Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

AJURVÉDA na doma: Budete mať viac energie

20.04.2008 Casprezeny.sk

Ukážeme vám, ako jednoducho a bez veľkých nákladov môžete využiť základné princípy ajurvédy pre vaše zdravie, aby ste sa cítili lepšie.

Ajurvéda je tradičné indické liečebné umenie, ktoré sa praktizuje už viac ako 4 000 rokov. Ajurvéda (životná veda) je uznaná aj Svetovou zdravotníckou organizáciou ako medicínsky systém. Odborníci vysvetľujú: „V porovnaní so školskou medicínou liečime vždy človeka, nie jeho chorobu. Ajurvédska terapia sa skladá z odporúčaní v rámci stravovania, správania, masáží, olejovej liečby, bylinkovej terapie a očistnej kúry.“ Najdôležitejšia je strava, ktorá tvorí až polovicu úspechu pri terapii a dá sa praktikovať aj doma.

Ako funguje?

Podľa tejto náuky sa celý vesmír skladá z 5 živlov: priestor, vzduch, oheň, voda a zem. Aj my ľudia pochádzame z týchto praživlov, ktoré v našom tele vytvárajú energetické dráhy. Tieto dráhy sa nazývajú dosha a nie sú nehybné, ale plynú a tým sa dajú ľahko vyviesť z rovnováhy.

EXISTUJÚ tri typy dosha:

1. Vata je zodpovedný za nervový systém, dýchanie a všetky pohybové záležitosti.
2. Pitta upravuje trávenie, teplotu tela a je zodpovedný za všetky procesy látkovej výmeny v tele.
3. Kapha udržuje v rovnováhe všetky tekutiny v tele, stará sa o stabilitu a silu.
Ak sú všetky tieto dosha v rovnováhe, tak sme fyzicky aj psychicky zdraví.

Ako sa dostanete do rovnováhy

Ak je v tele rozšírený jeden typ dosha, narúša to fyzickú a psychickú pohodu. Tomu môžete zabrániť.

Vyberajte si správne potraviny: Ajurvéda rozlišuje šesť chuťových smerov: sladké, slané, kyslé, ostré, horké a trpké. Počas jedného dňa by sa mala každá chuť podľa možností aspoň raz vyskytnúť vo vašom jedálnom lístku.

Pitná kúra s horúcou vodou: Varená voda sa postará o to, aby sa váš organizmus dostal do správnej rovnováhy. Nechajte vodu 15 minút povariť, nalejte do termosky a každú polhodinu vypite 2 až 3 hlty.

Olejová masáž: Jedným zo základov ajurvédy je celotelová masáž s teplým sezamovým olejom. Olej prenikne pod kožu a uvoľní škodliviny z väzív. Odporúčaná je aj masáž brucha, ktorá podporuje trávenie a upokojuje nervový systém.

Takto to funguje: Sezamový olej zahrejte vo vodnom kúpeli na izbovú teplotu. Naberte olej do ruky, za priehrštie si nakvapkajte na brucho a celou rukou krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek 5 minút masírujte. Ponorte uterák do horúcej vody, položte na brucho a odpočívajte. Následne si brucho jemne osušte suchým uterákom.

AJUVÉRDSKE PRAVIDLÁ STRAVOVANIA

● pri jedení si doprajte čas, vždy sa venujte len jedlu a už vôbec nejedávajte v stoji
● jedzte, len keď ste hladná, a predchádzajúce jedlo je už podľa možnosti strávené (po 3 až 6 hodinách)
● večer nejedávajte nič ťažké a žiadne živočíšne bielkoviny
● sladké a ťažké jedzte radšej na začiatku
● nepite studené nápoje, alkohol, kávu a nápoje s bublinkami obmedzte

KORENINY

Zázvor prečisťuje organizmus. Eterickými olejmi a ostrými látkami sa stará o to, aby sa tuk rýchlejšie a lepšie spaľoval. Hodí sa k polievkam, prívarkom, rybám, mäsu, šalátom a omáčkam.

Čili podporuje krvný obeh, tukom nedovolí usadiť sa, ale premieňa na energiu. Hodí sa k mnohým jedlám. Pozor však na dávkovanie, pretože býva veľmi ostré.

Kardamóm chutí ostrosladko, je dobrý na srdce a upokojuje celý organizmus. Pomáha kofeínu zbavovať sa jedov. Pridajte štipku kardamómu do vašej kávy alebo čaju.

TEST

Zistite, aký typ dosha vo vás prevláda. Vždy si označte odpoveď, ktorá vás najlepšie vystihuje. Výsledok testu vám prezradí nielen na aké choroby ste náchylní, ale aj to, ako im môžete predísť.

Tlačiť Diskusia