Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Roztancujte sa v najlepších tanečných školách

26.01.2011 Casprezeny.sk

Stokrát počuť? Málo. Niektoré veci treba zažiť. Šport omrzí, ale taký tanec, to už hej! Zobrala som tenisky do hrsti a vybrala sa do najlepších tanečných škôl.

Pozor: Prudko horľavé, prudko krásne. Len na trénovanie zvoľte vyšší strop. Pozor: Prudko horľavé, prudko krásne. Len na trénovanie zvoľte vyšší strop.

Návod na dobrodružstvo:

Potrebujete:

  • EVU a internet
  • Tenisky, tepláky a tričko
  • Pár večerov bez frajera. Kamarátky sú povolené v prípade, že ich zoberiete so sebou. Žiadne fňukanie ani „strašne dôležité“ debaty!

Postup:

  • Vyberte si z ponuky v EVE (odskúšané na vlastnej koži!) alebo googlite. Samozrejme, vo vašom okolí – nebudete sa predsa z Hnúšte trepať do Bratislavy.
  • Spíšte si harmonogram hodín a pustite sa do skúšania.
  • Vyberte si, zamilujte sa a začnite chodiť pravidelne. Šunky v plavkách sa tohto roku nekonajú.

RIVERPARK DANCE SCHOOL

Vôňa štrúdle a útulný tanečný bar? Chvíľu som váhala, či som dobre J. Nová platformovaná multižánrová škola tanca na nábreží Dunaja RIVERPARK DANCE SCHOOL po augustovej skúšobnej prevádzke „fičí“ na plné obrátky. Štýlové prostredie, štýlové hodiny tancov – no hotové švédske stoly!

798425:gallery:true:true:true

Vyjadriť sa pohybom? To nie je také „easy“, ako sa zdá.

Aké to je:

Škola prekvapila úrovňou poskytovaných služieb. Výberom a trojmesačným striedaním profesionálnych svetových a slovenských lektorov kopíruje – a to jej slúži ku cti – multižánrové londýnske a newyorkské tanečné školy. Áno, dobre počujete. Zo širokej ponuky som si vybrala kurz so zaujímavým názvom – Broadway jazz improvization. Hodina s izraelskou lektorkou Sharon Pinsley a bola super! Táto drobná 64-ročná pani s neuveriteľnou charizmou nám všetkým ukázala, čo znamená cítiť hudbu a vyjadriť emócie pohybom. Na súslednosť krokov som síce ľavá, ale hodinu som si užila práve vďaka vyššie spomínanému. Keď vám scénický tanec nevonia a chcete si v zime „prikúriť“, dajte si v River Parku porciu afrokubánskeho folklóru s Justisom Lorenzom alebo skúste rovno balet. Tu nebude nikomu prekážať, že neviete, čo je „plié“. Veď vás naučia. Keď chcete tancovať, ste automaticky vítaná.

River Dance School ponúka aj babysitting v neďalekom hračkárstve, ale aj špeciálne pohybové lekcie pre „tehuľky“.

ŠANCA TANCA

Farebná tanečná sála? Tak to sa mi páči. Tanečná škola Šanca tanca je hlavne, ale nielen o orientálnom tanci. Prídu si tam na svoje mamy, deti, zaneprázdnené slečny – jednoducho všetci, ktorí majú radi výbornú atmosféru a kreatívny prístup. Ja som stavila na klasiku a šla som si odskúšať brušný tanec.

798426:gallery:true:true:true

Krásny úsmev, dámy, otvoríme hrudník, os-mič-ka a znova. Júúú, ide tooo!

Aké to je?

To, že korene brušného tanca siahajú do hlbokej histórie, je fakt. Obradný tanec bol ženskou doménou a v Afrike slúžil dokonca tesne pred pôrodom na jeho vyvolanie. Dnes sa už nikto nebude driapať na obradný kopec, aby sa zavrtel pri splne Mesiaca, ale na brušný tanec máme my, dnešné ženy hneď niekoľko dobrých dôvodov. Podľa inštruktorky Marcelky Bílej vás pri tanci čaká masáž chrbtice. „Upracete“ si stavce, ktoré trpia nesprávnou polohou pri sedení a chôdzi. Musím uznať, tanec masíroval, len čo je pravda. Okrem stavcov dostala svoje aj bránica. Naše telá odrážajúce sa v zrkadle zo začiatku robili niečo úplne iné, ako sme si zbožne priali. Ale tu som. Chrbát nebolel ani potom a nebolí doteraz. Keď si predstavíte, že si raz oblečiete kostým tanečníc z Tisíc a jednej noci a zatancujete pred publikom – ktorým môže byť len priateľ... no wau! Vrele odporúčam. Brušný tanec krásne vyformuje bruško, hrudník a paže, striedaním napätia a uvoľnenia posilňuje svaly panvového dna a podporuje prekrvenie v spomínanej oblasti. Okrem toho je vynikajúcou „terapiou“ pre ženy so sedavým zamestnaním a stuhnutým chrbtom. Navyše sa mu pripisuje aj schopnosť bojovať s problémami pri počatí! To sa oplatí, nie?

DANSOVIA

V Dansovii to len tak iskrí známymi menami. Ján Ďurovčík, Peter Modrovský s tímom profesionálnych tanečníkov, ktorí zastrešujú ponúkané kurzy. A ja, vždy pripravená schudnúť, som sa dala zvábiť kurzom s veľavravným názvom – Božské telá.

Aké to je?

Počas troch rokov existencie Dansovie si Božské telá vydobyli pozíciu najobľúbenejšieho a najnavštevovanejšieho z kurzov. Počas prvých 10 minút som pochopila dve veci: 1. Toto ma bude baviť. 2. Už nikdy nepôjdem „na tanec“ bez poriadnej fľaše s vodou. Dynamické choreografie latinskoamerických tancov podľa mňa sadnú väčšine žien. Neviem, či by som sa na to pozerala rovnako, keby som mala 60, ale aj tie účastníčky, ktoré mali 20 dávno, pradávno, vládali rovnako, ak nie viac než ja! Keď som sa mokrá a veselá pratala do šatne, inštruktorka Barborka vítala ďalšiu skupinu! Čože?! Kde sa v tej babe berie toľko energie? Na druhý deň treba rátať so svalovicou, tým potvrdzujem pozitívny vplyv na lýtka, stehná a zadok! Okrem favorizovaného kurzu (Božské telá) vás profesionáli Ján Ďurovčík a Marianna Pavlíková v kurze Showdance priučia choreografiám na muzikálovú hudbu. Spoločenské tance si naordinujte pred stužkovou alebo svadbou. Keď nie ste práve „hurá“ do masoviek, nič sa nebojte, v Dansovii majú balíček programov aj pre vás. Okrem vás dajú na poriadok aj drobcov, zasväcujú do tajov tanca už deti od 4 rokov.

ZUMBA®FITNESS

V histórii je, povedzme, milión dôkazov o tom, že najlepšie veci vznikajú náhodou. Podobne to bolo aj so zumbou. Fitnes tréner celebrít Beto Perez si raz zabudol nahrávku na precvičovanie aerobiku. V aute mal obľúbené CD s latino hudbou a zaimprovizoval. A zumba bola na svete. Odvtedy „pohlcuje“ aj prizerajúcich sa. Keď si chcete vytancovať telo snov, hor sa do toho!

798424:gallery:true:true:true

Baby, párty sa začína! A Zumba má šťavu!

Aké to je?

Svojou energiou inštruktorka Danielka v momente rozprúdila 150-členný dav. Povedala by som, že cvičiacich, ale ono to skôr celé pôsobilo ako veľký žúr! Skalné účastníčky majú na konte už 4 roky intenzívneho tanca a bolo to vidieť. Zumba® fitness za hodinu tréningu sľubuje spotrebu 500 až 1 000 kcal. Aby aj nie, keď si predstavíte, že kombinujte kroky salsy, merenge, cha-cha, samby, cumbie, reaggaetonu, belly dance, flamenca a hip hopu v dosť svižnom tempe! To všetko zmiešajte so skvelou latinskoamerickou hudbou a výsledok je jasný. Garantujem vám, že suché odtiaľ nepôjdete. Okrem počtu zumbujúcich je fascinujúce aj ich vekové zloženie. Stretnete tam maminu kamarátku aj kolegovu dcéru. Zumba je pre všetkých. Nedajte sa odradiť tým, že sa na prvej hodine nechytíte. Ja som prvých 20 minút nevedela, čo s rukami. Nechala som ich tak a odkukávala som nohy. Ku koncu som sa už slušne chytala. Aj som si myslela, že som drevo, ale vraj nie. Choreografia sa opakuje a Daniela ma ubezpečila, že na tretej-štvrtej hodine už budem ako ryba vo vode. Zumba je mega žúrka, rytmus a energia dostane každú temperamentnú dušu. Zábava, originalita, efekt a jednoduchosť – o tom je zumba a to nielen podľa mňa.

ANANDA DANCE

Tanec ako terapia, spôsob sebavyjadrenia, sebapoznania a relaxácie. Tanec ako vizitka múdrosti, pretože všetko, čo je živé, musí sa hýbať a pulzovať... Bolo jasné, že z tohto kurzu neodídem ako levica parketu, o to viac ma však zaujímalo, ako sa dá tancom docieliť to, čo Nina Jassingerová sľubuje. S obavami pragmatika som teda šla.

Aké to je?

Krásne priestory centra Čaroin ma prekvapili. Stále som si však nevedela predstaviť, ako sa dá v pohybe zhmotniť a odstrániť stres, bolesti, blokády. Človek by to skôr čakal od masáže alebo terapeutického sedenia. Prísľub "návratu k radosti a slobode" mi pripadal v mojej vlastnej strnulosti ako dosť utopistické tvrdenie. Ananda Dance pod vedením Niny Jassingerovej však nie je niečo, čo vzniklo vo vzduchoprázdne. Nina naozaj ovláda pravidlá liečivého tanca. Využíva 30-ročné skúsenosti zo štúdia rôznych foriem sebavyjadrenia a terapií. Takže ako to celé vyzeralo? Opíšem vám to veľmi jednoducho. Zavriete oči, počúvate hudbu a robíte to, čo sa práve vášmu telu žiada. Pohybujete sa, tancujete svoj vlastný tanec, lektorka Nina vám dáva inštrukcie. Uvoľňujete sa (fakt). V istom momente, keď som konečne vypla autocenzúru, to už šlo samo od seba. Po sto rokoch som cítila, že moje telo neváži ani gram. Znie to mysteriózne, ale nebojte sa, žiadne čary, žiadne zatemňovanie mozgu. Naopak. Garantujem vám, že počas dvoch hodín si ani na sekundu nespomeniete na jednu vec – na problémy. A keď vám niekto tento pocit pravidelne predá, aj postavička ako prútik počká.

INTERKLUB MADIT BRATISLAVA

Pýši sa bohatou históriou. Od založenia v roku 1967 žnú „odchovanci“ tejto tanečnej školy úspechy doma aj v zahraničí. Je najstarším a najväčším dodnes fungujúcim tanečným klubom na Slovensku. Keď sa chcete učiť od profesionálov a krok po kroku technicky a esteticky zvládnuť štandard či latino, ste na správnej adrese.

798428:gallery:true:true:true

Zmiešajte drinu, eleganciu a absolútnu trpezlivosť a výsledok bude vyzerať takto.

Aké to je?

Tu sa nebudete cítiť ako v domácej rýchlopekárni na pseudotalenty. Talentovaní lektori a lektorky, ktorí si svoje „odtancovali“, sa venujú profesionálnej výučbe tanečného športu. Lektorka Petra sa s otvorenou náručou chystá na každého, kto ešte netancoval. Osobne miluje, keď netreba ľudí odúčať od nesprávnych tanečných návykov a môže sama začať písať na čistý papier. Ja som si vybrala hodinu salsy. Povzbudzovala som sa. To mi určite pôjde. Veď som si zobrala ako podporu aj partnera. No čo vám budem... Petra nám nedala vydýchnuť. Krok sem, bok tam, brucho hentam, špička sem – a tie ramená! Dozvedela som sa o sebe, že muzikálna síce som, ale – aké prekvapenie – nemám dosť trpezlivosti. Dotiahnuť to na úroveň, ktorá by „nedriapala oči“. Ale za tú zábavu a skúsenosť to rozhodne stálo. Po hodine latina konštatujem: Bola to drina. Ale krásna. Pod krídla tejto tanečnej školy, mimochodom, spadá 150 členov na rôznej profesionálnej úrovni. Kurzy latina a štandardu sú v Interklube aj pre ľudí „zvonka“. Keď hľadáte záľubu pre svojho pohybovo nadaného školáka (od 6 rokov), tak ste tu veľmi dobre.

ANTA AGNI Fire & UV show

Bol to jeden z posledných pekných dní. Pod bratislavským mostom La Franconi som sa vychystala absolvovať „outdoorový“ tréning s dievčatami, ktoré sa rady hrajú. A nielen s ohňom. Tréningy väčšinou prebiehajú bez neho, pochopiteľne. Základ je zistiť, AKO to treba správne roztočiť.

798427:gallery:true:true:true

Pozor: Prudko horľavé, prudko krásne. Len na trénovanie zvoľte vyšší strop.

Aké to je?

Dve útle baby s guľami na retiazkach. Prekrásne držanie tela a absolútne nepochopiteľná koordinácia pohybov. Pre mňa. Tak som si sadla na zadok a potichu som závidela. Keď som vzala retiazky do rúk ja, po chvíli som radšej to svoje polozúfalé mávanie nechala a vychutnávala som si tých, ktorým to funguje. Firedancing, UV dancing, Flagging – alebo efektný tanec s ohňom, UV svetlom a vlajkami. Pridajte si k tomu farby, kostýmy, atmosferickú hudbu a perfektne zladené pohyby a máte vystarané. Stavím sa, že tí, ktorí sa týmto harmonickým a na koordináciu náročným tancom venujú dlhodobo, nebudú mať problém s dvoma vecami: 1. S mávaním v krátkych rukávoch aj v pokročilom veku. 2. S chrbticou. Držanie tela hrá významnú úlohu. Keď máte za sebou pohybový základ (gymnastika alebo bojové umenia) a pred sebou jasne vytýčený cieľ venovať sa efektnému tancu so svetlom, tak Anta Agni.

POLE DANCE ACADEMY

Tak toto, dievčatá, toto je chuťovečka! Sexi, sebavedomá, s telom bohyne? Nech sa páči. Neriešte, čo by vaša „babi“ povedala na to, že chodíte tancovať k tyči. Tento šport – áno, takto jej to vysvetlite – už nie je len záležitosťou „vykričaných domov“. „Pajdíka“ za šnúročku tanga síce na tréningu nedostanete, ale čosi lepšie!

798429:gallery:true:true:true

Kto chce takéto telo? Ja, ja, ja!

Aké to je?

Je to super. To by ako opis aj obstálo. Ale my vás máme rady, tak utrúsime ešte nejaké to slovko o Pole dance. Okrem toho, že začnete úplne inak vnímať svoju ženskosť, krásu, sexepíl, vytvarujete si takú postavu, o ktorej sa vám ani nesnívalo. Prsia, chrbát, triceps, stehná, zadok. Liv garantuje pri intenzívnom trénovaní úbytok troch kíl za dva týždne. Lekcia zvádzania začína warm upom – cvičeniami na zahriatie. Hneď na prvej hodine sa dokonca skúšajú aj jednoduché otočky! A potom sa to len začne! Náročnosť prvkov rastie a z hodiny na hodinu sa z vás stane profíčka. Prvé ľahučké predstavenie sa dá odpáliť už po prvej lekcii. Strip plastiku – umenie byť sexi – podľa Lívie zvládne väčšina báb už na prvej hodine. Aspoň je potom čo rozvíjať! Ja by som si však počkala na delikatesky – otočky a dych vyrážajúce gymnastické kúsky.

P. S.: Na FB nám nezabudnite dať vedieť, ako ste na skusoch dopadli vy a... Vytancujte z toho maximum!

Tlačiť Diskusia