Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lunárny kalendár: Čo nám Mesiac napovie v auguste

28.07.2009 Dušana Jerglová

Podľa čínskej medicíny bude v tomto mesiaci najviac namáhaný systém termoregulácie organizmu.

Organizmus v letných mesiacoch sa striedaním teplôt oslabuje, sťažuje sa látková premena aj činnosť pečene, a preto je vhodné piť čaje na posilnenie pečene. Ak je organizmus vystavený chladu, znižuje sa prietok krvi, pri zvýšenej teplote sa ochladzuje potením, ktoré sprevádzajú emócie, nevoľnosti a tiež telesný pach, ktorý je často zdrojom nepríjemných pocitov. Dôležitá je preto osobná hygiena a čistota oblečenia. Potrebné je umývať sa viackrát za deň, najmä v oblasti podpazušia a slabín. Prevencia: Základom je osobná hygiena a používanie mydiel s antiseptickou prísadou a antiperspirantov, ktoré ničia spolu so zápachom i baktérie potu. Pomôže i 15-minútový kúpeľ, do ktorého pridáme 3 až 4 poháre rajčinovej šťavy. Fytoterapia: Na posilnenie pečene je vhodné piť čaj Ungolen (sypaný), ktorý sa dá kúpiť v lekárni. Najlepšie je ho piť ráno nalačno, pred jedlom. Vhodný je i odvar zo sladkého drievka, ktorého 1 ČL varíme v 3 dl vody, 10 minút lúhujeme a vypijeme ho studený na 3x počas dňa.

Od 1. 8. do 5. 8.
I. ŠTVRŤ

Víkend vás zastihne plných nápadov a energie. Dávajte pozor, aby ste ľuďom vo svojom okolí nechtiac neublížili. Pracovný týždeň sa ponesie v dobrej nálade a do práce vás nikto nebude musieť nabádať. Svižne na všetko zareagujete, ale ľahko sa aj rozčúlite. Len sa nezačnite užierať vnútorným hnevom. Pomôžu vám večery strávené pri dobrej knihe, alebo aj pohár dobrého vína. Tieto dni sú vhodné na cvičenia prekrvujúce končatiny. V záhrade sadíme zimnú cibuľu a cesnak.

Od 6. 8. do 12. 8
SPLN

Deň splnu je vhodný na pôst, ktorý očistí náš organizmus. Môžeme si pripraviť aj ovocnú alebo zeleninovú diétu. Spln je ideálny aj na zber liečivých rastlín všetkého druhu. Zobraté v tomto dni majú vyššiu účinnosť. Po ďalšie dni sa vymaníte zo zmätkov a pochopíte, prečo s vami v poslednom období tak lomcovali emócie. Víkendové dni vyostria myseľ, slabšie povahy sa ľahko nechajú zastrašiť a vyzradia všetko, čo doteraz tajili. Milostné vzťahy dostanú nový impulz. Nový týždeň nečakane zasiahne i do súkromných záležitostí rodiny. Budete mať šancu napraviť niektoré hlúposti. Tieto dni sú vhodné na ošetrenie pleti, nevhodné na veľké výkony v duševnej práci. Ak vás postihne migréna, pite čaj z odvaru majoránu. Zelenina zobratá v týchto dňoch zo záhrady dlhšie vydrží a nebude plesnivieť.

Od 13. 8. do 19. 8.
II. ŠTVRŤ

Rozhárané vnútra sa na chvíľu upokoja a deň podporí i citovú harmóniu. Všetky činnosti vám pôjdu od ruky, vtipne a jasne sa vyslovíte i k tomu, čo vás už dlho hnevá. Tvoriví ľudia budú mať šťastnú ruku i po celý víkend. Po tieto dni sa chráňte pred prievanom a prechladnutím. Pite čaj s citrónom a medom. Ak vám krvácajú ďasná, vyplachujte ich silným odvarom zo šalvie alebo repíka. Vylúčte cigarety a kávu. Nahraďte ju zeleným čajom. Do jedálneho lístka zaraďte dusenú a varenú zeleninu. V domácnosti sú tieto dni vhodné na pranie a čistenie škvŕn. V záhrade hnojíme trávnik a kvety.

Od 20. 8. do 26. 8.
NOV

Zamilovaní sa vrátia k svojim snom a túžbam. Vo dvojici sa ich pokúsia uskutočniť. Rodičia pubertiakov sa majú na čo tešiť! Cez víkend urovnáte určitú starú záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápila. Čaká vás stretnutie, ktoré sa odrazí vo vašej budúcnosti. Vďaka drobnému pochybeniu v pondelok objavíte istú zaujímavosť. Budete vystavené rôznym náladám. Pozor na žiarlivosť! V týchto dňoch je pre nás vhodné piť minerálne vody, jesť uhorky, melóny a čerstvú zeleninu. Vyhýbať sa treba alkoholu, káve, čokoláde a mastným a vyprážaným jedlám. Robíme nenáročné cvičenia, aktívne odpočívame pri športových hrách alebo prechádzkach po prírode. V záhrade vysádzame ihličnany a vždyzelené kríky.

Od 27. 8. do 31. 8.
I. ŠTVRŤ

Ak v tento deň ujdete pred problémami, alebo ak necháte rozhodnutie na niekoho iného, budete onedlho ľutovať. Víkend okorení váš život menšími karambolmi. Napriek tomu ponechá šancu všetko zvládnuť a vyriešiť. Pohybom získate pokoj a potrebné sústredenie. Využite to, premyslite si, čo vás trápi. Posledným dňom v mesiaci sa ponesie pokušenie využiť svoje postavenie a ovplyvniť chod vecí v osobný prospech. Koniec prázdnin by vám nemal vziať radosť a pohodu! V týchto dňoch vás môžu postihnúť problémy s kĺbmi a bolesťami v krížovej oblasti. Odstrániť ich môžete masážami, ale aj cvičením a saunovaním. Nezabúdajte ani na správne držanie tela. V záhrade zbierame plodovú zeleninu a ovocie na rýchlu spotrebu. Vysádzame nové sadenice jahôd.

Tlačiť Diskusia
Focus Media