Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Naučte sa čítať etikety!

10.06.2009 Casprezeny.sk

Texty na obaloch potravinových výrobkov by vám mali pomôcť získať dostatočné informácie o zložení výrobku.

Mnohé prídavné látky sú úplne neškodné, pochádzajú z prírodných zdrojov. Mnohé prídavné látky sú úplne neškodné, pochádzajú z prírodných zdrojov.

Ak však nie ste vedci, výrazy ako emulgátory či stabilizátory vám asi veľa nepovedia. Poradíme vám, čo znamenajú.

Aby sa zvýraznila chuť, aróma alebo farba potravín alebo aby sa predĺžila ich trvanlivosť, pridáva sa do potravín celá škála prídavných látok, takzvaných aditív. Ľudovo sa im hovorí éčka pre ich medzinárodné označenie, pozostávajúce z písmena E a trojmiestneho číselného kódu. Delia sa do kategórií podľa toho, akú funkciu v potravinách zabezpečujú. V konkrétnej podobe sú to potravinárske farbivá, zahusťovadlá, vonné a chuťové esencie, ale v mnohých prípadoch aj čisto prírodné látky či vitamíny.

Konzervanty

Konzervanty predlžujú trvanlivosť potravín a ich cieľom je obmedziť rast mikroorganizmov, ktoré by mohli byť pre ľudský organizmus škodlivé. Najznámejšími sú kuchynská soľ a ocot. Vo výrobkoch najčastejšie nájdete umelé konzervanty – kyselinu sorbovú (E200), benzoovú (E210) a oxid siričitý. Ten môže vyvolávať v niektorých prípadoch alergické reakcie.

Stabilizátory a emulgátory

Tieto látky pomáhajú zachovať fyzikálne vlastnosti potraviny. Emulgátory pomáhajú zmiešavať také zložky potravín, ktoré sú navzájom nezmiešateľné (napr. olej s vodou). Stabilizátory zasa zabraňujú, aby sa zmesi oddelili. Tieto látky sa používajú pri výrobe emulgovaných tukov či rôznych margarínov, studených omáčok, likérov a zmrzliny. Nezriedka sa používajú aj na zachovanie sfarbenia či stabilizáciu pokrmu.

Farbivá

Farbivá majú potravine dodať alebo obnoviť požadovanú farbu, ktorá sa počas výroby zoslabila či stratila. Niektoré potraviny sa však nesmú prifarbovať, napríklad med, detská výživa či ovocné šťavy.

Zahusťovadlá

Želírujúce a zahusťujúce látky majú zväčša prírodný charakter, napríklad arabská guma (E414) a modifikované škroby. Zahusťovadlá viažu v potravinách vodu. Želírovacie látky zasa vytvárajú gél či rôsol. Modifikované škroby sú chemicky upravované jedlé škroby a tiež sa používajú ako zahusťovadlá.

Antioxidanty

Antioxidanty pôsobia proti oxidácii vzdušným kyslíkom. Niektoré plnia aj úlohu stabilizátorov a konzervantov.

Sladidlá

Náhradné sladidlá sú prírodné alebo syntetické látky, ktoré dodávajú potravinám sladkú chuť alebo sa používajú ako stolové sladidlá. Sú určené prevažne na osobitné výživové účely pre diabetikov. Náhradným sladidlom je napríklad sorbitol, aspartám, sacharín a iné.

Zvýrazňovače chuti a vône

Do potravín sa pridávajú aj látky, ktorých cieľom je ešte viac zvýrazniť už existujúcu chuť. Patrí sem kyselina glutamová (E620) a guanylová (E626).

Tlačiť Diskusia
Focus Media