Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Iná lyžovačka: Pre adrenalínové maniačky i zaslúžilé matky

17.01.2011 Casprezeny.sk

Lyžovanie patrí medzi zimnú klasiku a len tak hocičo ho neporazí. Nehádame sa, no poznáme miesta, na ktorých ho možno doplniť aj ďalšími aktivitami.

Celý región Tignes sa delí do piatich menších oblastí, z ktorých každá sa špecializuje na iný typ lyžovačky. Celý región Tignes sa delí do piatich menších oblastí, z ktorých každá sa špecializuje na iný typ lyžovačky.

Tignes (Francúzsko): Freeride lyžovanie, ski-jöring a ľadové potápanie

Eldorádo adrenalínových zimných športov a podľa mnohých fajnšmekrov jednoznačne najlepšie lyžiarske stredisko v krajine galského kohúta patrí k novšej časti lyžiarskej obce Espace Killy. Vďaka alpskému ľadovcu Grande Motte ponúka celoročné lyžovanie. Jeho svahy sa nachádzajú na dvojtisícovom prevýšení a disponujú kombináciou takmer stošesťdesiatich tratí. K dispozícii je množstvo vlekov a sedačkových i kabínkových lanoviek, takže žiadne čakanie v rade, ktoré by nedočkavého lyžiara vytáčalo, nehrozí.

Celý región Tignes sa delí do piatich menších oblastí, z ktorých každá sa špecializuje na iný typ lyžovačky. Špeciálne pre freeriderov je vyhradená oblasť Le Spot s množstvom nádherných prírodných tratí sľubujúcich dokonalú adrenalínovú zábavu. No absolútnou lahôdkou, ktorá dostane aj najrozmaznanejšieho lyžiara, je ski-jöring. Ide vlastne o lyžovanie za pomoci koňa, keď sa držíte lana pripútaného o sedlo a svištíte. Čo ušetríte na energetickom výdaji pri pohybe, to vám určite spotrebuje vaše nadšene tlčúce srdce. Keby ste náhodou stále nemali dosť, môžete skúsiť ľadové potápanie. V sprievode skúseného inštruktora si v jazierku v úplnom centre Tignes vyskúšate nezabudnuteľný pocit, keď vás od okolitého sveta bude oddeľovať zamrznutá hladina.

Región sa nachádza v údolí, v ktorom prevládajú slnečné dni a domov sa bez nejakého stupňa opálenia nevráti nikto. No a skutočne nenásytní lyžiari, tešte sa: stredisko Tignes je prepojené s vedľajším strediskom Val-d´Isére, pre ktoré platia rovnaké skipasy, a tak môžete na lyžovanie využívať obidva areály.

Najlepšie sa vyspíte v:

Pre nenáročných je ideálny dvojhviezdičkový Hôtel La Vanoise v samom srdci Tignes, v ktorom vychádza štandardná dvojposteľová izba približne na 70 eur. Kto uprednostňuje troška luxusnejšie ponímanie, ten určite neoľutuje nocovanie v štvorhviezdičkovom Hôtel Le Ski d´Or, kde stojí dvojlôžková izba okolo 160 eur, no hotel ponúka často last minute zľavy.


Fagaraš (Rumunsko): Heliskiing

Aj keď sa Rumunsku, čo sa cestovného ruchu týka, darí čoraz lepšie, nie je to žiadna sláva a mnohí ho doposiaľ obchádzajú. Zatiaľ ho objavili aspoň adrenalínoví nadšenci a batôžkari, pretože počtom zjazdoviek sa s Francúzskom, Talianskom alebo Rakúskom nemôže porovnávať, no cena je nepomerne lepšia a s atmosférou, akú za peniaze nekúpite. Medzi Rumunmi je mimoriadne populárne pohorie Fagaraš a keď sa tam niekedy ocitnete, pochopíte prečo. Leží v oblasti Sedmohradsko a je typické ostrými hrebeňmi, lúkami s pasúcimi sa ovečkami a celkovo pôsobí pohľad na panenskú prírodu navôkol až gýčovito krásne.

791355:gallery:true:true:true

Heliskiing: Vrtuľníkom vás dopravia na nejaký ťažko dostupný vrchol, odkiaľ si vychutnáte strmý zjazd dole.

Vo Fagaraši, alebo konkrétne v areáli Balea Lac, sa dá aj fantasticky lyžovať, no ani metrové nánosy snehu každoročne od decembra do apríla nie sú dôvodom, prečo sem prichádza čoraz viac zahraničných turistov. Miestni podnikavci objavili potenciál jazdenia vo voľnom teréne a poskytujú kvalitné služby horských vodcov, no v poslednom čase sa začínajú špecializovať na heliskiing, pri ktorom vás vrtuľníkom dopravia na nejaký ťažko dostupný vrchol, odkiaľ si vychutnáte strmý zjazd dole. Takýto spôsob výroby sérotonínu v mozgu by mali vyhľadávať iba skutočne špičkoví lyžiari, pretože ide o pomerne nebezpečnú, ale naozaj nezabudnuteľnú zábavku. Nie je to lacná záležitosť, týždeň heliskiingu s ubytovaním a raňajkami vás bude stáť okolo 3 000 eur. Navyše veľa závisí aj od poveternostných podmienok, pretože lietať helikoptérou sa za každého počasia nedá. Nič z toho však adrenalínových nadšencov neodradí, keďže túto službu neponúkajú všade, a ak vôbec, je ešte drahšia ako tu v rumunských horách.

Najlepšie sa vám bude spať v:

Heliskiing väčšinou prichádza v balíčku s nocľahom v novovybudovanom modernom chatovom komplexe Balea Lac, no keby ste dostali chuť stráviť svoj pobyt v Rumunsku skutočne extravagantne, môžete sa ubytovať v štvorhviezdičkovom hoteli Balea Lac Ice Hotel postavenom z ľadu, kde jedna noc v dvojlôžkovej izbe vychádza iba niečo okolo 70 eur (na ľadové hotely prekvapujúco málo).


Kanin – Bovec (Slovinsko): Rafting na snehu

Iba v jedinom lyžiarskom stredisku v Slovinsku sa zjazdovky rozprestierajú v nadmorskej výške viac ako 2000 metrov, a to v areáli Kanin. Leží nad Bovcom, miestom známym vďaka rieke Soča, jednej z najpopulárnejších a najkrajších riek v Európe, preslávenej raftingom. Sezóna tu trvá od decembra do mája a lyžiari si môžu vychutnať jeho skvelú slnečnú polohu, ktorá je na niektorých miestach korunovaná dokonca výhľadom na Jadranské more!

Návštevníkov do strediska z centra Bovca privádza takmer 6 kilometrov dlhá lanovka zrekonštruovaná v roku 2003. Ak by sa turistom náhodou Slovinsko málilo, môžu si ísť zalyžovať aj do susedného Talianska, skipas totiž platí aj pre talianske stredisko Sella Nevea. My na to však nevidíme dôvod, pretože v Bovci si príde na svoje skutočne každý, no špeciálne milovníci extrémnych športov (či skôr extrémne zábavných športov).

791356:gallery:true:true:true

V Bovci si príde na svoje skutočne každý, no špeciálne milovníci extrémnych športov.

Slovinci sa raftingu evidentne nevedia nabažiť a ponúkajú aj jeho alternatívu na snehu. Na raftovom člne vás spustia dolu kopcom, pričom o to, aby ste neskončili v nejakom strome, sa postarajú gumené bungee laná. Cestou vás okrem rýchlosti prekvapia aj bubny na snehu, ktoré pripomínajú vlny pri skutočnom raftingu a celý zážitok ešte viac umocňujú. Všetko pritom prebieha v dokonalej harmónii s prírodou a bez zrakov davu nadšených sviatočných lyžiarov, keďže v Bovci je síce skoro všetko, no masová turistika sem zatiaľ našťastie doraziť nestihla.

Najlepšie sa vyspíte v:

Trojhviezdičkový Hotel Kanin bude vyhovovať takmer každému a má navyše skvelú polohu priamo v centre Bovca. Dvojlôžková izba koštuje okolo 60 eur, ale je lepšie rezerváciu urobiť dlho vopred, keďže na to, že tento hotel ponúka slušný štandard za dobrú cenu, prišli už aj ostatní.


Stubai (Rakúsko): Sánkovačka

Štubajský ľadovec, najväčšie ľadovcové lyžiarske stredisko vyhodnotené aj ako víťaz kategórie „záruka snehovej pokrývky“, ponúka od októbra do mája 110 kilometrov zjazdoviek a zábavu na snehu aj pre tých, čo im lyžovanie až tak nevonia. Konkrétne 60 kilometrov sánkarských dráh, na ktorých môžete stráviť hoc aj celý týždeň, alebo si sánkovaním iba spestriť pobyt. Svištivý zjazd dolu svahom je najobľúbenejší večer a pre miestnych je nočné sánkovanie rozšírené ako typická silvestrovská zábava (čože je to oproti nášmu hádzaniu prskaviek). Hore sa dostanete buď po vlastných, v tom prípade sa pripravte na asi dve hodinky výstupu lemované úžasnou scenériou, počas ktorého sa vám naskytne jedinečná príležitosť podebatovať si s vašimi doma večne odutými pubertálnymi deťmi, alebo kabínovou lanovkou, no peší výstup by ste aspoň raz rozhodne absolvovať mali. Sánky dostanete v miestnej požičovni, sú to také tie poctivé, kovom zosilnené exempláre, ktorými neotrasie ani nejaké to vykotenie a menší náraz.

791357:gallery:true:true:true

Štubajský ľadovec ponúka zábavu na snehu aj pre tých, čo im lyžovanie až tak nevonia.

Sánkarské trate sú naozaj rôznorodé a tiahnu sa od strediska Neustift cez Elfer až po stredisko Schlick 2000 v obci Fupmes. V ňom sa, mimochodom, nachádza miesto ako stvorené na rodinnú dovolenku. V areáli Ronny´s Kinderland opatrujú v jasličkách aj deti od troch mesiacov a tunajšia lyžiarska škola patrí medzi najlepšie v Tirolsku. Vyznávačov ostrých sklzníc čaká skutočná jazda na zjazdovkách Auffangalm a Brandstattalm a naším tajným tipom je pútnické miesto Maria Waldrast, odkiaľ vedie z kláštora 4 kilometre dlhá, každý večer osvetlená dráha s výhľadom na údolie Wipptal. Najdôležitejšia chvíľa sánkarského večera však často prichádza až po samotnom sánkovaní. Dajte si v klasickej horskej chate cisársky trhanec alebo syrové špecle, k tomu ovocný punč a uvidíte, ako rýchlo sa do vašich omrznutých končatín vráti život.

Najlepšie sa vyspíte v:

Hociktorom hoteli v lyžiarskom stredisku Schlick 2000, skúste aj Neustift, obec, ktorá patrí medzi najpopulárnejšie. V Rakúsku je to totiž tak: všetky hotely sú dobré, a tým myslíme aj trojhviezdičkové, štandardom a kvalitou neporovnateľné so slovenskými. Dolina Stubaital je alpské lyžiarske stredisko s najvhodnejšími podmienkami pre rodiny s deťmi a tomuto faktu bude na vašu veľ kú radosť prispôsobené nielen ubytovanie, ale aj jeho ceny.

Tlačiť Diskusia
Focus Media