Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nevídaný spôsob, ako sa zbaviť rodičovského strachu

25.11.2009 Eva Hrdinová

Skúste si predstaviť vzduchom letiace dieťa. Raz je dolu hlavou, potom vysoko vo vzduchu, jeho nahé telíčko sa otáča rôznymi smermi. Doslova lieta.

Keď rodičia „lietajú“ s celkom malým bábätkom, sami sa uvoľňujú a strácajú pocit strachu. 4 obrázky vo fotogalérii Keď rodičia „lietajú“ s celkom malým bábätkom, sami sa uvoľňujú a strácajú pocit strachu.

Vždy ho však držia pevné ruky. Je to úžasný až neuveriteľný zážitok. Pokúsime sa vám ho sprostredkovať.

Veľká parketová sála domu kultúry v Šamoríne je plná bábätiek. Tie najmenšie sú v náručí mám a ockov, niektoré spia v šatkách, tie väčšie sú rozlezené všade, nerešpektujú rozložené deky a karimatky, ktoré im rozprestreli starostliví rodičia. Sú tu mladé manželské páry, tehotné ženy s vydúvajúcim sa bruškom, zrelé matky vo veku babičiek, zvedavé svokry aj budúce staré mamy. Napäto čakajú, čo sa bude diať. Všetci prišli na zážitkový seminár s názvom Vnímam seba a svoje dieťa, ktorého súčasťou je ojedinelá technika tzv. dynamickej gymnastiky, ináč nazývaná aj „lietanie bábätiek“.

Čo je to za čudo?

Lietanie je jednoduché cvičenie, ktoré pochádza od Čierneho mora, je to akási dynamická gymnastika, ktorú v Rusku praktizujú už na novorodencoch. Niektoré národy považujú túto techniku za súčasť starostlivosti o dieťa po narodení a odovzdávajú si ju z generácie na generáciu.

Kurzy „lietania bábätiek“ dôverne pozná už veľa českých mamičiek, ale prečítať si o nich prakticky nemôžete nikde nič. Šancu dozvedieť sa o nich viac máte len od kamarátok, ktoré to absolvovali, alebo z ich internetových diskusií. Zakladateľka kurzov lietania v Česku Blanka Kolářová-Sudíková podrobnejšie informácie o kurzoch prezradiť nechce. Detailnejšie opisy tohto unikátneho cvičenia sa nedostávajú „na povrch“ aj preto, aby ho na základe obyčajného opisu, bez absolvovania kurzu, nemohli mamičky s dieťatkom skúšať samy doma. Neodborné cvičenie bez vedenia a kontroly skúseného inštruktora nie je ani trochu bezpečné. Lektorka Blanka tvrdí, že nepotrebuje falošnú popularitu a chce sa vyhnúť tomu, aby sa lietalo len preto, že je to „cool“, „in“ či módny hit. Lietanie má totiž úplne iný význam.

Načo je to vôbec dobré?

Keď mladé mamičky videli, aké akrobatické kúsky robí Blanka s ich bábätkami, tuhla niektorým krv v žilách, niektorým sa zastavil dych, iné otvorili ústa od údivu a strachu.

A to je načo dobré? Také čudá a výmysly, my sme deti vychovali bez príručiek a kurzov, zavesili sme ich na chrbát a boli s nami celý deň, zamrmlala si jedna z prítomných svokier. Lenže dnes je aj doba iná. Viac nástrah, nebezpečenstva číha na naše deti, máme málo času a viac sa o ne bojíme. Niekedy až príliš.

Presne o tom však zážitkový seminár s názvom Vnímam seba a svoje dieťa je. O rodičovskom strachu. Tento strach nám zväzuje ruky pri výchove, robí z nás neistých a slabých dospelých, a čo viac, bráni deťom, aby rozvinuli svoj potenciál. Deti totiž nemajú mať ustrašené matky či otcov, ale naopak, sebaistých a silných rodičov, ktorí sú im pevnou oporou a vedia dať životu jasné a zrozumiteľné hranice.

Vytváranie dôvery

„Lietanie bábätiek má síce veľa zdravotných prínosov, ale ten najväčší spočíva práve v obrovskej dôvere, ktorá sa pri týchto napohľad divokých a nebezpečných cvikoch vytvára medzi rodičom a dieťaťom. Pri lietaní je rodič ten pevný bod vesmíru, o ktorý sa dieťa môže celoživotne oprieť. Je to netradičná metóda, ako pracovať so sebou a so svojím dieťatkom, aby sme sa zbavili strachu a stresu. Pracuje sa tu s rodičovskými strachmi, pretože ako rodičia si buď veríme, alebo nie. Mnohí, ktorí to absolvovali, zistili, že hranice strachu sú oveľa ďalej, než ako ich máme postavené. Ak sa rozvíjame, pre svoje deti robíme azda tú najcennejšiu vec. Ak sme vnútorne vyrovnaní, máme vybudovanú dostatočnú sebaúctu a sebadôveru, potom tieto esencie života môžeme odovzdať svojim deťom,“ hovorí Ivana Bánová, spoluzakladateľka A centra, ktoré seminár organizuje.

Čo sa rodičia môžu naučiť?

Blanka Kolářová-Sudíková učí rodičov lietať s bábätkami v Českej republike už vyše osem rokov. Vyštudovala telesnú výchovu a biológiu na FTVS UK v Prahe, absolvovala výcviky v skupinovej psychoterapii, kurzy kineziológie, seminár Montessori pedagogiky, je lektorkou masáží detí a dojčiat. Nie je to teda žiadna „šarlatánka“, naopak, o ľudskom tele a psychike vie naozaj veľa. So svojou dcérkou lietala už v pôrodnici. Dnes má Arianka 5 rokov, ale lietanie stále miluje. Potom, ako dolietala Johanka, ukázala cviky ešte raz rodičom na vlastnej dcérke. Prečo sa to vlastne robí? Čo nám takáto akrobacia môže dať?

„Je to technika, ktorá je založená na maximálnej dôvere a istote. Lietaním dávame deťom do života dôveru, pocit, že svet je bezpečné miesto. To sme možno ako deti nezažili. Pamätáte sa na samé príkazy, nechoď tam, spadneš, nelez tam, nebež, potkneš sa. Koľkokrát ste to povedali svojmu dieťaťu? Koľkokrát ste ho napomenuli, aby neutekalo, nepotklo sa, neliezlo tam. Naše deti sú často príkazmi a zákazmi doslova zošnurované, nenecháme ich robiť veci samým, dusíme ich svojím neustálym strachovaním. Keď rodičia lietajú s celkom malým bábätkom, sami sa uvoľňujú, strácajú pocit strachu a nechajú deti „dýchať“. Najprv sa, samozrejme, boja. Strašne boja, ten strach je absolútne namieste, je normálny. Je to pre dieťa nádherný dar do života, že je oň postarané, že všetko na tomto svete s rodičmi zvládne, je to vynikajúca informácia pre dieťa, ale aj pre rodiča.“ hovorí Blanka.

Ak sa na to dáte, čo to ešte prinesie?

Cvičenie má priaznivý vplyv na psychomotorický vývoj bábätka. Je to niečo ako rehabilitačná Vojtova metóda vo vzduchu. Harmonizuje a zdokonaľuje pohybovú koordináciu, rieši problémy s dojčenskou kolikou. Deti sa pri cvičení báječne bavia a smejú sa na celé kolo.

Euforický pohyb vo vzduchu dokáže dieťatko zbavovať bremena pôrodného stresu. Rodičov zase oslobodí od príťaže strachu z manipulácie s bábätkom. Cvičenie je ideálne robiť ako malý rituál napríklad na konci celého dňa. Bábätká po ňom spia podľa skúseností mamičiek ako zarezané.

Kurzy absolvujú aj oteckovia a tí sú v lietaní doslova úžasní. Na poradí cvikov podľa lektorky vôbec nezáleží, nemusíte cvičiť celú zostavu. „Stačí jeden cvik, dva cviky alebo vôbec žiaden, ak nie ste o tom úprimne presvedčení. Dnes sme totiž už takí zhlúpnutí, že chceme robiť všetko, čo je práve módna záležitosť. To naozaj netreba,“ hovorí Blanka rodičom.

Tlačiť Diskusia (1)