Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V noci prišiel za mnou otec a vyspal sa so mnou

21.01.2010 Ivana Adamcová

Šťastné deti, láskyplní rodičia: navonok sa snažíme ukázať peknú tvár rodiny. Pritom takmer každá skrýva nejaký „hriech“. Dá sa niečo také utajiť? Dokedy?

Najčastejšie zneužívanými sú dievčatá. Najčastejšie zneužívanými sú dievčatá.

Sexuálne zneužívanie detí je nepatričné vystavenie dieťaťa sexuálnemu kontaktu, činnosti alebo správaniu. Toľko definícia Zdravotnej komisie Rady Európy. Problematike sa v minulosti nevenovala toľká pozornosť, pričom policajné štatistiky hovoria, že ročne je zneužitých až 500 detí!

Odborníci však hovoria, že toto číslo je oveľa vyššie. Najčastejšie zneužívanými sú dievčatá, chlapci predstavujú asi 20 percent zo všetkých zneužívaných detí. Pohlavný styk medzi pokrvným rodičom a dieťaťom je vrcholnou formou týrania dieťaťa. Vo svete má nulovú toleranciu, často sa požaduje aj trest smrti.

Aké sú to rodiny?

Incest sa často vyskytuje v rodinách, kde je autoritatívny otec a psychicky slabá matka. Takáto žena neraz o zneužívaní vie, ale tvári sa, že nevidí, čo sa deje, lebo sama má strach. Zaujímavé je, že v rodinách, kde sa incest objavuje, boli často v detstve zneužívané aj matky. O sexe sa v takýchto rodinách takmer vôbec nehovorí, považuje sa to za neslušné alebo zbytočné. Treba brať do úvahy aj rizikové faktory, ktoré môžu pomáhať zneužívaniu, napríklad rozhárané rodinné pomery či alkohol.

Na veku nezáleží

Pre agresora nie je rozhodujúci vek, skôr dostupnosť a neschopnosť obete brániť sa. Podľa odsúdených páchateľov vieme, že pedofilne orientovaní uprednostňujú deti do 10 rokov, ale incestní páchatelia od 10 rokov vyššie. Profil páchateľov sa ťažko určuje, môže sa to stať aj v tzv. „dobrých“ rodinách.

Utajovanie a hrôza

Obete zneužívania zvyčajne takýto skutok taja a majú z neho hrôzu. Potom sa u dieťaťa dostavuje pocit bezmocnosti a dojem, že mu nikto nemôže pomôcť. Posledná fáza býva akési prispôsobenie sa realite. Navyše sa môže vytvoriť odpor k samotnému sexuálnemu aktu. A dieťa si so sebou nesie pocit zrady zo strany najbližšieho človeka. Strata základnej dôvery je asi najtraumatickejšia a poznačuje deti na celý život.


Môj otec videl vo mne ženu

„Môj príbeh sa odohral pred mnohými rokmi a nikdy som nenabrala odvahu sa s niekým o tom rozprávať,“ ticho hovorí 45-ročná Alena. „Ja a môj o dva roky starší brat sme vyrastali iba s mamkou, ktorá sa o nás vzorne starala a dala nám lásku za dvoch.“ Otec opustil rodinu, keď mala Alena šesť rokov, a to spôsobom, ktorý dodnes nechápe. Jedného dňa sa už z práce nevrátil... Bez rozlúčky a bez akéhokoľvek vysvetlenia. Ako roky plynuli a nemali o ňom žiadne správy, aj na otca zabudli.

„Presne na Silvestra zazvonil telefón, v ktorom sa ozval cudzí mužský hlas. Povedal: Ahoj, to som ja, tvoj otec. Priznám sa, že v tej chvíli som nevedela, či mám telefón zložiť, alebo pokračovať ďalej. Po asi hodinovom telefonáte volal aj môjmu bratovi a pozval nás k sebe na návštevu,“ odhaľuje podrobnosti Alena. S bratom súhlasili a prijali jeho pozvanie s tým, že ľudia si zaslúžia druhú šancu. „Všetko prebehlo hladko, boli sme si cudzí, napriek tomu sme si našli k sebe cestu. Po týždňovom pobyte u otca sme sa vrátili naspäť domov a ja som mamke rozprávala, ako tam bolo a aký je otec...“ Alenka sa s otcom videla po dvanástich rokoch. Práve bola v maturitnom ročníku a cez akademický týždeň znova prišlo pozvanie od otca na „výlet“. Neodmietla.

476839

Niektorí v sebe nosia svoje hrozné tajomstvo v sebe.

„Všetko bolo fajn, chodili sme na ryby, na nákupy a trávili sme spolu pekné chvíle, až si ma raz postavil pred seba, dôkladne poobzeral a povedal, že vo mne nevidí svoju dcéru, ale nádhernú ženu, s ktorou by rád žil... Myslela som, že žartuje, a brala som to ako kompliment. Ale v noci prišiel za mnou do mojej izby a ja som rýchlo pochopila, ako to myslel. ‚Vyspal sa‘ so mnou. Nevedela som sa brániť. Plakala som a on ma upokojoval, že sa nič nestalo, že to sa často deje medzi dcérou a otcom. Urobil to ešte raz na druhý deň.“

Po tejto skúsenosti s vlastným otcom Alena nevedela dlho nadviazať normálny vzťah a stále si nahovárala, že možno ona urobila niekde chybu a nejakým spôsobom ho k tomu vyprovokovala. Až po desiatich rokoch stretla muža, u ktorého jej srdiečko vravelo, že je ten pravý a môže mu dôverovať. Vydala sa a majú syna Milana. Je rada, že je to chlapec. Svoje tajomstvo nikomu z rodiny nepovedala.


Potrebujú každú dostupnú podporu

Psychologička Mgr. Petra Zemanová: Akékoľvek sexuálne zneužitie, v rodine či mimo nej je trestným činom a traumatickým zážitkom pre obeť. Telesné zranenie, pocity viny, sebaobviňovanie, ťažkosti dôverovať sebe i iným ľuďom, nadviazať normálny partnerský vzťah, chuť sa zabiť... Je toho veľa, čo môže obeť prežívať, veľmi ťažký môže byť návrat do normálneho života. Potrebuje veľkú podporu a prijatie svojho okolia, vytvorenie bezpečia, a to telesného aj emočného. Istotu, že už sa to nestane a že ju najbližší prijímajú aj po takejto skúsenosti, so všetkými pocitmi, ktoré prežíva. Aj dospelé obete sexuálneho násilia sa často rozhodnú o svojom zážitku nehovoriť, aby sa vyhli následnej traumatizácii – od susedov, polície, úradníkov, súdu.

Je dobré vyhľadať odbornú pomoc na prekonanie traumatizujúcej skúsenosti a pomoc pri začlenení sa do života. Človek v takej situácii potrebuje každú dostupnú podporu, je veľmi ťažké chcieť to prekonať sama či sám. A čo robiť, ak máme podozrenie zo sexuálneho zneužívania nejakého člena v rodine? Štandardný postup je kontaktovať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, odbor sociálno-právnej ochrany a políciu. Sociálne pracovníčky a psychologičky pracujúce na ÚPSaR by mali vedieť pomôcť v celom následnom procese. Rizikom však ešte stále je, že ak natrafíme na úradníka, ktorý nebude dostatočne citlivý, môže obeť následne traumatizovať (a naozaj je to zneužívanie? a podobné spochybňujúce otázky). Najlepšie je kontaktovať krízové centrum, kde vedia, ako sa postarať o obeť, a zariadia aj kontakt s políciou a úradmi.


Tretina detí sa nikdy nezdôverí

Viac ako 12 percent detí hovorilo, že boli obeťami pohlavného zneužívania a agresorom bola osoba blízka či známa. Tretina týraných povedala, že zážitok ju stále traumatizuje, tretina sa ešte nikomu nezdôverila. Detská linka záchrany, na ktorú môžete volať, je 0800/12 12 12 a 0800 11 43 43. Tieto linky fungujú pre celé Slovensko. Ďalšou linkou, na ktorú je možné telefonovať, je Detská linka dôvery 800 11 78 78. Takisto linka Pomoc ohrozeným deťom - 02 62 24 78 77.


Aj hviezdy majú svoje tabu

Halle Berry (43) - Herečka získala Oscara ako prvá Afroameričanka za najlepšiu herečku roka vo filme Ples príšer. No málokto vie, že jej detstvo nebola prechádzka ružovou záhradou. „Bola to najhoršia časť môjho života,“ spomína herečka. Jej otec zneužíval ju, jej sestru a aj mamu celé mesiace, až dokým nenabrali odvahu opustiť ho.

469636

Halle Berry tiež zneužíval otec

Tlačiť Diskusia (4)
Focus Media