Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Peter Lipa o dcére Katke: Nezakazujem jej skoro nič

27.08.2010 Andrea Konečná

Vzťah otca a dcéry je vždy tak trochu výnimočný. Katka Lipová (18) o  Petrovi Lipovi (67): „S otcom máme v základných životných postojoch rovnaký názor."

Peter Lipa a Katka Lipová: •„S otcom máme v základných životných postojoch rovnaký názor.“ Peter Lipa a Katka Lipová: •„S otcom máme v základných životných postojoch rovnaký názor.“

Katka študuje taliančinu. Má rada svojich kamarátov, hudbu, cestoviny a more. Onedlho ju čaká letná brigáda v Taliansku a vysnívaná dovolenka.

Jej otec, známy slovenský džezmen Peter Lipa, si na dovolenky pri mori veľmi nepotrpí. Jeho koncertný kalendár je cez leto preplnený, a keď sa nájde chvíľka času, tak radšej oddychuje v horách. Jeho fanúšikovia sa môžu už čoskoro tešiť na nový album, ktorý pripravuje so synom Petrom, a mal by vyjsť do konca tohto roka.

Jeho rozhovor sa však točil okolo dcéry Katky.

Otec: V živote som mal len jednu dcéru, a keďže ostatné dcéry nepoznám, tak tú svoju nemám s čím porovnávať a myslím, že je dobrá. Možno trošku lenivá, ale to neznamená, že je zlá. Možno je dokonca neporiadna po mne, to môže byť. Ja mám síce poriadok rád, ale nie vždy sa mi darí ho okolo seba udržiavať.

Dcéra: Je to presne tak, ako hovorí otec. Myslím si, že pokiaľ ide o túto záležitosť, tak si nemáme čo vyčítať. (úsmev)

O: Hmm, časy sa menia. Keď si pozriem staré fotky a videá, tak to bolo také krásne a milučké dievčatko.

D: Super, tým chceš povedať, že teraz som škaredá? (smiech)

O: Nie... to som nepovedal. Ale je to iné. Ty si iná. Je z teba veľká slečna. A podľa toho sa snažím k tebe správať. Seberovne a priateľsky, akoby si bola moja rovesníčka. Zmenila si sa. Zmenila si záujmy, nie všetky sa mi páčia, ale čo už narobím? Nezakazujem jej skoro nič. Spolieham sa, že vie, čo je správne a čo nie.

D: Tiež mám ten pocit, že je všetko v rámci normy. V rodine nemám žiadne výsostné postavenie len preto, že som dievča. Všetci sme na jednej lodi.

O: Dokonca Katke nezasahujem ani do jej citových záležitostí. Chlapci sú súčasťou jej života a veku... a je dobré, že sa okolo nej točia, ale veľa o tom nediskutujeme. Ja som v pozícii toho, ktorý jej naznačuje, že je k dispozícii, keby potrebovala čokoľvek, akúkoľvek radu. Nehovorím, že všetko viem, ale čo viem, to poviem.

D: Nemám až také strašné problémy v tejto oblasti, aby som potrebovala rady. (smiech) Ale som si vedomá, že tatino je mi ochotný pomôcť, že sa o mňa aj po tejto stránke zaujíma. Nerobí to okato, vyzvedá iba nenápadne. „Kam ideš? Aha? A s kým?“

O: (úsmev) Je príjemné vedieť základné veci. Napríklad to, s kým tráviš svoj voľný čas. Rád sa s tými ľuďmi zoznámim a spoznám ich. Ale snažím sa netýrať ťa zbytočnými otázkami. A Katka je odborníčka v nonšalantných odpovediach. Spýtam sa jej, kde bola, a ona mi odpovie, že v meste. Veď ja viem, že nebola na dedine!

D: Inak si však myslím, že máme s otcom v základných životných postojoch rovnaký názor. Veľakrát sa nám už stalo, že sme sa pristihli, ako rovnako uvažujeme. Dokonca aj moja mama mi často hovorí: Bože, ty si celý otec!

O: Určite sme rovnakí v tom, ako máme radi spoločenský život. Katka má rada kamarátky a ja som sa vždy snažil stretávať so svojimi kamarátmi. Pamätám si, ako mi to moja mama vyčítala, že sú pre mňa kamaráti najdôležitejší... a ja to teraz vidím u Katky.

D: Sadneme si v mnohých smeroch, myslím, že aj pokiaľ ide o hudbu. Ja som vyrastala obklopená hudbou a celkom nenásilne som k nej začala inklinovať tiež. K hudbe mám veľmi pozitívny vzťah, iPod je môj verný spoločník, hoci v ňom nemám iba džez, ale aj iné hudobné štýly. (úsmev)

O: Áno, aj ja si myslím, že máme podobný hudobný vkus. Mňa len mrzí, že si prestala hrať na klavíri. Nie preto, že by som z nej chcel mať klaviristku, ale preto, že si myslím, že sa tak vzdala určitého rozmeru vo svojom živote. No a mrzí ma aj to, že vždy hrala iba z listu, nikdy nie sama podľa seba. Ale to musí prísť asi samo...

D: Oco má takýto názor, lebo ma dlho nepočul hrať. Je fakt, že som prestala chodiť na klavír a asi pol roka som si k nemu nesadla. Z určitého nešpecifikovaného dôvodu som k nemu mala taký poloodpor. A po tom období som si začala hrať sama pre seba... bez listu... ale aj bez obecenstva. Akoby som sa hanbila.

O: Čomu ja nerozumiem. Veď ja by som ti netrieskal, ani ťa nekritizoval, iba by som počúval. Ale dobre. Nemusíme sa zhodnúť vo všetkom.

D: Nemusíme. Som však vďačná, že som vyrastala v našej domácnosti, kde hudbu počuť všade. Celkovo mi je umelecká brandža veľmi blízka. Možno raz bude aj súčasťou mojej práce.

O: Tak to som zvedavý, lebo zatiaľ neviem, čo by Katka chcela študovať. Zatiaľ to vidím na nadstavbu nad umením. Manažérka alebo producenta? Uvidíme...

D: Zatiaľ som okrem študentky aj v pozícii domácej kuchárky. (úsmev)

O: Áno, pomaly preberáš žezlo. V kuchyni sa spolu stretávame asi najčastejšie.

D: Ešte sa mi všetko nedarí, ale snažím sa.

Tlačiť Diskusia