Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na dobrú kondíciu: Ako si vybrať korčule

31.07.2009 Casprezeny.sk

Pri kúpe by ste mali mať základné vedomosti o vlastnostiach rôznych typov korčúľ a vedieť, kde a ako ich budete využívať. Poradíme vám, ktoré si vybrať.

Nesprávne korčule môžu namiesto radosti ublížiť. Nesprávne korčule môžu namiesto radosti ublížiť.

Okrem bicyklovania je obľúbeným letným športom aj korčuľovanie. Po prvotnej neistote jeho čaru prepadajú všetky vekové aj výkonnostné kategórie a je ideálnym športom nielen na trávenie voľného času, ale aj na tvarovanie postavy a udržiavanie kondície. Z ponuky si môžete vybrať podľa typu aktivity korčule na hokej, rýchlokorčuľovanie, rekreačné jazdenie, fitnes alebo agresívne korčule.

Agresívne korčule

Tento typ korčúľ je určený na predvádzanie trikov na rampách, schodoch a zábradliach. Kolieska majú menšie, sú vybavené ochranou proti obrusovaniu rámu a konštrukcia je prispôsobená tak, aby odolávala extrémnemu zaťaženiu. Topánky sú pevné a vysoké, aby poskytovali nohe oporu pri výskokoch a dopadoch. Sú určené pre tých, ktorí chcú zažiť adrenalín pri skokoch, trikoch a neboja sa prípadných pádov a odrenín.

Rekreačné korčule

Sú to korčule určené pre začiatočníkov. Majú mäkké, pohodlné topánky, ktoré sa končia vyššie nad členkami a poskytujú oporu lýtku a celej nohe. Rýchle zapínanie na pracky uľahčuje manipuláciu s korčuľou a poskytuje majiteľovi pohodlie.

Nôž býva z umelej hmoty a je spojený s topánkou alebo rámom korčule. Kolieska mávajú menší priemer a sú mäkšie, čo umožňuje ľahšie ovládanie a športový výkon na vysokej úrovni pri nižšej rýchlosti, ktorá dáva začiatočníkovi istotu.

Fitnes korčule

Sú podobné rekreačným korčuliam, ale majú menšiu hmotnosť, nižšiu topánku a väčšie kolieska. Poskytujú tak nižšiu oporu nohe, sú schopné dosiahnuť vyššiu rýchlosť, o niečo ťažšie sa ovládajú, a preto vyžadujú aspoň základné skúsenosti. Zapínanie sa väčšinou rieši jednou prackou a šnúrkami, ktoré umožňujú prispôsobiť upevnenie korčule podľa vašej potreby. Fitnes korčule majú väčšie a stredne tvrdé kolieska, ktoré ocenia hlavne milovníci rýchlejšej jazdy.

Hokejové korčule

Svojou konštrukciou sa podobajú hokejovým korčuliam na ľad. Sú vyrobené z prešívanej kože a je možné ich pevne utiahnuť šnúrkami. Kolieska sú navrhnuté tak, aby boli schopné veľmi rýchlych presunov a zmeny smeru. Topánka je pevná a poskytuje tak oporu celej nohe korčuliara.

Rýchlostné korčule

Majú o jedno koliesko viac ako bežné korčule, dlhý rám a ich topánka sa končí na členku. Odľahčený nôž z hliníka, ktorý je samostatne pripevnený k topánke, uberá korčule na hmotnosti a poskytuje tak vysoký komfort. Rýchlostné korčule obyčajne nemajú brzdu, a keďže vďaka piatim veľkým kolieskam sú schopné vyvinúť vysokú rýchlosť, sú vhodné hlavne pre veľmi skúsených korčuliarov.

Terénne korčule

Novinkou sú terénne korčule (off road), ktoré majú dve veľké kolieska – jedno vpredu a jedno vzadu. Kolieska sú nafukovacie s autoventilom a svojou veľkosťou umožňujú jazdu mimo ciest. Sú určené tým, ktorých nebaví pohybovať sa po cestách a chcú vyskúšať agresívnejšiu jazdu v lesnom teréne.

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media