Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Možno v rodine utajiť, že máte "kukučie" deti? Ako dlho?

18.01.2010 Ivana Adamcová

Šťastné deti a láskyplní rodičia. Navonok sa snažíme ukázať peknú tvár rodiny, ale takmer každá má skrytú aj svoju „mŕtvolu“ v pivnici. Dá sa niečo také utajiť?

Podozrievanie manželky je signálom, že vo vzťahu nie je niečo v poriadku. Podozrievanie manželky je signálom, že vo vzťahu nie je niečo v poriadku.

Do redakcie sme dostali zúfalý list. Otec rodiny bol presvedčený, že dcéra nie je jeho vlastná. Svoju manželku obvinil z nevery už pred mnohými rokmi. Manželia mali aktuálne 60 rokov a dcéra bola dospelá. Napriek tomu staršieho pána stále trápilo, či je skutočne jej biologickým otcom.

Narušenie dôvery

Dnes existuje celkom jednoduchá pomoc na zvedavosť zneistených oteckov. Stačí si dať urobiť analýzu DNA. O takúto analýzu sa dá požiadať anonymne, dokonca poštou. Ale ak sa pustíte do odhaľovania tajomstva takýmto spôsobom, musíte si byť vedomý, že keby sa preukázal váš omyl a manželka by vyšla z toho ako žena, ktorá nepochybila, ťažko by ste získali späť jej dôveru. Testy DNA sa robia naozaj často, ale štatistiky už nehovoria o tom, čo sa deje po prevzatí výsledkov. Psychológovia varujú, že takéto poznanie môže obrátiť naruby celý citový život rodiny.

469628

Ak nechcete riskovať vzťah s dieťaťom, zvážte, či odhalíte skutočné otcovstvo.

Stojí mi to za to?

V každom prípade podozrievanie manželky, partnerky je signálom, že vo vzťahu nie je niečo v poriadku. Asi nejde len o to, že dieťa sa na vás nepodobá, ale skôr o to, že je viditeľným dôsledkom vašich problémov. Nezabúdajte, že odhalenie niečoho takého zasiahne predovšetkým vašu ratolesť a pravdepodobne navždy zmení vaše vzťahy. Ak nechcete riskovať lásku detí, ktoré ste vychovali, zvážte, či vám to za to stojí. Niekedy však to neunesie matka, a ak ju tajomstvo priveľmi zaťažuje, vyjde s pravdou von. Niektoré rodiny takéto odhalenie prejdú takmer bez povšimnutia a zostávajú naďalej rodinou. Niektoré sa rozpadnú a niektoré si tajomstvo nesú ďalej z generácie na generáciu, ako je to v prípade našej čitateľky.


Klaudia: „Moja mama mi 30 rokov klamala

Krátko pred smrťou mama priznala Klaudii, že je „kukučie“ dieťa. „Bola to tragédia, dráma i katastrofa zároveň, keď mi to povedala,“ začína ustarostene rozprávať 30-ročná Klaudia. Doteraz nemôže zabudnúť na ten deň. Šla pozrieť mamu do nemocnice. Mala rakovinu a lekári konštatovali, že už to dlho nepotrvá... Navštevovali ju tak často, ako sa dalo. S otcom bývajú na dedine, kde Klaudia pracuje v obchode. Za mamou museli dochádzať autobusom. „V ten deň bolo sychravo,“ spomína Klaudia. „Keď sa mama prebrala a uvidela ma, náhlivo mi povedala: Muž, ktorého si poznala ako otca, bol vo všetkom láskavým otcom, ale nebol to tvoj biologický otec.“ Matka onedlho zomrela. Klaudia nevedela v tej chvíli, či ju viac zasiahla matkina smrť, alebo pravda o svojom otcovi. Stihla jej ešte povedať, že bola splodená po jednej tancovačke. Mama radšej meno toho človeka navždy vyškrtla z pamäti. Viac sa už nestihla dozvedieť.

Klaudia nevie mamu pochopiť, že dokázala celé roky mlčať. Nechala ju, aby sa usmievala na muža, ktorý ju volal „moja princeznička“. A nechala jeho, aby si vzal ďalšiu vedľajšiu prácu, len aby dcérke nič nechýbalo. „Môj otec je úžasný človek,“ hovorí Klaudia, „ale nie som jeho krv. Nič som po ňom nezdedila. V ničom sa nepodobáme. Teraz už aj viem prečo.“ Ako má ďalej s otcom žiť? On netuší, že nie je jeho milovanou dcérou. Mladá žena je na pochybách. Má mlčať ako jej mama a ďalej niesť toto strašné životné bremeno? Po odhalení sa Klaudia túži odsťahovať z dediny. Pri každom mužovi,ktorého stretne, sa v duchu pýta, či to nie je jej skutočný otec. Zdá sa však, že v jednom má jasno: „Rozhodla som sa, že to otcovi nepoviem. Zničila by som ho tým. A určite si nesmiem nájsť niekoho z dediny, lebo by som riskovala, že sa zaľúbim do nevlastného brata.“ Klaudia by najradšej „tú pravdu“ o sebe nevedela. „Chápem, že sa mame uľavilo, ale mňa tým zaťažila. A to jej zazlievam. Vnútri sa na ňu hnevám, aj keď som ju mala veľmi rada...“ priznáva smutne a verí, že časom to nebude tak silno prežívať ako teraz.


Čo na to psychológ?

Psychologička Mgr. Petra Zemanová: Klaudiin hnev na mamu je v tejto situácii úplne pochopiteľný. Hnev neruší ani neznižuje lásku, je reakciou na konkrétne matkino konanie. Čas skutočne pomôže utriasť prvý nápor pocitov a s trošku vychladnutou hlavou sa ľahšie premýšľa, čo ďalej. Povedať to otcovi, alebo nepovedať – to je rozhodnutie, ktoré za Klaudiu nikto neurobí, nie je to matematická rovnica, neexistuje správne riešenie. Klaudia sa rozhodla nielen za seba, ale aj za svojho otca. Rozhodla sa ho chrániť pred otrasom, ktorý sama po matkinom priznaní prežila. Vnímam v tom veľkú starosť o otca. Aj priznanie otcovi môže byť riešením. Ak to však človek urobí, musí si byť vedomý následkov a byť ochotný prejsť tú cestu – šok, otras vzájomného vzťahu, hľadanie novej podoby vzťahu. Čo s túžbou po poznaní biologického otca? Dobrým krokom môže byť vyjasnenie si otázky, prečo chcem vlastne svojho biologického otca spoznať: je to len zvedavosť, hnev, túžba po vzťahu...? Čo očakávam od stretnutia: chcem, aby ma uznal za dcéru, dokázať mu, že je chrapúň... Ak si to ujasní a vie, že ho chce poznať, musí ešte rátať s tým, že všetko môže dopadnúť inak, že jej očakávania sa možno nenaplnia a s najväčšou pravdepodobnosťou to zásadný zlom do života nevnesie.


Podľa odhadov asi 5 až 10 percent otcov na svete nie sú biologickými otcami svojich detí. Vo vzorke rodín, ktoré si dávajú testovanie DNA urobiť, obyčajne nie sú zahrnuté harmonicky žijúce páry, najčastejšie totiž ide o určovanie sporného otcovstva z dôvodu nutnosti platiť po rozvode alimenty. Alebo ide o hľadanie dôvodu na rozchod.


Aj hviezdy majú temné tabu

Orlando Bloom (32) - Otec bol spisovateľom, syn hercom. Všetci si vždy mysleli, že umelecký talent majú Bloomovci v rodine. Až na jednu osobu – Orlandovu mamu. Až keď otec Harry zomrel, prezradila svojmu synovi, kto je jeho skutočným otcom: Colin Stone, priateľ rodiny a jej milenec!

469629

Až keď Orlandov otec Harry zomrel, matka mu vyzradila, kto je jeho skutočným otcom.

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media