné bohatstvo dôsledne chránia, dôkazom je aj oblasť Neziderského jazera, kde nájdete vedľa seba faunu a flóru panónskej, stredozemskej i alpskej oblasti. Žije tu vyše 300 druhov vtákov, zriedkavé druhy rastlín a zvierat môžete pozorovať priamo v ich neporušenom prirodzenom životnom prostredí.

Za dobrým jedlom a pitím

Na svoje si prídu všetci milovníci domácej „panónskej“ kuchyne. Početné reštaurácie sa snažia zohľadniť, čo práve v sezóne rastie v záhradkách a lesoch, takže si budete môcť pochutnať napríklad na špecialitách z medvedieho cesnaku, zo špargle, z marhúľ, jahôd, cukiny, húb... V Burgenlande sa vynikajúco darí pestovaniu viniča, spolková republika ročne vyprodukuje až 760-tisíc hektolitrov vína a vy si určite nedáte ujsť aspoň malú ochutnávku. Môžete sa zúčastniť aj na letnej Slávnosti tisícich vín v Eisenstadte, jesenných Dňoch otvorených pivníc alebo posviacke nového vína na Martina.

Za oddychom

Veľkoryso vybudované termálne kúpele sa snažia poskytnúť svojim návštevníkom len to najlepšie: v kúpeľoch Bad Tatzmannsdorf pomáha termálna voda pri chorobách srdca, chrbtice, liečivá rašelina poteší boľavé kĺby. V Lutzmannsburgu-Frankenau sa zase určite dokonalo vybláznite s deťmi v bazéne s umelým vlnobitím, najdlhšej zastrešenej šmykľavke alebo zrelaxujete v Silent Dome, kde majú prístup len dospelí. A v Bad Sauerbrunne si môžete dopriať liečebnú kúru v liečivej vode bohatej na magnézium.

Trochu športu nezaškodí

Najjednoduchšie a najdostupnejšie je sadnúť na bicykel. Burgenland je pretkaný veľkou sieťou dobre vyznačených cyklotrás, ktoré vedú okolo Neziderského jazera, do kopcov, okolo historických pamiatok, takže budete športovať aj spoznávať zároveň. Miestne hostince sú k cyklistom nesmierne ústretové. Ale môžete sa rovnako oddať golfu, plachteniu, kanoistike, surfovaniu, jazdeniu na koni, nordickej chôdzi, behu, in-line korčuliam – tu sa medze žiadnemu športu nekladú, práve naopak.

Tlačiť Diskusia
Focus Media