Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Domácnosť: Ako vyberať kuchynské batérie

05.09.2009 Casprezeny.sk

Bez zdroja vody si prácu v kuchyni asi len ťažko vieme predstaviť. Inšpirujte sa novými technickými možnosťami batérií.

Ilustračné foto Ilustračné foto

S pákovými usporíte

Kuchynské batérie môžu byť stojančekové, teda namontované „postojačky“ na kuchynskej linke alebo dreze, alebo nástenné. Konkrétne umiestnenie u vás doma závisí od toho, ako sú v domácnosti riešené rozvody vody. Okrem toho máte na výber klasické kohútikové batérie, alebo pákové, na ktorých sa voda nastavuje pohybom páky vertikálne (objem) a horizontálne (pomer teplej a studenej vody). Tie pákové sú úspornejšie, lebo požadovanú teplotu a objem vody na nich nastavíte rýchlejšie a plynulejšie.

Praktické a bezpečné

Jedným z technických riešení batérie je vyhotovenie kuchynskej batérie s multiprípojkou. Je to zariadenie na pripojenie studenej vody pre práčky (ak ju máte v kuchyni ako súčasť kuchynskej linky) alebo umývačky riadu priamo na batériu. Ovláda sa samostatným uzatváracím ventilom na boku batérie a pripája sa flexibilnou hadicou. Zvýšite tak bezpečnosť a jednoduchosť pripojenia ďalšieho spotrebiča vody v kuchyni. Kvôli bezpečnosti a komfortu sú veľmi dobrým riešením batérie so zabudovaným termostatickým zmiešavačom, ktorý teplotu vody udržuje automaticky podľa vami vopred nastavenej teploty. Okrem toho, že sa vyhnete obareniu horúcou vodou, ušetríte aj za vodu, ktorá vám zvyčajne odteká zbytočne, kým sa nastaví na tú správnu hodnotu.

Dostatok miesta na pohyb

Veľmi praktickým dizajnovým stvárnením klasických kuchynských batérií je vyhotovenie s výtokovým ramenom tvarovaným do vysokého oblúka. Práve vysoký oblúk vám umožní bezpečne umývať vysoké nádoby či napúšťať pohodlne vodu aj do vysokej vázy bez zbytočného nakláňania. Možnosti voľby vám ponúkajú aj ďalšie technické vychytávky na kuchynských batériách. Výtok batérie tvorí vyťahovacia sprcha s rôznymi typmi prúdu vody. Perlivý prúd vody si pustíte, keď umývate riad, sprchový dážď pri oplachovaní a premývaní zeleniny. Na prepnutie z jedného typu na druhý stačí stlačiť tlačidlo na vrchnej strane hlavice. Pomôckou pri umývaní riadu je aj vyťahovacia ručná sprcha s hadicou, ktorá môže mať dĺžku až 140 cm, takže vám umožní napúšťať vodu aj vo väčšej vzdialenosti od batérie. Vďaka vyťahovaciemu výtoku a možnosti otáčania batérie si pohodlne napustíte vodu priamo do hrnca, ktorý je umiestnený vedľa drezu na varnej platni či sporáku, alebo na kuchynskej linke ďalej od batérie.

Tlačiť Diskusia
Focus Media