Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dekor: 21 tipov na zútulnenie domova

11.10.2009 Casprezeny.sk

Útulný domov vo vás prebudí nové nálady, chute a emócie. Na realizáciu nie sú  potrebné vždy len financie a veľký priestor. Niekto jednoducho nevie, ako na to.

Útulný domov vo vás prebudí nové nálady Útulný domov vo vás prebudí nové nálady

1 Prekvapte všetkých členov rodiny a fixkami na textil rôznych farieb napíšte na obrus ich obľúbené citáty, vtipy alebo úryvky z rozprávok. Rodinný obrus vám zaručí vždy veselú náladu pri stole.

2 Väčšiu misku pod kvetináč naplňte zeminou a posypte žeruchovými semienkami. Keď po niekoľkých dňoch vytvoria hustý zelený koberec, poukladajte doň farebné čajové kahančeky.

3 Urobte si prehľad vo svojej izbovej botanickej záhrade a z väčších kameňov vytvorte pôsobivé menovky. Kamene natrite akrylovými farbami v pastelových odtieňoch a čiernou kontúrovacou farbou na ne napíšte meno rastlinky.

4 Jednofarebné škatule získajú nádych exotiky a diaľok, ak ich oblepíte poštovými známkami. Známky nájdete na starých pohľadniciach a odlepíte ich nad vodnou parou.

5 Staré detské gumáky nevyhadzujte, ale vysteľte ich nepremokavým igelitom a vysaďte farebnými jesennými chryzantémami. Keď odkvitnú, vymeňte ich za ťahavý brečtan. Váš balkón tak ostane svieži aj počas šedivej zimy.

6Chýba vám počas roka kúzlo prímorskej pohody? Vymaľujte jednu stenu v obývačke belasou modrou a po zaschnutí na ňu namaľujte bielo-červený morský maják. K tomu zopár pruhovaných vankúšov a môžete relaxovať!

7 Lampu so starodávnym tienidlom nemusíte meniť za modernejší model, stačí, ak na kúsky silonového vlákna (asi 10 cm dlhé) navlečiete pestrofarebné koráliky. Vzniknuté strapce prišite na spodný okraj tienidla.

8 Kľúče nájdu svoje miesto v predsieni na vlastnoručne vyrobenom vešiaku. Drevenú dosku s rozmermi 40 x 40 cm natrite bielou akrylovou farbou. Upevnite na ňu kovové čierne háčiky a nad každý jeden prilepte čiernobielu fotografi u všetkých členov rodiny obstrihanú do tvaru srdca.

9 Veľký ratanový kôš s poklopom, ktorý používate na odkladanie bielizne, vysteľte zvnútra látkou s kockovaným alebo kvetinovým vzorom a zvonka ho previažte mašľou. Nielenže sa vám bielizeň nebude zachytávať o ratan, ale kôš získa nádych vidieka.

10 Nezahadzujte rozbité alebo popraskané hrnčeky a taniere do koša! Rozbite ich kladivom na menšie kúsky a vytvorte z nich pôsobivú mozaiku na črepníkoch alebo rámoch fotografií.

11 Chcete povýšiť starý bielizník na dominantu izby? Korpus skrinky namaľujte farbou na drevo, napríklad nabielo. Zásuvky spestrite bodkovanými servítkami pomocou disperzného lepidla. Po zaschnutí skrinku prelakujte bezfarebným lakom.

12 Jednofarebné taniere získajú šmrnc, keď ich vyzdobíte farbami na porcelán. Kontúrou si predkreslite tvary a po zaschnutí naneste farby.

13 Staré kuchynské stoličky získajú svieži vzhľad vďaka novým poťahom. Ak si netrúfnete prečalúniť ich sami, obráťte sa radšej na odborníka.

14 Tapety sú stále obľúbené a svoje miesto si môžu nájsť aj u vás doma. Ak nechcete tapetu na celú stenu, skúste vystrihnúť iba zaujímavý obrázok a skrášliť ním stenu alebo dvere na vstavanej skrini.

15 Ako oživiť obliečky na vankúše? Zoberte niekoľko kusov bielej látky s rozmermi 20 x 20 cm a v lepšie vybavenom copy shope si dajte na ne zhotoviť potlač vašich obľúbených fotografií.

16 Ak namiesto umelých vôní z obchodu uprednostňujete prírodné arómy, vyskúšajte poukladať do menšej sklenej vázy striedavo vrstvy sušenej levandule, citrusových koliesok a ružových lupeňov, korenistejšiu vôňu získate pridaním škoricových drievok.

17 Záves tvorí jednu z najväčších plôch v miestnosti, ktorou môžete ovplyvniť výzor aj náladu v byte. Pustite uzdu fantázii a zaveste na okno niekoľko jednofarebných pruhov so šírkou asi 40 cm a medzi ne zasa niekoľko pruhov s výraznými vzormi.

18 Malý stolček v obývačke sa môže stať hravým spoločníkom, ak naň namaľujete bielo-čiernu šachovnicu, alebo farebné políčka pre hru človeče, nehnevaj sa.

19 Konáre zo stromov narežte na kolieska s priemerom asi 5 až 7 cm a vyvŕtajte do nich dieru. Jednotlivé kolieska navlečte na špagát a tie potom uviažte na konár. Hotový záves vám poslúži napríklad na oddelenie spacieho a pracovného kútika.

20 Rôznofarebné koráliky zo starých náhrdelníkov môžete využiť na výrobu krúžkov na prestieranie. Navlečte ich na drôtik a ten spojte do krúžkov. Kúsok drôtika nechajte prečnievať a upevnite naň tvrdý papier s menom. Každý určite ocení váš zmysel pre detail.

21 Stará kuchynská linka získa nádych vidieka, ak ju natriete na bielo a doplníte čiernymi kovovými úchytkami. Niektoré dvierka vymeňte za červené kockované závesy. Hodí sa tiež menšia polička, na ktorú vystavte staré bábovkové formy alebo hrnčeky.

Tlačiť Diskusia (2)
Focus Media