Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Radíme vám - Čistá podlaha

10.06.2009 Casprezeny.sk

Podlahy sú najviac zaťažované, a teda aj znečisťované časti bytu či domu.

Vo frekventovaných miestnostiach sa treba starať o podlahu dvakrát týždenne. Vo frekventovaných miestnostiach sa treba starať o podlahu dvakrát týždenne.

Práve im by sme mali venovať špeciálnu pozornosť. Odlišujú sa materiálom, z ktorých sú vyrobené – každý materiál má iné potreby a špecifiká na udržiavanie.

PVC – tento druh podlahovej krytiny sa dobre udržuje a vydrží pomerne dlho, ak sa o ňu budete starať. PVC sa čistí teplou vodou so saponátom. Nikdy neaplikujte leštidlo s rozpúšťadlom.

Linoleum – umývajte či utierajte mierne navlhčeným mopom v teplej vode so saponátom. Pozor, prílišná vlhkosť linoleu škodí. Väčšie škvrny môžete odstrániť riedidlom alebo terpentínom.

Drevo – údržba závisí od povrchovej úpravy dreva. Holé drevo pravidelne zametajte alebo utierajte suchou handrou. Drevené podlahy s náterom utierajte navlhčeným mopom či handrou v mydlovom roztoku. Ak chcete zvýšiť lesk, navoskujte ich voskom.

Korok – vyžaduje si pravidelné zametanie, inak sa špina nahromadí po obvode miestnosti. Umýva sa vodou so saponátom, občas môžete použiť leštidlo.

Keramická dlažba – tento tvrdý povrch sa čistí handrou alebo mopom namočeným v saponátovom roztoku, potom je dobré ho ešte prejsť jelenicou. Keramické dlaždice neleštite, inak budú klzké a hrozí vám riziko úrazu.

Kamenná dlažba – glazované aj neglazované kamenné dlaždice si vyžadujú pravidelnú údržbu vodou s troškou univerzálneho čističa. Potom podlahu vytrite čistou vodou. Novopoložené dlaždice ošetrite ľanovým olejom a dva týždne ich neumývajte.

Koberce – vysávaním sa z nich odstráni prach a špina a v dobrej kvalite sa udržiava vlas koberca. Pri čistení koberca naneste na znečistené miesta prípravok ručne, s hubkou ho zotrite, na celé koberce sa používa šampónovacia hubica na vysávače alebo si môžete od profesionálnych firiem zapožičať čistiaci stroj. Malé koberce a podnožky vytraste od prachu a špiny v exteriéri. Podložky vyrobené z prírodných materiálov (rákosie, sisal, kokosové rohože) vysajte. Ak sú ešte špinavé, utrite ich slanou vodou, vypláchajte a nechajte uschnúť. Na to, aby ste sa na kobercoch zbavili odtlačených miest od ťažkého nábytku, nechajte na týchto miestach rozpustiť kocku ľadu.

Pravidelná starostlivosť
Aspoň raz do týždňa by ste mali dať do „pucu“ podlahy v menej zaťažovaných častiach bytu – spálňa, obývacia izba. Aspoň dvakrát týždenne sa venujte údržbe podláh v miestnostiach, kde sa neporiadku nakopí viac – kuchyňa, kúpeľňa, predsieň. Dbajte na to, aby sa členovia domácnosti po príchode zvonku prezúvali do papúč. Kamienky uchytené naspodku topánok vám môžu poškriabať podlahu. Pozor na ostré predmety. Nože, misky, taniere či sklené poháre spadnuté v kuchyni vám zničia podlahu.

Tlačiť Diskusia
Focus Media