Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najradšej šije z hodvábu, zákazníčky má aj z Afriky

06.02.2010 Lucia Lukušová

Už na základnej škole sadala za mamin šijací stroj a šila pre bábiky. Na strednej už pre seba a „obšívala“ aj kamarátky - Odette Fedorová (33).

Jej modely nosia ženy v New Yorku, Bruseli či Paríži. Jej modely nosia ženy v New Yorku, Bruseli či Paríži.

Odette nikdy neštudovala módne návrhárstvo, ktorému sa dnes venuje. Šitie pochytila od mamky. „Šijací stroj bol u nás vždy na stole. Kým si mamka skúšala veci pred zrkadlom, ja som už sedela pri stroji. Kričala na mňa, že je to nebezpečné, ale mňa to vždy lákalo,“ spomína s úsmevom.

Okrem toho ju bavilo aj vyrábať domčeky pre bábiky, neskôr aranžovať kvetiny. Preto vyštudovala aranžérstvo a grafiku. V odbore dokonca pôsobila tri roky. Na šití a navrhovaní šiat nie je podľa nej nič ťažké. Nič nie je v rukách, ale všetko je vraj v hlave. Len treba veľmi chcieť. Najradšej šije z hodvábu a prírodných materiálov.

Z Londýna do Milána

Práca ju síce bavila, ale chcela sa naučiť angličtinu. A ako najjednoduchšie, ak nie ísť do Británie ako au-pair. „Tam som sa zamilovala do interiérového dizajnu, ktorý som v Londýne dva roky študovala. Očarili ma ich interiéry, ťažké závesy. Prišla som na to, o čom sú jednotlivé materiály, stretla som sa s novými látkami, ktoré u nás neboli. Začalo ma to lákať ešte viac,“ hovorí. Z Britských ostrovov si to namierila rovno do Talianska.

Každá bunka v tele jej hovorila, že musí rozumieť Talianom a hovoriť po taliansky. A dobre urobila. „Bolo to fantastické. Tiež som šla ako au-pair. Dostala som sa do centra Milána, do rodiny architektov a majiteľov hotela. Cez nich sa mi podarilo preniknúť na rôzne módne prehliadky. Dokonca som pôsobila ako stážistka v módnom štúdiu. Taliani sú veľmi kreatívni. Na mňa to bolo až príliš odvážne. Čo sa týka technickej stránky, bola som zručnejšia ja. Učila som ich, ako sa šijú niektoré veci,“ pokračuje.

490452

Látky dováža zo zahraničia.

Látky vozí iba z cudziny

Pred štyrmi rokmi si však mladá tmavovláska povedala, že chce pracovať na vlastnej značke, prepreto sa vrátila do rodných Košíc. Pôvodný zámer bol taký, že bude šiť doma a veci bude posielať do vybraných londýnskych a milánskych butikov. Na začiatku to tak veru aj fungovalo.

„Pred troma rokmi som otvorila salón. Šili sme veci, ktoré sa predávali vonku a bol o ne veľký záujem. Fungovalo to tak až dovtedy, kým som nezačala robiť módne prehliadky doma. Klientela sa začala rozrastať a prestala som stíhať,“ vraví návrhárka, ktorá nosí látky hlavne z Viedne, Bruselu, Milána, Londýna i Paríža. Na dovolenky si vyberá také miesta, kde by mohla aj dobre nakúpiť.

Svadobné šaty hotové za tri dni

Salón má skutočne svoje čaro a počet zákazníčok pribúda. „Najmladší bol polročný chlapček a najstaršie sú dôchodkyne. V období stužkovej šijem hlavne pre mladé dievčatá, ale gro klientely je po tridsiatke. Dámy si dávajú navrhovať spoločenské šaty na konkrétnu príležitosť, ale nájdu sa aj také, ktorým šijeme na bežné nosenie.

490453

Odette šije na ľudí všetkých mier i každého veku.

Mám stále zákazníčky, ktoré pricestujú zo zahraničia na tri dni a odchádzajú s plným kufrom vecí. Vtedy sa však nevenujeme ničomu inému iba im,“ pokračuje. Za tri dni už Odette a jej dve kolegyne ušili aj svadobné šaty. „Tie robím najradšej, lebo pri nich sa môžem vyblázniť. Väčšinou ich navrhnem tak, aby ich dáma mohla využiť aj na inú príležitosť.“ Zákazníčky chodia nielen z celého Slovenska, ale aj zo Švédska, Afriky, New Yorku a ďalších svetových metropol.

Klientky musí spoznať

Navrhnúť šaty vraj nie je najmenší problém. Väčšia starosť je už s ich zhotovovaním. „Stačí, keď mi klientka povie, na akú príležitosť má odev byť, a ja si už na nej viem niečo predstaviť. Nikdy to nefunguje tak, že na začiatku všetko doladíme do posledného detailu. Počas skúšok a výroby sa ešte veľa vecí mení, dorába, aby bol výsledný efekt jedinečný. Preto sa potrebujem s majiteľom mojich šiat rozprávať, spoznať ho trochu. Ak ide o spoločenskú udalosť, prekonzultujeme spolu i výber doplnkov, topánok, líčenie a účes.“ Košičanka navrhuje aj doplnky. V regáloch nájdete klobúky, tašky i puzdrá na mobil.

Rifle, tričko i montérky

Dva rovnaké kusy z jej dielne ešte nevyšli. Ak by však niekto veľmi chcel duplikát, nebráni sa tomu. „Keď viem, že jeden kus sa nosí v New Yorku, druhý v Paríži, vyrobila by som tretí do Košíc,“ usmieva sa. Vo voľnom čase chodí mladá žena oblečená najradšej v pohodlnej sukni alebo šatách. Môžete ju stretnúť aj v rifliach a tričku. „Nie každý deň mám náladu sa obliekať a vtedy zvolím najjednoduchšiu kombináciu. Vo voľnom čase rada pracujem v záhradke, čiže mám v obľube aj tepláky alebo montérky.“

Bola som extravagantná

Slovenky sú podľa nej v obliekaní veľmi konzervatívne. Keď sa jej na ulici niekto páči, obzrie sa. U nás sa obzerá veľmi zriedka, v zahraničí zas pomerne často. „Páči sa mi, ako sú ženy krásne zladené. Ja som bola niekedy dosť extravagantná, preto sa aj za mnou obzerali. Dnes je to naopak. Nemám čas, aby som si navrhovala veci, preto často siahnem po tovaroch z obchodov,“ uzatvára.

Tlačiť Diskusia
Focus Media