Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chýba vám slnko? Vyberte sa na ostrov večnej jari

31.05.2010 Miroslav Švihran

Najväčším strašiakom každej dovolenky je zlé počasie. Ak sa však vyberiete na najväčší z Kanárskych ostrovov, Tenerife, nemáte sa čo stratiť.

Pestrofarebné mestečko San Andres. 4 obrázkov vo fotogalérii Pestrofarebné mestečko San Andres.

Tritisíc slnečných hodín do roka robí z tohto miesta dovolenkový raj. Ak k slnku pripočítame aj fakt, že po celý rok sa teploty pohybujú v rozmedzí od 18 do 28 stupňov a naozaj daždivé dni sú skutočne vzácne, tak je jasné, prečo dostal Tenerife názov ostrov večnej jari.

Kanárske ostrovy sú od afrických brehov vzdialené čo by kameňom dohodil – tomto prípade asi sto kilometrov. Kraľuje tu teda teplé, ba horúce počasie. To je jeden z dôvodov, prečo sa stali turistickým rajom. Ročne sem zavíta približne 10 miliónov turistov. Tretina z nich smeruje na Tenerife, na najväčší zo siedmich obývaných ostrovov.

Storaké lákadlá

Hotely, pláže, palmy, kvety, vynikajúce cesty – to predovšetkým je Tenerife. Všetko je tu podriadené turistike. Chcete ochutnať francúzsku, indickú, čínsku, mexickú, maďarskú, českú, slovenskú kuchyňu? Nech sa páči! Ťahajú vás tu za rukáv. A za neveľkú sumu môžete jesť, koľko vám hrdlo ráči.

569817

Na Kanárskych ostrovov sa nemáte čoho báť. Tu svieti slnko vždy.

Chcete si urobiť výlet na niektorý z ostrovov? Nastúpte na parník! Chcete si urobiť výlet tam alebo onam? Sadnite na autobus! Obor na kúsku zeme Tenerife je v porovnaní so Španielskom, ku ktorému patrí, iba nepatrnou škvarkou zeme. A predsa sa môže pýšiť tým, že sa tu vypína najvyšší končiar krajiny. Je to Pico del Teide a meria 3 718 metrov.

Naše Vysoké Tatry prevyšuje o dobrú tisícku. Vrcholom s bielou čiapočkou sa prichádzajú pokochať na jeho úpätie zvedavci v nepretržitých prúdoch áut. Ich posledné parkovisko je vo výške 2 000 metrov. Ďalej sa možno dostať lanovkou, ale až na vrchol sa dá ísť len s osobitným povolením.

Mesto s minulosťou

Celé pobrežie Tenerife je posiate rekreačnými strediskami. Vyrástli v posledných desaťročiach. Až sa zdá, že ostrov akoby ani nemal minulosť. Ale má a bohatú. Je vpísaná aj do múrov hlavného mesta Santa Cruz. Majestátne koloniálne budovy s bohatou výzdobou sú pamiatkou na časy, keď tu vládli Francúzi, Portugalci a keď sa ho zmocnili Španieli.

Dračia ikona

Podľa prastarej legendy žil na ostrovoch drak a keď sa pobral na druhý svet, prevtelil sa do stromu čudesných tvarov. Dračince rastú len na Tenerife. Najväčší a najstarší, Drago Milenario v Icod de Los Vinos, má vraj tisíc rokov. Triezve odhady pripúšťajú päťsto. Údajne z neho vyteká krv, ktorá má blohadarné účinky.

569814

V aquaparkoch na turistov čaká aj umelý gejzír.

O tom boli presvedčení už v období Rímskej ríše. Drago Milenario je vyhľadávanou atrakciou a priam symbolom krajiny – vyníma sa na mnohých výrobkoch.

Karnevalová krása

Starú tradíciu má aj svetoznámy karneval. Vypracoval sa na druhý najväčší na svete, po karnevale v Riu de Janeiro. Trvá a trvá. Začína sa v hlavnom meste Santa Cruz, pokračuje na juhu, v Los Cristianos... a končí sa trochu inak ako v našich končinách – pochovávaním či spálením obrovskej drevenej sardinky. Ostrovania sa naň pripravujú div nie celý rok a potom možno rok spomínajú. Turisti azda celý život.

Silná slovenská spolupatričnosť

Čo si ešte v nedávnej minulosti museli vytrpieť naši krajania, ktorí emigrovali a nemohli sa vrátiť do vlasti? Až za hranicami sa mocne hlási jej puto. Aj teraz, keď sa kedykoľvek možno vrátiť. Na Kanárskych ostrovoch sa usadilo veľa Slovákov. V Los Cristianos sa schádzavajú v niekoľkých slovenských reštauráciách obklopení vecami pripomínajúcimi domovinu.

Tlačiť Diskusia