Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zámok Schloss Hof padol do rúk aj Červenej armáde

29.03.2010 Casprezeny.sk

Po zimnej prestávke opäť otvára svoje brány najkrajší barokový komplex na svete cisársky zámok Schloss Hof. Nájdete ho neďaleko v Dolnom Rakúsku.

Zámok dnes navštevuje veľa hostí z Rakúska i zo Slovenska. Zámok dnes navštevuje veľa hostí z Rakúska i zo Slovenska.

Oficiálne otvorenie tohtoročnej sezóny na zámku Schloss Hof s názvom Záhrada princa Eugena sa uskutoční už na Veľkonočný pondelok 2. apríla. Nádherný komplex z obytného kniežacieho paláca, umelecky tvarovaných terasových záhrad a idylického statku bol založený v rokoch 1720 – 1730 ako reprezentatívne vidiecke a lovecké sídlo pre princa Eugena Savojského.

Architekt Johann Lucas von Hildebrandt dostal pri jeho koncipovaní voľnú ruku.  Objednávateľom projektu bol koniec koncov nielen jeden z najúspešnejších vojvodcov, ale aj jeden z najbohatších mužov svojej doby. Stovky robotníkov, nádenníkov, remeselníkov a záhradníkov pracovali v dlhoročnom nasadení.

529412

Keď boli okolo roku 1730 práce viac-menej skončené, nadobudol konkrétnu podobu jeden z najpôsobivejších architektonických komplexov európskeho baroka. Bol miestom preslávených luxusných slávností viedenského dvora i v dobe, keď jeho hrdou majiteľkou bola cisárovná Mária Terézia.

Zničili ho armády

V 18. storočí však upadol do zabudnutia po tom, ako z neho cisár František Jozef urobil výcvikové miesto pre svoju armádu. Po cisársko- kráľovskej kavalérii sa do areálu nasťahovalo spolkové vojsko, potom armáda nemeckého Wehrmachtu a napokon v roku 1945 vojaci Červenej armády, ktorí zámok obsadili na desať rokov. Najkrajší barokový komplex na svete opäť ožil v roku 2002. Investícia viac ako 30 mil. eur dodala starý lesk letnému dvoru princa Eugena Savojského.

529411

Zámok aj statok

Dnes sa teší záhrada i zámok veľkému záujmu hostí a mimoriadne lákavý je aj statok nachádzajúci sa v areáli. Nielen pre dobovo vernú revitalizáciu historicky vzácneho architektonického komplexu pozostávajúceho z hospodárskych budov a stajní, ale aj preto, že statok obýva viac ako 200 zaujímavých a príjemných zvierat. Ak si teda chcete užiť históriu, máte radi nádherné záhrady a vaše deti milujú zvieratká, Schloss Hof je naozaj ideálnym miestom na celodenný výlet pre celú rodinu. V budúcom roku by ste sa sem mali dostať z Devínskej Novej Vsi aj na bicykli, v lete sa totiž začne výstavba nového cyklomosta, ktorý by mali otvoriť v marci 2011!

Tlačiť Diskusia
Focus Media