Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Potíte sa? Môže to znamenať zdravotný problém!

08.08.2010 Zlatica Beňová

Nadmerné potenie nielen komplikuje každodenný život, ale môže byť signálom niektorých ochorení.

Nadmerné potenie nepodceňujte, môže signalizovať niektorý chorobný stav. Nadmerné potenie nepodceňujte, môže signalizovať niektorý chorobný stav.

Pri nadmernom potení treba rozhodne vyhľadať lekára. Pri liečení zdravotných ťažkostí sa v mnohých prípadoch odstráni aj nadmerné potenie.

Infekčné ochorenie

Väčšinu infekčných chorôb sprevádzajú horúčka alebo zvýšená teplota, telo sa potom viac potí. Horúčka je obrannou reakciou proti infekciám. Baktériám či vírusom sa pri väčších teplotách nedarí. Ak je horúčka príliš vysoká a oslabuje organizmus, je lepšie ju umelo znižovať. Nadmerné vylučovanie potu treba vyrovnávať zvýšeným príjmom tekutín, aby nedošlo k dehydratácii.

Menopauza

V období menopauzy, prípadne iných hormonálnych zmien (puberta, tehotenstvo) bývajú časté takzvané návaly tepla, ktoré sprevádza zvýšené vylučovanie potu. Po vyrovnaní hormonálnej hladiny sa proces potenia upraví.

Cukrovka

Pri neliečenej cukrovke sa objavuje zvýšené potenie aj močenie. Je to stav, keď treba vyhľadať lekára.

Zvýšená činnosť štítnej žľazy

Liečením tohto ochorenia môžete obmedziť aj nadmerné potenie.

Vysoký krvný tlak

Pri obehových problémoch môže nastať potenie, ktoré prekračuje normálnu úroveň, často sa tak prihlási náhle zvýšenie tlaku.

Problém vnútorných orgánov

Pri niektorom ochorení vnútorných orgánov (srdce, pľúca, obličky, žlčník, slinivka) môže dôjsť k nadmernému vylučovaniu potu. Je to druhotný príznak, ktorý po vyliečení zmizne.

Stres, depresia, strach, úzkostné stavy

Pretože potenie riadi nervový systém, reaguje telo, samozrejme, na akékoľvek vybočenie z normálu (tréma, agresia, zľaknutie...). Sprievodných javov je viac, jedným z nich je nadmerné potenie.

Obezita

Obezita je častou príčinou nadmerného potenia. Tukové vankúšiky jednoducho zahrievajú. Po znížení hmotnosti a pri jej redukcii sa potenie väčšinou upraví.

Zlá životospráva

Stravovacie návyky s používaním ostrých, vyprážaných a príliš horúcich jedál môže zvýšiť potenie. Takisto nadmerné pitie kávy a alkoholu.

Abstinenčné príznaky

Pri vysadení niektorých návykových látok môže dôjsť k vylučovaniu takzvaného studeného potu.

608069:gallery:true:true:true

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Tlačiť Diskusia
Focus Media