Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Preskúmajte údolie Saas vo švajčiarskych Alpách

20.08.2010 Zuzana Minarovičová

Uvažujete, kam na dovolenku? Vyberte sa do alpského údolia Saas, kde sa hory takme dotýkajú oblakov a kde sú farby neuveriteľne sýte.

Ľadovcové „plieska“ cestou na Britanniahutte. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Zuzana Minarovičová Ľadovcové „plieska“ cestou na Britanniahutte.

Pri plánovaní letnej dovolenky, ktorú som už potrebovala ako soľ, som mala len hmlistú predstavu, čo vlastne chcem. Po prvé, preľudnené pláže vychytených letných destinácií nie sú pre mňa to pravé orechové.

Po druhé, chcem zostať v Európe a po tretie, chcem zostať počas voľných dní aktívna. A tak po prečítaní si ponuky jednej malej cestovnej kancelárie na pobyt vo švajčiarskych Alpách bolo rozhodnuté.

O organizačné veci sa postará niekto iný, ja si budem môcť vychutnávať pobyt v horách. Ak sa aj vám zdajú obrázky z reklám na švajčiarsku čokoládu priam gýčové, verte, že skutočnosť je naozaj taká. Stačilo 20 hodín cesty autobusom a bola som v rozprávkovej krajine s bielymi končiarmi, zelenými lúkami, tyrkysovo-sivými ľadovými pláňami, množstvom vodopádov, v krajine vychýrených syrov a sladkostí. Vitajte v údolí Saas.

Alpská perla

Do 14. storočia tu bola len jedna obec s rovnomenným názvom – Saas. Dnes sa okrem „Alpskej perly“, ako stredisko Saas-Fee prezývajú, v údolí nachádzajú ešte ďalšie tri dedinky – Saas-Grund, Saas-Balen a Saas-Almagell, s kompletne vybudovanými ubytovacími a stravovacími zariadeniami vrátane kempov.

Údolie turisti často prehliadajú pre známejšiu susednú dolinu s mestečkom Zermatt a jeho pýchou Matterhornom. Tým, čím je pre francúzov Eiffelova veža, je pre Švajčiarov práve Matterhorn.

620606:gallery:true:true:true

Ľadový pavilón aj svište

Údolie Saas je však rovnako zaujímavé a poskytuje všetko, čo k správnej letnej horskej dovolenke patrí – od množstva turistických chodníkov, lanoviek, horských chát cez ľadový pavilón pod štvortisícovým Allalinom, či alpskú roklinu s lanovým mostom a lanami fixovanou cestou, ktorá sa dá absolvovať pod dozorom miestneho horského vodcu, až po najväčšiu atrakciu údolia, a to kŕmenie svišťov v norách vo svahu nachádzajúcom sa pod stanicou lanovky Spielboden v Saas-Fee.

620619:gallery:true:true:true

Pre turistov aj pohodlných

V prípade, že by ste sa do Saas vybrali, mám tu pre vás pár praktických rád. Nezabudnite si opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom, slnečné okuliare so 100-percentným UV filtrom a tyčinku na pery, slnko je tu naozaj silné. Ak dávate prednosť pohodlnému vyvezeniu sa lanovkou na miesta vo vyšších nadmorských výškach, údolie Saas a Mattertal sú na to presne určené – pripravte si však značný obnos peňazí.

620612:gallery:true:true:true

V prípade, že ste nadšená turistka, potrebujete okrem kvalitných turistických topánok aj návleky, napriek teplému letnému počasiu sa v týchto výškach stále nachádzajú veľké snehové polia. Ak ste lyžiarka, v oboch údoliach je zabezpečená letná lyžiarska trať.

Letné lyžovanie

V oboch údoliach je zabezpečená letná lyžiarska trať, takže môžete lyžovať alebo snowboardovať vo veľmi príjemných teplotách na 20 km dlhých a rôzne náročných zjazdovkách na ľadovci. V lete sem majú namierené na tréning nielen švajčiarske, ale aj medzinárodné reprezentačné tímy.

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media