Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Štýl francúzskeho vidieka očarí romantičky

02.12.2010 Andrea Konečná

Každá z nás túži po domove, v ktorom by sa cítila dobre. Tak ako má viac ľudí viac chutí, aj predstava ideálne vyzerajúceho domova je pre každú z nás iná.

Silvia Majerníková (34) a Elisabeth Mihalovičová (53) majú lásku k umeniu a krásnym veciam. A okrem toho aj vášeň k Francúzsku a ku všetkému, čo s ním súvisí. Silvia Majerníková (34) a Elisabeth Mihalovičová (53) majú lásku k umeniu a krásnym veciam. A okrem toho aj vášeň k Francúzsku a ku všetkému, čo s ním súvisí.

Majiteľky útulnej predajne s francúzskym vidieckym nábytkom v centre Bratislavy sa poznajú už od narodenia. Sú totiž v pozícii matky a dcéry. Mama je stavebná inžinierka a dcéra architektka. Obe teda majú lásku k umeniu a krásnym veciam. A okrem toho aj vášeň k Francúzsku a ku všetkému, čo s ním súvisí. Práve tá ich priviedla k rozhodnutiu otvoriť predajňu La Maison so sloganom Poetické interiéry s kúzlom francúzskeho vidieka. Napriek počiatočným obavám z ponorkovej choroby vidieť, že sa obe ženy ako tím výborne dopĺňajú a to, čo robia, ich naozaj baví.

Čo charakterizuje štýl interiérov, ktoré si ľudia môžu zariadiť z vášho obchodu?

E: Je to nadčasová klasika, ktorá pretrváva už niekoľ ko generácií. Hodí sa pre romantických, emotívnych a bohémskych ľudí. Vnímavé, introvertné povahy s umeleckým zameraním, rady sa obklopujúce rôznymi milými drobnosťami a peknými predmetmi.

Čím vám je tento typ interiérov blízky?

E: Mňa fascinuje atmosféra, ktorú vďaka tomuto nábytku možno v interiéri vyčariť. Dýcha históriou. Takisto je skvelé, že sú to nové veci, ale vyzerajú starožitne. Starožitnosti sa mi páčia, no nie som na ne odborníčka. A tak si to kompenzujem týmto spôsobom.

S: Mama mala vždy rada vidiecky nábytok. Bývali sme v meste, ale obklopovali sme sa starými vecami. A tak som si k nim našla vzťah aj ja.

Máte aj svoj dom/byt zariadený v podobnom štýle?

E: V Modre sme si kúpili s manželom vinohradnícky dom. Zariadený je presne v tomto štýle. Je to také slovenské ‚Provence’. Vinohrad, v ktorom si vyrábame vlastné víno, k tomu pes ridžbek a čarovný domček.

S: Ja mám čerstvo zrekonštruovaný byt, ktorý je zariadený v triezvom klasickom parížskom štýle, s pár starožitnými kúskami. Je to skôr individualistický byt.

Dá sa povedať, akým ľuďom (povahám) sedí tento druh nábytku?

S: Chodia k nám všetky vekové kategórie. No väčšinou sú to ženy, ktorých muži stoja v pozadí a s pochopením sledujú svoje romantické polovičky.

E: Asi to bude tým, že tento typ nábytku vyvoláva emócie, a muži sú skôr racionálnejší. Niežeby k podobným veciam nemali vzťah, ale nechajú ženu, aby si vyberala. (Úsmev)

Existujú pravidlá pri zariaďovaní interiéru v štýle, ktorý ponúkate?

S: Tento typ nábytku je zložito prepracovaný – tvarovo, detailmi i spracovaním. Preto sa skvele kombinuje s modernými prvkami či jednoduchými farbami. Povedala by som, že sa to priam žiada, aby vynikla krása jednotlivých kúskov.

E: Keď si už človek chce doma vytvoriť atmosféru francúzskeho vidieka, musí si dať pozor na farebné doladenie interiéru. Ten si totiž vyžaduje cit a povoľuje iba niekoľ ko farebných odtieňov, typických pre Provensalsko.

S: Parížsky štýl je trošku benevolentnejší. Povoľuje kovové prvky, veľ ké lustre, viac lesku a menej patiny. No ak si človek nie je istý a nechce urobiť prešľap, mal by sa poradiť s bytovým architektom. Napríklad v našom obchode ponúkame k u nás zakúpenému nábytku tieto poradenské služby alebo návrhy zadarmo.

Keby ste mali poradiť čitateľkám, ktorých rozpočet je prikrátky na to, aby vám vykúpili celý obchod... ktorý jeden kus od vás môže oživiť či skrášliť ich interiér?

S: Určite komoda. Je to typický kus nábytku pre vidiecky aj parížsky štýl. A hlavne je to funkčný kus malého nábytku, ktorý slúži napríklad na uloženie vecí.

E: Na komodu si môžete položiť obľúbené predmety, vytvoriť si na nej malý spomienkový kútik a dotvoriť tak atmosféru bytu. A hodí sa do ktorejkoľvek miestnosti, od kúpeľne až po spálňu. Je to skutočný poklad, ktorý sa dedí.

Tlačiť Diskusia
Focus Media